Ve chvíli, kdy čtete tento text, si alespoň jeden Argentinec někde na světě právě pouští Maradonovy dva góly ve finále, které argentinský národní tým sehrál proti Anglii na mistrovství světa 1986 v Mexiku. Ano, finále!
Protože v kontextu doby to skutečně pro Argentinu finále bylo, i když vítěz duelu ještě neměl zvednout nad hlavu trofej pro mistry světa, ale postoupil jen do semifinále, v němž ho čekala Belgie. Výsledek 2:1 byl pro Argentince tak důležitý, že si scény ze zápasu přehrávají pořád dokola ještě teď.
Psal se červen 1986. Fanoušci i hráči na obou stranách hřiště nemohli nemyslet na tragický střet, do nějž se vlády obou zemí pustily o čtyři roky dřív. Konflikt, k jehož pochopení je potřeba pohled zpět na kolonialistickou minulost Velké Británie a dějiny argentinského boje o nezávislost.
Věc se ve zkratce měla takto. Malvíny (jak je tradičně označují Argentinci, u nás je známější pojmenování Falklandy) jsou souostroví v Argentinském moři, které se formálně přičlenilo k argentinskému území roku 1810. Šlo o rok, kdy vznikla první národní vláda a započala cestu k zisku nezávislosti v roce 1816. Od roku 1820 patřily Malvíny oficiálně Spojeným provinciím La Platy (tento název Argentina používala do roku 1826).
Sparta opět ztratila a po výhrách konkurentů je v lize až čtvrtá. Baník se Slavií a překvapivě i s Teplicemi nadělovaly gólové hody, Pardubice překvapily Jablonec. Projděte si poslední ligové kole v hodnocení všech trenérů.
Tohle se nedělá! Vyhlášenému kanonýrovi Manchesteru City Erlingovi Haalandovi ruply nervy a v nastavení zápasu Premier League proti Brightonu předvedl v souboji s Nizozemcem Janem Paulem van Heckem hodně nefér zákrok. Hlasujte, jestli za to měl vidět červenou kartu.
Vyhrála mistrovství světa, získala stříbro na Euru a jako první Češka dostala nabídku z italské ligy. Přesto naši nejúspěšnější fotbalistku všech dob nikdo nezná.
Staňte se předplatiteli Football Clubu a odemkněte si všechny prémiové texty!