Koupit předplatné webu

Okrádat zloděje se smí. Boží rukou Maradona pokračoval ve válce s Británií

25. listopad 2022
Sdílejte:
Dnes jsou to dva roky od smrti Diega Maradony. Připomeňte si ho přes zápas, který je zároveň i sondou do uvažování fotbalové legendy. Argentina a Anglie se ve čtvrtfinále MS 1986 střetly čtyři roky po konci války o Malvíny. Památný Maradonův výkon byl odplatou. Tady je argentinský pohled na ikonický zápas.
Boží ruka za Malvíny.Foto: Profimedia

Ve chvíli, kdy čtete tento text, si alespoň jeden Argentinec někde na světě právě pouští Maradonovy dva góly ve finále, které argentinský národní tým sehrál proti Anglii na mistrovství světa 1986 v Mexiku. Ano, finále!

Protože v kontextu doby to skutečně pro Argentinu finále bylo, i když vítěz duelu ještě neměl zvednout nad hlavu trofej pro mistry světa, ale postoupil jen do semifinále, v němž ho čekala Belgie. Výsledek 2:1 byl pro Argentince tak důležitý, že si scény ze zápasu přehrávají pořád dokola ještě teď.

Psal se červen 1986. Fanoušci i hráči na obou stranách hřiště nemohli nemyslet na tragický střet, do nějž se vlády obou zemí pustily o čtyři roky dřív. Konflikt, k jehož pochopení je potřeba pohled zpět na kolonialistickou minulost Velké Británie a dějiny argentinského boje o nezávislost.

Věc se ve zkratce měla takto. Malvíny (jak je tradičně označují Argentinci, u nás je známější pojmenování Falklandy) jsou souostroví v Argentinském moři, které se formálně přičlenilo k argentinskému území roku 1810. Šlo o rok, kdy vznikla první národní vláda a započala cestu k zisku nezávislosti v roce 1816. Od roku 1820 patřily Malvíny oficiálně Spojeným provinciím La Platy (tento název Argentina používala do roku 1826).

Související články

Držte se, český fotbal vzlétá. Komentář Filipa Horkého

Pojďme si spočítat, jak na zlepšující se práci ligových klubů s fanoušky všichni vyděláváme…

Komentář

Guardiolova nečekaná prohra odhalila pana nepostradatelného. A co dělali rozhodčí na Tottenhamu?

Šlágr kola poznamenaný kontroverzními výroky sudích. Nečekaná porážka lídra a další prohloubení krize v táboře United. Víkendové dění v Premier League přineslo spoustu zajímavých poznatků, o nichž se rozepisuje nové vydání Albionu.

Albion

Chytil v Teplicích selhal. První liga s Jakubem Podaným

Proč Slavia přestala dávat góly? Měla kopat penaltu? A v čem chyboval Mojmír Chytil? Aktuální ligové otázky řešíme s Jakubem Podaným.

První liga
Popup se zavře za 8s
Prémiový článek

Podpořte naši redakci a získejte neomezený přístup ke všem prémiovým článkům.

Podpořte naši redakci a získejte neomezený přístup ke všem prémiovým článkům.