E-shop Football Club: Předplatné webu, knihy a mnohem více!

České koláče pro Cruijffa. Otec nizozemského totálního fotbalu byl z Nymburka

18. prosinec 2023
Sdílejte:
Totální fotbal? Na jeho vzniku má velký podíl český trenér František Fadrhonc, který změnil nizozemský fotbal. Dnes je 109 let od jeho narození, proto znovu publikujeme text z jednoho z předchozích tištěných FC magazínů. Najdete v něm i exkluzivní vzpomínky Johana Cruijffa.
František Fadrhonc s cigaretou na lavičce Nizozemska během MS 1974. Stříbrný tým tehdy vedl s Rinusem Michelsem (vlevo).Foto: Profimedia

V knížkách chybí. Dějepisáři o něm taky moc neví. Ale věřte, že česká fotbalová historie má svého hrdinu, který silně přesáhl naše hranice. Doslova. Vymyslel totální fotbal, pomohl vychovat hvězdného Johana Cruijffa a postavil do latě nizozemský národní tým. Je to mimořádně silný příběh trenérského génia z Nymburka, inovátora a exulanta, o němž se komunisti rozhodli mlčet. Rozhodli se zaprášit jméno František Fadrhonc.

Spojil se s Johanem Cruijffem, s Rinusem Michelsem a dalšími nizozemskými hvězdami. Trénoval i Josefa Bicana nebo Ladislava Kubalu. Viděl fotbal jinak, než jak ho do té doby viděl kdokoliv jiný. A zásadně ho změnil. Posunul ho velkou revolucí, které se říká totální fotbal. Jenom si do těchto souvislostí málokdo umí dosadit správné jméno.

„Někteří lidé v Nizozemsku dobře vědí, odkud totální fotbal pochází. Z čí hlavy vzešel. Táta o tom akorát nenapsal knížku, zatímco Rinus ano. Takový Rinus byl, zajímala ho sláva, zatímco otce ne,“ připomíná si v pražské kavárně Slavia Zora Hunfeldová. Dcera Františka Fadrhonce a maminky Věry. Vybavuje si také své netradiční dětství, kdy se u nich v obýváku občas mihnul Michels i Cruijff.

Čeština už jí vůbec nejde, i když si něco málo od rodičů pamatuje. Narodila se totiž až v Nizozemsku, ačkoliv už byla „na cestě“, když František a Věra překračovali v roce 1948 československé hranice. Má mladšího bráchu Toma. S tím to česky nejde už vůbec. Leda anglicky nebo německy. Dneska už jsou oba prarodiče, mají vnoučata, a na svého slavného tatínka pořád rádi vzpomínají. I když, slavného... V Česku je to jinak. Tak si nejdřív dejme tuhle první část příběhu.

Související články

Češky proti mistryním světa. Už ví, s kým se poperou o Euro 2025

Češky už znají své soupeřky, které jim stojí v cestě na historicky první velký turnaj.

Ženský fotbal

Video: Proč nehraješ? Kiks roku z turecké ligy

Dát gól dá obyčejně hodně práce. V tomhle případě ho ale Oguz Aydin z Alanyasporu dostal zadarmo. Hostující obránce si myslel, že brankář dá míč jinam…

Zábava

Přestup ze Slavie? Rád bych si zkusil zahraničí, říká Provod

Na druhou stranu vím, že už mám nějaký věk a ve Slavii jsem spokojený, dodává v rozhovoru s Football Clubem slávista Lukáš Provod.

Slavia
Popup se zavře za 8s
Prémiový článek

Získejte přístup ke všem článkům. Nyní za akční cenu 99 Kč měsíčně napořád.

Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.