Staňte se předplatiteli Football Clubu a vyhrajte třeba zájezd na Premier League! Více info zde

Video: 13 gólů na věčnost. Zemřel rekordman mistrovství světa

01. březen 2023
Sdílejte:
Odešla legenda, jejíž rekord už asi nikdo nepřekoná.
Just Fontaine slaví jeden ze čtyř gólů do sítě Německa v zápase o bronz. Je 28. června 1958.Foto: Profimedia

Ve věku 89 let zemřel Just Fontaine, který je rekordmanem v počtu vstřelených gólů na jednom mistrovství světa.

Fontaine vstřelil za Francii na šampionátu v roce 1958 ve Švédsku 13 gólů v pouhých šesti zápasech. Francie skončila třetí. Fontaine skóroval ve všech utkáních a čtyři góly si nechal na závěrečný souboj se západním Německem, který Francie vyhrála 6:3.

„I když je třeba být ve fotbale opatrný se superlativy, pravděpodobně vytvořil rekord na věčné časy,“ uvádí trefně německý zpravodajský web Kicker.

Pouze tři hráči nastříleli na mistrovství světa víc gólů než Fontaine, což je statistika o to pozoruhodnější, že hrál pouze na turnaji v roce 1958. O čtyři roky dřív nebyl nominovaný a v roce 1962 byl zraněný. V historickém žebříčku střelců mistrovství světa je spolu s Argentincem Lionelem Messim na čtvrtém místě.

Fontainův příběh ukazuje, jak je osud vrtkavý. Vůbec totiž do dějin fotbalu nemusel tak výrazně vstoupit. Do Švédska na šampionát se dostal jen kvůli zraněním reprezentačních spoluhráčů Thadea Cisowského a Reného Bliarda, píše BBC.

„Chodil jsem po vodě. Jako Ježíš Kristus. Od chvíle, kdy mi řekli, že budu hrát jako střední útočník, jsem byl plný sebevědomí,“ vzpomínal Fontaine na svůj legendární počin z MS 1958 před časem v rozhovoru s Kickerem.

Rok 1958 byl vrcholem jeho kariéry i díky klubovým úspěchům. „Se Stade Reims jsme vyhráli double, k zisku titulu jsem přispěl 34 góly a pak přišlo mistrovství světa jako třešnička na dortu. Ohromné," vzpomínal.

Celkem Fontaine vstřelil v letech 1953 až 1960 za Francii 30 gólů v pouhých 21 vystoupeních.

Většinu své klubové kariéry strávil v klubu Stade de Reims, kde ve 152 zápasech nastřílel 145 gólů, získal tři tituly v Ligue 1 a v roce 1959 se dostal do finále Evropského poháru, kde prohrál s Realem Madrid, v jehož sestavě byli Alfredo di Stefano nebo Ferenc Puskás.

Hrál také za Nice, se kterým získal svůj první francouzský titul, a za marocký tým USM Casablanca, ale v roce 1962 byl nucen ukončit kariéru ve věku pouhých 28 let poté, co utrpěl dvojitou zlomeninu nohy.

Jako trenér Fontaine vedl v roce 1967 ve dvou zápasech reprezentaci Francie a v roce 1974 dovedl PSG k postupu do první ligy, kterou pařížský klub hraje dodnes.

Poté krátce působil v Toulouse, než se ujal vedení Maroka, tedy země, kde se narodil. Tamní reprezentaci dovedl ke třetímu místu na Africkém poháru národů v roce 1980.

Fontaine je také známý tím, že pomohl založit francouzskou hráčskou unii UNFP a v roce 1961 se stal jejím prvním prezidentem.

V roce 2004 byl zařazen na seznam 125 nejlepších žijících fotbalistů, který sestavila brazilská legenda Pelé. Zrovna Brazilec Fontaina s Francií zastavil na MS 1958 ve Švédsku v semifinále. Brazílie vyhrála 5:2 a nastupující 18letá hvězda dala hattrick.

„Byl jsem rychlý, ale ne nejrychlejší. Byl jsem dobrý technik, ale ne nejlepší. Byl jsem dobrý hlavičkář, ale byli tací, kteří vyskočili výš. Uměl jsem driblovat a střílet oběma nohama, ale i v tomhle byli někteří lepší. Ale celkově jsem měl byl velmi dobrý hráč, i když jsem byl všude jen průměrný,“ charakterizoval svou hru v už citovaném rozhovoru s Kickerem Fontaine.

Všech 13 gólů z MS 1958.

„Smrt Justa Fontaina uvrhla francouzský fotbal do hlubokých emocí a nesmírného smutku,“ uvedl prozatímní prezident Francouzské fotbalové federace Philippe Diallo. „Napsal jednu z nejkrásnějších stránek v historii francouzské reprezentace,“ dodal.

Trenér Francie Didier Deschamps uvedl, že Fontainova smrt zarmoutí každého, kdo miluje fotbal.


Související články

Brněnská otočka. Zbrojovku nakonec získal Zábranský, majitel Komety

Pavel Svoreň to nebude. Novým většinovým vlastníkem Zbrojovky Brno se překvapivě stane bývalý hokejista a majitel Komety Libor Zábranský.

Brno
Aktualizováno

Kudy do Evropy? Kompletní průvodce po příštích předkolech pro českou pětku

Ligové finále je za dveřmi. Vyřeší, kterých pět týmů Česko pošle do Evropy. V klíčových předkolech se pak projeví i jeden další efekt vysokého českého koeficientu. Ukážeme vám i to, jací soupeři se pro české kluby rýsují, v čem změny systému nenahrávají Spartě, proč by slávisté měli v EL fandit Leverkusenu nebo v jakém případě se Plzeň může posunout až do play-off o EL.

Koeficienty

Proslulý chraplák zachraňuje Everton. Věří, že se už odrazili ze dna

Sean Dyche je známý jako anglický manažer staré školy, k čemuž nepochybně přispívá jeho proslulý chraplák. Mimo hřiště je však lodivod Evertonu milý chlapík, který si rád zavtipkuje i v tíživých situacích, což potvrdil i v následujícím rozhovoru.

Rozhovor
Popup se zavře za 8s