Praha představovala spolu s Vídní první centrum asociačního fotbalu v Rakouském císařství. O to překvapivější je fakt, že jsme doposud neznali ani základní životní data muže, který kopanou do Čech přivedl. O tom, že oním pionýrem byl právě Ludwig Stasny, přitom nepanují v současnosti prakticky žádné pochybnosti.
Historik Martin Pelc je kromě jiného autorem knihy Na Football! - pátrá v ní, jak se zrodila česká fanouškovská kultura. Nedávno jsme ji recenzovali s kladným výsledkem, dostupná je u všech dobrých knihkupců.
Německý historik Stefan Zwicker na úvod své studie k počátkům fotbalu v Praze (2014) napsal: „V Německu se (fotbal) dočkal většího rozšíření koncem 80. let 19. století. Pionýrskou úlohu v jeho prosazení v Praze sehrál obchodník Ludwig Stiassny (…).“ Primát tomuto německému sportsmanovi přiznávala dokonce i naše starší literatura, která jinak důsledně vyzdvihovala etnicky české šiřitele kopané v čele s Josefem Rösslerem-Ořovským. Karel Petrů roku 1946, v čase nejvzedmutější protiněmecké vlny, přiznal, že „p. Stiasny, kapitán německé Regatty, přišedší do Prahy z Frankfurtu, (…) na počátku let devadesátých má o propagaci a zavedení kopané v Praze nesporně největší zásluhy.“
Zatím nikdo ale nesledoval jeho životní příběh, který se vynořuje z nejasných obrysů frankfurtských počátků, aby se na druhém konci ztrácel v mlze mexického působení na sklonku 19. století. Jak uvidíme, klíčová osobnost Ludwiga Stasného nám dlouho unikala hlavně kvůli několikeré změně jeho bydliště. Svou roli sehrál také neustálený pravopis jeho příjmení. To se v pramenech vyskytuje ne méně než v osmi (!) různých variantách: Stasny (ve většině úředních dokumentů), Stiasny (jak býval v pramenech úřední provenience nazýván ještě jeho otec), ale také Stassny, Stiassny, Stasný, Stastny, Štastný nebo dokonce Stásny. S těmito hendikepy bylo třeba se při pátrání vyrovnat.
Tak tenhle gól si německá obrana za rámeček nedá. Prohlédněte si, jak chytře vyzráli němečtí reprezentanti Kimmich a Musiala na brankáře Donnarummu a spol.
Česká reprezentace do 21 let si zahrála prestižní přátelák proti Španělsku. Hlavní hvězdou zápasu, který skončil 2:2, byl útočník lvíčat Daniel Fila. Prohlédněte si jeho dva góly a hlasujte v anketě, jestli by Slavii nebyl ještě platný.
Předposlední kolo základní části nejvyšší fotbalové soutěže žen začalo už čtvrteční předehrávkou Sparty s Plzní. O víkendu nás čekají další tři zápasy. V sobotu FC Praha hostí Pardubice a ve šlágru víkendu Slovácko vyzve Slavii. V neděli se Liberec poměří s Brnem.
Staňte se předplatiteli Football Clubu a odemkněte si všechny prémiové texty!