Staňte se předplatiteli Football Clubu a vyhrajte třeba zájezd na Premier League! Více info zde

Blatterova losovačka i řezník Schumacher. Na tohle mistrovství by Němci rádi zapomněli

04. prosinec 2022
Sdílejte:
V roce 1982 fandil celý svět ve finále španělského šampionátu týmu, který hrál ošklivý fotbal. Proč? Protože proti Italům stáli Němci, za které se tehdy styděli i jejich fanoušci.
Patricka Battistona odnášejí po zásahu Toniho Schumachera.Foto: Profimedia

Byl to úžasný zápas, zřejmě jeden z nejlepších v historii světových šampionátů. Během čtvrt hodiny v prodloužení padly čtyři góly. Přesto se o něm i po 40 letech mluví z jiného důvodu.

V semifinále mistrovství světa v roce 1982 na sebe narazily těžké váhy NěmeckoFrancie. Vzpomíná se na něj hlavně kvůli nešetrnému knockoutu německého brankáře Haralda „Toniho“ Schmumachera na francouzského hráče Patricka Battistona.

Jde o legendární faul, který paradoxně ani jako faul posouzen nebyl. Podobné popularitě se může těšit snad jen hlavička Zinédina Zidana do hrudi Marca Materazziho ve finále MS v roce 2006.

Šampionát v roce 1982 byl historický, utkalo se na něm poprvé 24 reprezentačních mužstev. Španělé pojali celou akci opravdu giganticky a na měsíční fotbalový svátek nazdobili hned 16 stadionů. Pro porovnání: čtyři roky nazpět v Argentině jich stačilo šest. Ale Španělsko se krátce po smrti generála Franca těšilo z návratu demokracie, ve společnosti vládla euforie a země si chtěla připsat první titul mistrů světa a také pořadatelský úspěch.

Související články

Video: Guardiola v rauši! Takhle prožívá nejlepší trenér světa tréninky

Trenérský mág Pep Guardiola žije fotbalem. Jak moc prožívá sporné situace při utkáních svého týmu, zná většina fanoušků z televizních přenosů. Emotivní hlášky slavného Španěla přímo z tréninku Manchesteru City vám ale vykouzlí úsměv na rtech.

Zábava

Počítáme koeficient: Česko je desáté! Příští liga se bude hrát o poklad

Česko se posunulo na klíčové desáté místo v tabulce národních koeficientů UEFA a už je jisté, že tam do konce sezony zůstane. Český šampion z příští sezony si tak zahraje Ligu mistrů.

Koeficienty

Nezmarův dluh. Kania sní o tom, že ho v Liberci splatí

V roce 2002 nebyl Jan Nezmar daleko od toho, aby dostal liberecký Slovan do Ligy mistrů ještě jako hráč. Sám si to i později vyčítal. Ondřej Kania teď doufá, že i tohle požene nového generálního ředitele klubu k úspěchům.

Přímák
Popup se zavře za 8s
Soutěž pro nové předplatitele!

Staňte se předplatiteli Football Clubu a vyhrajte třeba zájezd na Premier League! 

Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.