Zajíc na EURO se super slevou jen za 149 Kč! Objednávejte zde

Největší ze všech? Pelé byl král, rytíř ale i chybující člověk

30. prosinec 2022
Sdílejte:
29. prosinec 2022 bude navždy dnem, kdy ze světa odešel fotbalový král Pelé. Byl největším fotbalistou všech dob? Na to odpovědět nejde, jasné ale je, že byl jedinečným hráčem i člověkem. Geniálním i chybujícím.
Pelé v roce 1961 v dresu Santosu.Foto: Profimedia

Pelé zemřel. V 82 letech prohrál boj s rakovinou. Král odešel do nebe za Diegem Maradonou, kterému před dvěma lety, když Argentinec zemřel, slíbil, že si tam spolu zahrají.

Je ale otázka, jestli k tomu vůbec dojde. Jestli se před tím nepohádají, protože ega šampionů jsou nadprůměrná. Jestli se dostane na debatu, kdo byl lepší, nemusí k hvězdnému zápasu vůbec dojít.

Mimochodem na Zemi se na hřišti nepotkali. Když Pelé v roce 1977 kariéru končil, Maradona teprve začínal. K jejich srovnávání ale docházelo od doby, kdy Maradona v roce 1986 dotáhl svou zemi prakticky sám k titulu.

Je lepší než Pelé? Argentinci volili a vždy volit budou svého boha, Brazilci svého krále, který jako jediný hráč v historii získal tři tituly mistra světa. A je úplně jedno, že na tom druhém v roce 1962 se podílel Pelé pouze částečně, když zvládl jen dva zápasy ve skupině a v zápase s Československem se zranil.

Související články

Nejlepší vyhráli. Španělé berou zlato, protože se nebáli riskovat

Na EURO nepřijeli jako hlavní favorité. Už po úvodních zápasech ale bylo jasné, že přijeli pro zlato. Španělé hráli zábavně, odvážně, sebevědomě. A hlavně nejlíp ze všech. Evropský fotbal má po dvanácti letech šampiony, na kterých se snad všichni shodnou.

Euro 2024

Pyrotechnika pod lupou. Bezpečnost a svoboda můžou jít ruku v ruce

Spor o pyrotechniku na stadionech není jen bojem o bezpečnost, ale také o svobodu a soudržnost v moderní společnosti, píše v detailní analýze Vendula Divišová z katedry politologie na Masarykově univerzitě, která se dlouhodobě zaměřuje také na otázku zajišťování bezpečnosti na fotbalových utkáních.

Fanoušci

Glosa od plotny: EURO je mrtvé, ať žije liga!

Že nás můžou Wallem, Vorlický, Birmančević nebo Panoš bavit víc než největší hvězdy Eura? Kateřina Bužková o tom nepochybuje. Liga za pár dnů startuje, pojďme si ji užít!

Komentář
Popup se zavře za 8s
Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.

Staňte se předplatiteli Football Clubu a odemkněte si všechny prémiové texty! 

Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.