Když zavítáte do muzea Bayernu v mnichovské Allianz Areně, pravděpodobně vás vedle množství historických exponátů a replik vyhraných pohárů zaujmou i dvě stěny se jmény všech fotbalistů, co za slavný klub od roku 1900 nastoupili. Velcí šampioni jsou na nich připomínáni stejně uctivě jako dávno zapomenutí hráči, u kterých se ani nedochovala fotografie.
Při pečlivém prohlížení si možná mezi všemi těmi Gerhardy, Seppy a Friedrichy všimnete i jednoho ryze českého jména – Ladislav Jirasek. Pak stačí párkrát ťuknout na dotykovou obrazovku a máte před sebou jeho kompletní statistiku v Bayernu.
Koho by v té chvíli nenapadlo, že by bylo fajn znát celý příběh, ne jenom pár čísel?
Kde začít? Asi tím, že Ladislav Jirásek se narodil 24. června 1927 v Praze a vyučil se pekařem. S fotbalem začínal v SK Dejvice, ale po válce přestoupil do Pardubic, kde chytal za oddíl, jenž se v duchu doby z tradičního SK přejmenoval na MZK – Městský zaměstnanecký klub.
Patřil pod ROH a na jaře 1948 vyhrál odborářskou soutěž, jejíž vítěz měl postoupit do reorganizované celostátní ligy. V červenci byl však ustaven vojenský klub (Armádní XI, pozdější ATK, potom ÚDA, nakonec Dukla) a komunistický režim měl mimořádný zájem na tom, aby podle sovětského vzoru patřil ke sportovní elitě.
Euro ve Švýcarsku přechází do rozhodující vyřazovací fáze. Ve Football Club podcastu probíráme vše, co k tomu potřebujete vědět. Hru samotnou, finanční odměny, plné stadiony a dostaneme se i k velké výzvě pro Češky, které bohužel o své první účasti na velkém turnaji dál jen sní.
Chance liga startuje už tento pátek předehrávkou mezi Pardubicemi a Plzní. Projděte si kompletní program úvodního kola.
Největší skandál v historii světových šampionátů. Velmi přátelský zápas západního Německa s Rakouskem sebral v roce 1982 Alžírsku šanci na historický úspěch. Ale aspoň vedl ke změně pravidel, a tak se díky němu základní skupiny hrají férovějším způsobem – poslední zápasy mají výkop ve stejný čas.
Staňte se předplatiteli Football Clubu a odemkněte si všechny prémiové texty!