Koupit předplatné webu za akční cenu 99 Kč napořád

Kousek od mistrovství světa. Poslední společné tažení Čechů a Slováků

27. prosinec 2023
Sdílejte:
Chybělo málo, aby reprezentace neexistujícího státu postoupila na mistrovství světa. Nevěříte? Před třiceti lety se to mohlo stát Reprezentaci Čechů a Slováků. Zaznamenali jsme jejich vzpomínky.
Tomáš Skuhravý s Ladislavem Molnárem se radují z výhry nad Kyprem v kvalifikaci o MS 1994 v dresech Reprezentace Čechů a Slováků.Foto: Profimedia

Světla na stadionu Constanta Vanden Stocka zhasla. I fanoušci už byli dávno doma nebo popíjeli po bruselských hospodách. Měli co slavit: fotbalová Belgie postoupila na mistrovství světa.

Do tmy před arénou Anderlechtu vyšla smutná postava s dobovou sportovní taškou přes rameno a pomalu kráčela k autu s nastartovaným motorem. Hned můžeme dodat, že to byl Ivan Hašek. Hvězda týmu, který před několika desítkami minut navždy přestal existovat. „Bonsoir,“ tiše pozdravil šoféra a unaveně se složil na zadní sedačku. Před sebou měl vyhlídku víc než čtyřsetkilometrové noční štreky do Štrasburku.

Bonsoir? Hašek ve středu 17. listopadu 1993 zažíval cokoliv, jen ne dobrý večer. „Byl to jeden z mých nejhorších zážitků s fotbalem,“ zklamaně vydechne i po třiceti letech. Jeho tehdejší parťáci mluví stejně. Od vstupenky na mistrovství světa je dělil jediný povedený zápas. V kvalifikačním epilogu v Belgii potřebovali vyhrát, jenže z toho byla jen nudná remíza 0:0.

Partie v Bruselu byla historická. Znamenala definitivní tečku za společnou československou reprezentací. Vicemistři světa 1934 a 1962. Mistři Evropy 1976. Bronzoví na Euru 1960 a 1980. Olympijští vítězové 1980.

A dál? Dál už nebylo nic, začala úplně nová historie. Češi a Slováci od čtyřiadevadesátého už hráli každý sám za sebe. Ironií osudu se fotbal o rok zpozdil za chodem dějin: federace se rozpadla k 31. prosinci 1992, jenže v té době byla rozehraná kvalifikace na mistrovství světa. Tři zápasy měl československý tým za sebou, sedm jich zbývalo.

„Že by nás FIFA nenechala kvalifikaci dohrát? Toho jsme se nebáli,“ vzpomíná Hašek. Paměť už ale po třiceti letech není stoprocentní: „Jak jsme se vlastně jmenovali?“ Reprezentace Čechů a Slováků (mezinárodní zkratka RCS). Byla to vážně zvláštní situace. Hašek a spol. bezmála rok reprezentovali stát, který už fakticky neexistoval. A klidně mohli postoupit na mistrovství světa, což by byl unikát.

„Kdyby se nám to povedlo, bylo by to hodně zvláštní. Jen si to zkuste představit… Moc jsme o to stáli, protože větší turnaj ve fotbale není, ale nevyšlo to. Asi to tak mělo být,“ smířeně poví libozvučnou slovenštinou Ľubomír Moravčík, který v kvalifikaci vynechal jediný zápas. „Mimochodem, děkuju, že jste si vzpomněli,“ usměje se do telefonu. Copak jde zapomenout?

Související články

Video: Fantastický kung-fu gól české lvice Bartoňové

Možná nejhezčí gól české fotbalové reprezentace za poslední roky. Výstavním akrobatickým kopem ho v zápase s Jižní Koreou dala Eva Bartoňová. Přesvědčte se sami.

Girl Power

Video: Nejbizarnější střídání všech dob. Připomeňte si, jak Kepa poslal trenéra do háje

Dnes je to přesně pět let, kdy španělský brankář Kepa Arrizabalaga předvedl věc, která se v dnešním profesionálním fotbale jen tak nevidí. Ignoroval svého trenéra a odmítl při střídání opustit hřiště. To všechno minutu před koncem prodloužení finálového zápasu prestižního Carabao Cupu.

Zábava

Video: Parádní gól a prapodivná oslava. Xhaka táhne Leverkusen k titulu

Výbuch radosti a pak pořádné zatrnutí. Záložník Bayeru Leverkusen Granit Xhaka si po parádní gólové střele vystřelil i ze všech na stadionu včetně trenéra Alonsa a lékařského týmu.

Bundesliga
Popup se zavře za 8s
Prémiový článek

Získejte přístup ke všem článkům. Nyní za akční cenu 99 Kč měsíčně napořád.

Získejte přístup ke všem článkům. Nyní za akční cenu 99 Kč měsíčně napořád.