Největší ze všech? Pelé byl král, rytíř ale i chybující člověk

30. prosinec 2022
Sdílejte:
29. prosinec 2022 bude navždy dnem, kdy ze světa odešel fotbalový král Pelé. Byl největším fotbalistou všech dob? Na to odpovědět nejde, jasné ale je, že byl jedinečným hráčem i člověkem. Geniálním i chybujícím.
Pelé v roce 1961 v dresu Santosu.Foto: Profimedia

Pelé zemřel. V 82 letech prohrál boj s rakovinou. Král odešel do nebe za Diegem Maradonou, kterému před dvěma lety, když Argentinec zemřel, slíbil, že si tam spolu zahrají.

Je ale otázka, jestli k tomu vůbec dojde. Jestli se před tím nepohádají, protože ega šampionů jsou nadprůměrná. Jestli se dostane na debatu, kdo byl lepší, nemusí k hvězdnému zápasu vůbec dojít.

Mimochodem na Zemi se na hřišti nepotkali. Když Pelé v roce 1977 kariéru končil, Maradona teprve začínal. K jejich srovnávání ale docházelo od doby, kdy Maradona v roce 1986 dotáhl svou zemi prakticky sám k titulu.

Je lepší než Pelé? Argentinci volili a vždy volit budou svého boha, Brazilci svého krále, který jako jediný hráč v historii získal tři tituly mistra světa. A je úplně jedno, že na tom druhém v roce 1962 se podílel Pelé pouze částečně, když zvládl jen dva zápasy ve skupině a v zápase s Československem se zranil.

Mimochodem tady vzniklo pouto mezi Pelém a Josefem Masopustem. „Pelé se zhruba ve 30. minutě zranil a stál na křídle. Nemohlo se střídat. A tehdy Pepa Masopust zavelel: neatakovat! Stál, dostal přihrávku, nikdo ho neatakoval, ale musel přihrát. Ne že by šel sám s míčem. Pepa zavelel: nechat ho rozehrát. To bylo fantastické gesto. A Pelé to po zápase ocenil, gratuloval,“ vzpomínal na setkání s legendou reprezentant Jozef Adamec.

Zpět ale k věčnému sporu o tom, kdo byl nejlepším fotbalistou všech dob. Když se toho chopila FIFA, tak za nejlepší hráče dvacátého století pro jistotu vyhlásila Pelého i Maradonu. Sám Pelé následně za toho největšího vyhlásil svého předchůdce Alfreda di Stéfana.

I to ukazuje, proč má Pelé pověst rytíře, příkladného zástupce fotbalu, ze kterého sám kdysi udělal globální sport číslo jedna.

Dnes nepracujeme, dnes se jdeme dívat na Pelého. Ohlasy na smrt legendy

V 82 letech zemřel Pelé. Brazilská legenda jako jediná vyhrála třikrát mistrovství světa a je považována za jednoho z nejlepších hráčů historie. Projděte si některé z poct, které mu věnovali lidé z fotbalového světa na sociální síti Twitter.

Přečíst

„Uměl fotbal i příkladně se chovat. Jedině on je král. Pokud bych hodnotil jen fotbalové umění, tak Maradona byl jen těsně za ním. Jenže od chvíle, kdy proslul boží rukou, ho mám v srdci daleko za Pelém, i kdyby se rozkrájel. Pelé byl jedinečný, říkali jsme o něm, že jediné, co neuměl dokonale, bylo házet auty,“ srovnával je Josef Masopust v roce 2000 v anketě, kterou uspořádala MF Dnes.

I Pelé se ale uměl ozvat, což lze ukázat právě na vztahu s Maradonou. Kritizoval ho za jeho špatnou životosprávu nebo i za to, že měl pravou nohu jen na opírání a neuměl hlavičkovat. Maradona ho za to posílal do muzea nebo k lékaři, který mu předepíše správné prášky.

Jejich poměřování v nebi tedy ani zdaleka nemusí být tak idylické, jak to vypadá ze všech těch romantických ohlasů, které následovali bezprostředně po Pelého smrti.

Určitě také nebude trvat dlouho a dostaneme se k diskuzi, zda byl Pelé nejlepším fotbalistou všech dob, jak se teď v mnoha vzpomínkových textech objevuje. Když vyhrála Argentina v Kataru po fenomenálních výkonech Lionela Messiho, zdálo se, že si tuhle poctu pro sebe vzal právě druhý argentinský fotbalový bůh.

Protože se teď pozornost logicky bude soustředit na brazilského krále, bude se diskuze o nejlepším hráči všech dob vychylovat často k Pelému. Dokázal toho hrozně moc. Už jsme zmínili, že jako jediný vyhrál třikrát mistrovství světa, navíc na tom prvním táhl Brazílii k jejímu prvnímu titulu, když mu bylo teprve 17 let a z finále v roce 1970 pochází fotka, která z Pelého udělala nesmrtelnou ikonu – raduje se po prvním gólu v Jairzinhově náručí.

K tomu má také šest brazilských titulů a dvakrát vyhrál Pohár osvoboditelů a Interkontinentální pohár. První kariéru strávil celou v Santosu. Byl fotbalistou z doby, kdy ještě jihoamerické kluby nesloužily jako farmy evropských gigantů. Zatímco už Maradona největší slávu na klubové úrovni zažil v dresech Barcelony a Neapole, Pelé byl absolutní brazilskou legendou i proto, že 17 let hrál za Santos.

A globální hvězdou fotbalu se stal na mistrovstvích světa. Posunul svůj sport, ale posouval i společenské hranice. Nebyl jen první globální hvězdou fotbalu, ale i první globální hvězdou tmavé pleti. V době, kdy Martin Luther King měl sen o tom, že jeho děti nebudou souzeny podle barvy kůže, ale podle charakteru, byl Pelé modlou.

Pelé nebyl aktivistický jako Muhammad Ali, ale už jen tím, co dokázal, motivoval lidi z podobných poměrů k prorážení skleněných stropů.

Pelé, byť král, byl také člověkem z masa a kostí. Projevovalo se to v mnoha rovinách. Když fotbaloví statistici oznámili, že Cristiano Ronaldo dal víc gólů v soutěžních zápasech než on, reagoval na to statistikou, která mu počítá téměř 1300 gólů. Co na tom, že v ní jsou započítané i trefy z přátelských zápasů?

Dělal chyby. S nemanželskou dcerou se roky soudil o uznání otcovství. Když byl jeho krajan Tinga před několika lety při zápase urážen opičími skřeky, Pelé mu vzkázal, že by si to neměl tak brát, že to k fotbalu patří.

A i za jeho dobýváním Ameriky je lidské zaváhání. V roce 1974 ukončil v dresu Santosu kariéru, ale pak přišel o vydělané peníze, když se zapletl s kriminálním obchodním partnerem a prodělal na riskantních obchodech s nemovitostmi. Bohaté nabídce z New Yorku Cosmos tak neodolal. V USA k fotbalu tehdy pomohl přitáhnout obří pozornost a ve dvou sezonách tam získal svůj další titul a také se naučil, jak značku Pelé zobchodovat.

Chyby ale děláme všichni. Pelého si tak lidé budou pamatovat spíš jako toho, kdo třikrát vyhrál mistrovství světa, kdo rozezněl v roce 1969 v Brazílii všechny kostely, když dal 1000. gól kariéry a v brazilských novinách tím z titulních stran odsunul druhé přistání lidstva na měsíci. Stejně tak Brazílie nikdy nezapomene jeho rozlučku s národním dresem na Maracaná, kam mu v roce 1971 přišlo za víc jak desetiletí budování národní hrdosti poděkovat 180 tisíc lidí.

Všechny tyhle znovuobjevené vzpomínky budou teď z Pelého dělat největšího fotbalistu všech dob. Taková diskuze je sice zábavná, je ale navíc. Pelé byl první globální hvězdou fotbalu, největším hráčem své doby a navždy zůstane králem s lidskými chybami. Jestli byl největší on, Maradona, nebo Messi? Na tom nesejde.


FC speciál

Vydali jsme nadčasový speciál k MS. Pouštíme se v něm do FIFA i do katarských pořadatelů. Podíváme se ale i do historie nebo na taktickou revoluci.

To chci!

Související články

Zrušit nadstavbu? Kritizované ligové finále očima expertů

Liga má za sebou nadstavbu, ve které Sparta uhájila první místo po základní části a o poslední místenku do Evropy a přímý sestup se hrálo do poslední chvíle. Zvyšují zápasy navíc atraktivitu české ligy, nebo jde jen o uměle nastavovanou kaši? Zeptali jsme se osobností z fotbalového prostředí.

Anketa

Votroci povstaňte! Hradec mění tvář a prodává permanentky na nový stadion

Stadionem to nekončí, chceme mezi velké kluby, vzkazuje hradecký klub a ukázal nové logo.

Zprávy

Video: Stříbrnou nechci. Mourinho hodil medaili na tribunu

Prohrál své první finále a ze stříbra neměl žádnou radost. Tak ji udělal mladému fanouškovi v Budapešti, kde se zápas o vítězství v Evropské lize hrál.

Zábava
Popup se zavře za 8s