Byl to úžasný zápas, zřejmě jeden z nejlepších v historii světových šampionátů. Během čtvrt hodiny v prodloužení padly čtyři góly. Přesto se o něm i po 43 letech mluví z jiného důvodu.
V semifinále mistrovství světa v roce 1982 na sebe narazily těžké váhy Německo a Francie. Vzpomíná se na něj hlavně kvůli nešetrnému knockoutu německého brankáře Haralda „Toniho“ Schmumachera na francouzského hráče Patricka Battistona.
Jde o legendární faul, který paradoxně ani jako faul posouzen nebyl. Podobné popularitě se může těšit snad jen hlavička Zinédina Zidana do hrudi Marca Materazziho ve finále MS v roce 2006.
Bylo 8. 7. 1982 a svět se těšil na souboj německé disciplíny s francouzskou tvořivostí. Veřejnost kvůli kontroverznímu duelu ve skupině mezi Německem a Rakouskem (Němci ostudně vyhráli 1:0, což byl výsledek, který oběma týmům stačil k postupu na úkor zklamaného a hodně naštvaného Alžírska) držela palce Francouzům. Hrálo se večer v 21 hodin, přesto bylo v Andalusii v tu chvíli okolo 35 stupňů Celsia. Ve velkém dusnu se ale nehrál opatrný fotbal. Skóre otevřel Littbarski, za chvíli ale z penalty srovnal krok Platini. První poločas skončil 1:1.
Blíží se osudový moment Toniho Schumachera. Kde se vlastně vzal tento německý gólman? Kariéru spojil převážně s Kolínem nad Rýnem, na přelomu 70. a 80. let šlo o elitní evropský klub. Německý brankář byl samorost, trochu podivín, jak se o brankářích říká. Něco jako bubeníci v rockových kapelách. Vyrostl v chudých poměrech a snažil se dostat na vrchol. Jeho oblíbeným filmem byl Rocky, outsider s podobným osudem.
„Kopaná není sport pro rozmazlené chlapečky, ale pro tvrdé chlapy, kteří musí překračovat hranice únosnosti,“ říkal Schumacher. Pro rýpaly, kteří považují fotbalisty za slečinky, to může znít úsměvně, ale Schumacher to tak měl nastavené. Potvrdil to, když zlaté mistrovství Evropy v roce 1980 odchytal se zlomeným prstem na ruce a nikomu o tom neřekl.
Schumacher bral semifinálový duel osobně. Každý se do Němců strefoval za darebný zápas s Rakouskem. Každý chválil Francouze, že dávali hodně branek. Schumachera to „žralo“. V hlavě mu rezonovala jediná věc, chtěl být mistrem světa a byl odhodlaný tomu dát vše. Takhle zřejmě přemýšlel i v osudném semifinále chvíli po přestávce. Následující okamžiky změnily běh dějin.
V 57. minutě posílá Platini míč za německou obranu, sám na bránu se řítí Patrick Battiston, který je přitom na hřišti pouhých sedm minut. Další už nepřidá. Z brány se k němu totiž blíží lokomotiva jménem Schumacher. Pokud jste doteď následující okamžiky neviděli, věřte, že z nich tuhne krev v žilách i po 43 letech.
Francouzský hráč stačí do míče pouze dloubnout, ten končí mimo branku, ale dochází ke střetu s německým brankářem. Ten ví, že už míč netrefí, tak se odrazí od země a v letu trefí oběť loktem, hýžděmi i bokem naráz. Přitom v době, kdy Battiston kopl do balonu, tak k němu měl Schumacher ještě tak dva tři metry. Francouzský záložník zůstává bezvládně na zemi, je v bezvědomí. Prvním, kdo k bezvládnému tělu přiběhl, byl Platini. Jeho pokyn ke střídačkám byl jasný a zřetelný: „Rychle!“
„Jen tak tam ležel, vypadalo to, že ani nedýchá, byl bledý, neměl žádný pulz, myslel jsem, že je mrtvý,“ líčil Platini po utkání. Rozhodčí Charles Corver ani neodpískal faul! „Bylo těžké tu situaci posoudit, protože jsem sledoval míč,“ omlouval se poté. Ještě větším šokem ale bylo chování Schumachera. I přes dlouhé ošetřování Battistona se vůbec nezajímal o jeho stav, nevzrušeně žvýkal, dělal nožičky, a ještě provokoval francouzské příznivce, že mezi ně kopne balon. Nakonec byl Battiston odnesen ze hřiště a utkání po několika minutách pokračovalo.
Poté duel došel do prodloužení, ve kterém se začal hrát úchvatný fotbal. Francouzi kopli do vrtule a Marius Trésor s Alainem Giressem zajistili dvoubrankový náskok. Zdálo se, že je rozhodnuto. Francouzi pohánění touhou bojovat za zraněného parťáka byli na prahu prvního finále v historii. Ale nikdy neodepisujte Němce! Rummenigge snížil a Fischer krásnými nůžkami vyrovnal na 3:3! Během pouhé čtvrthodiny padly v prodloužení hned čtyři branky.
Chystal se první penaltový rozstřel v dějinách mistrovství světa, další unikát slavného večera. A Schumacher si dovolil naštvat Francouze podruhé. Chytil hned dva pokusy a poslal Němce do finále.
Po zápase se ale samozřejmě řešil především střet z 57. minuty. Battiston naštěstí nedopadl tak zle. Pochroumaný obratel, tři zlomená žebra a dva vyražené zuby. Není to hezký výčet, ale v prvních chvílích to vypadalo skutečně hůře. Když se o této zprávě dověděl Schumacher, šokoval všechny potřetí. „Když jde jen o tohle, tak mu rád zaplatím můstek,“ odpověděl a všem spadla brada. Francie ho nesnášela. „Horor, atentát, strašidelné,“ křičely francouzské titulky. A měly pravdu.
Dokončí západní Německo skandální pouť až k titulu mistrů světa? Na závěr je tu finále nechtěných. Němci proti vždy pragmatickým Italům, kteří na cestě do Madridu vyřadili třeba fotbalové hračičky z Brazílie. Přesto nezaujatí přáli spíše Itálii, zážitek se Schumacherem byl příliš čerstvý a silný.
Největší hvězdou mundialu se stal nakonec Paolo Rossi, který dal hattrick „kanárkům“, dvěma brankami skolil v semifinále Poláky a jednu laskominu si přichystal i pro Schumachera. Itálie vyhrála 3:1 a její titul vítali především Alžířané s Francouzi. Španělské mistrovství skončilo, na góly bylo bohaté, na aféry ještě bohatší.
Pro Toniho Schumachera ale nic nekončilo, naopak. Po šampionátu mu začal pravý teror. Nešetřila ho ani německá média a v prvních zápasech Bundesligy po mistrovství na něj všude pískali. Každou chvíli mu někdo volal, dostával dopisy s výhružkami, že mu unesou děti. Dostal novou přezdívku – Přízrak ze Sevilly.
„Opustil mě smích, vyhýbal jsem se večírkům a ani v klubu jsem už nedělal žádné voloviny,“ vzpomínal později na nejtěžší životní období Schumacher.
Nepomohl si ani, když mlčel dlouze po zápase. Obsáhleji se ke kauze vrátil až pět let poté, když vydal vlastní biografii. „Sevilla byla zlomem v mém životě,“ začne opatrně.
Následně popíše ze svého pohledu hororový střet. „Vrhám se dopředu proti Battistonovi. Ze zkušenosti vím, že se mě bude snažit přehodit. Vyskakuji do výšky, Patrick nezasahuje míč přesně. Když je člověk ve vzduchu, tak už nemůže svůj vlastní pohyb zabrzdit, nanejvýš jen trochu usměrnit. Brankář není letadlo. Nemohl jsem udělat už vůbec nic, s přitaženými koleny jsem letěl na Battistona. Kdybych ho zasáhl frontálně, bylo by to pro něj daleko horší, ale v posledním okamžiku se mi podařilo trochu se natočit, a tak jsem ho zasáhl do hlavy zadnicí nebo bokem. Na boku jsem cítil náraz. Upadl a já také.“
Za zraněným Battistonem se dle svých slov nevydal, protože už tam byli rozzlobení Francouzi a tušil ještě větší malér. „Ale byla to zbabělost. Říkal jsem si v duchu, stávej, chlapče, proč nevstáváš?! Musím říct, že jsem se poprvé v životě opravdu bál.“ K nešťastnému výroku o korunkách a můstku dodal, že se mu ulevilo, že se nestalo nic horšího a určitě nechtěl zranění nějak zlehčovat.
První měsíce po srážce byly nejtěžší v Schumacherově životě. Nikoho nezajímalo, že odchytal výborný turnaj a v semifinále lapil dvě penalty. Nicméně potvrdil, že je bojovník, nesesypal se. A stala se jedna věc, která pomohla ulevit jeho svědomí. Schůzka s Battistonem. To byl zlom.
Za místo usmíření byly určeny Méty. Německý mučedník byl z logiky věci nervózní, netušil, jak bude raněný Francouz reagovat. Koneckonců, na krku měl ještě lékařský límec. Battiston hovořil německy jen málo, ale Schumacherovi vše podstatné rozuměl. „Nikdy jsem se tě nesnažil zranit, to je to poslední, čeho bych byl schopen,“ omlouval se Schumacher. „Já ti to věřím, dívám se na to taky tak, chápu tě.“
Schumacherovi se ulevilo, podobný rozhovor potřeboval. Přátelské povídání ovšem nemělo dlouhého trvání. Při odchodu zastihli dvojici novináři a fotografové. Schumacher musel čelit otázkám typu, co říká na to, že znepřátelil dvě evropské velmoci.
Vyhráno ovšem zdaleka neměl. Battiston mu sice odpustil, ale nenávisti Francouzů se těšil i nadále. V dubnu 1984 se otevíral nový stadion ve Štrasburku a prvním soupeřem byli v přátelském utkání Němci! No, přátelském… Celé utkání se bralo jako pomsta za semifinále 1982, pomsta proti démonovi Schumacherovi. Stadion měl kapacitu 50 000 míst, bylo vyprodáno. Tisk měl najednou tučné sousto. „Zkouška pro Schumachera?“ ptal se.
Trenér Německa Durwell si nechtěl dělat problémy a přemýšlel, že by postavil jiného brankáře. To ale nebylo nic pro Schumachera. Pomohl mu i druhý gólman Bernd Franke, který se přimluvil, že by měl nastoupit on. Trenér nakonec souhlasil. Celé utkání bylo z pohledu bezpečnostních složek mimořádné, policie byla všude. Na tréninku, v hotelu i cestou na zápas. Při příjezdu na stadion vítali německého brankáře transparenty jako „Nazi“ či „Bachař z Dachau. „Buď tě to úplně zničí, nebo vyhraješ. Bylo mi příšerně, připadal jsem si jako kriminálník, ale strach jsem neměl,“ uvedl později Schumacher.
Při nástupu na hřiště přivítala brankáře smršť kamení, vajec a jablek. Těžko představitelný tlak ovšem ustál. Zlomem v chování diváků byla situace, kdy za ním po jednom rohovém kopu přiběhl Battiston a kamarádsky si s ním plácnul. Pískot od této chvíle slábnul. Schumacher odchytal výborný zápas, Němci prohráli 0:1, ale on vyhrál. Po zápase si s Battistonem dokonce vyměnil dres. Zahnal tím přízrak ze Sevilly. Francouzi o dva měsíce později vyhráli domácí mistrovství Evropy a oslavili první velký pohár pro svou zemi. S Battistonem v sestavě.
Jak Schumacherův příběh dopadl? A proč nebyl u toho, když Němci vyhráli MS 1990? To čtěte v kompletním textu o bláznivém MS 1982.
Krajní beci pro Slavii, defenzivní záložník pro Spartu a celá obrana i útok pro Teplice? S analytiky Vojtěchem Mrklasem a Tomášem Daníčkem v letním podcastovém maratonu dopodrobna rozebíráme, kde nejvíc tlačí bota kádry všech ligových týmů a které konkrétní posily by se jim teď hodily.
Kdo měl lepší kotel? Jak se pařilo s fotbalovými hvězdami? A kdy se dostanou Votroci do Evropy? Největší fotbalový srdcař Česka Tomáš Roman si s námi povídal o finále Ligy mistrů v Mnichově, které si užil na vlastní kůži i s ambasadorem soutěže Zdeňkem Folprechtem.
Jsme sice uprostřed fotbalového léta, okurkové sezony, ve středu ale můžete ladit zásadní bitvy. Na MS klubů si to o finále rozdají PSG s Realem a na ženském Euru hrají obhájkyně z Anglie o život. Kde tyhle zápasy naladíte?
Zelená nemá být jen tráva, ale i fotbal. Jak české kluby řeší ekologii? Proč není na místě strašení? Kde se ve světě inspirovat? A jaké mýty jsou v téhle oblasti nejčastější? CSR manažerka Sparty a předsedkyně komise LFA Irena Smetanová a ředitelka Nadace Tipsport a garantka projektu Sport bez odpadu Lucia Štefánková.