Koupit předplatné webu za akční cenu 99 Kč napořád

Lednička plná piv. Brazilská legenda udělala i z dopingové kontroly mejdan

09. prosinec 2023
Sdílejte:
Odevzdat vzorek po vyčerpávajícím utkání je pro mnoho fotbalistů noční můrou. Legendární Brazilec Sócrates, který před 12 lety zemřel, však na mistrovství světa v roce 1982 při jednom čůrání na povel zažil krásný večer.
Momentka z MS 1982, Socratés přijímá míč před Maradonou.Foto: Profimedia

Dodnes se říká, že tým Brazílie, který se představil na šampionátu ve Španělsku v roce 1982, je nejlepším mužstvem v historii, které nevyhrálo turnaj. Vypadl v nabité nadstavbové skupině, v níž se tehdy kromě „kanárků“ představily i Argentina a Itálie. Právě squadra azzurra v rozhodujícím duelu porazila Brazílii 3:2 a postoupila do semifinále. V epickém souboji rozhodl hattrickem Paolo Rossi. Jeden z gólů poražených zaznamenal Sócrates.

Charismatický ofenzivní záložník vybočoval už svým vzhledem, který připomínal spíš rockovou hvězdu. Dlouhé vlasy, plnovous – někdy i čelenka – k němu neodmyslitelně patřily stejně jako úzké a krátké trenýrky…

V tehdejším týmu ho sice svým věhlasem zastínil Zico, nicméně Sócrates byl považován za hlavní mozek brazilské hry. Hoden svého jména, kreativní a přemýšlivý byl také mimo hřiště, po kariéře se věnoval politice i lékařské praxi. Medicínu vystudoval ještě během hráčské kariéry. Jenže jako řada mimořádně nadaných lidí, i on měl své temné stránky. Především alkohol. A s ním je spojený příběh z roku 1982.

Teď jsme je naštvali

Na začátku roku 1982 se Sócrates rozhodl, že se vzdá pití a kouření, aby se dostal před světovým šampionátem do formy. Pro silného kuřáka a pijáka to bylo těžké rozhodnutí a následně podstoupil náročnou zkoušku vůle, než se mu před jeho nejdůležitějším turnajem v kariéře podařilo dostat do kondice.

Dokonce ještě dřív, než výprava dorazila do Španělska, vtipkoval se spoluhráči o tom, že by chtěl být vybrán na antidopingovou zkoušku, jelikož by se tam mohl konečně pořádně napít piva. Pár minut po utkání Brazílie se Skotskem (4:1) se jeho přání splnilo. Na to, co se tehdy v horké červnové noci odehrálo v místnosti dopingových komisařů, nikdo z přítomných nezapomněl, i když si to s odstupem času každý vyprávěl po svém.

Související články

Happy end z Netflixu. Ještě nedávno utrápený klub sází na mládí, má Bellinghama

Sunderland má mladého majitele i nejmladší kádr v druhé lize. Věří, že ho to časem dovede zpátky do Premier League. Netflix už u toho ale asi nebude. Legendární dokumentární série Sunderland ’Til I Die servíruje tři nové díly, které zachycují obrat k lepšímu.

Přímák

AC Milán, Liverpool, ale i Rangers. Tady jsou možní soupeři pro českou top trojku

Tři české týmy v osmifinále evropských pohárů najednou je velká a příjemná novinka. V pátek po poledni se Sparta, Slavia a Plzeň dozvědí soupeře. Evropská liga se losuje v poledne, Konferenční liga o hodinu později. Projděte si, koho může česká top trojka dostat.

Zprávy

Ze Slavie do Sparty a zase zpět. Kdo měl Koška, byl nejlepší

Podle legendy právě při slavných volejích Jana Koška vzniklo zvolání „Piš!“ Fanoušci ho z tribun křičeli ještě dlouho po smrti nedostižného kanonýra.

Historie
Popup se zavře za 8s
Prémiový článek

Získejte přístup ke všem článkům. Nyní za akční cenu 99 Kč měsíčně napořád.

Získejte přístup ke všem článkům. Nyní za akční cenu 99 Kč měsíčně napořád.