Zajíc na EURO se super slevou jen za 149 Kč! Objednávejte zde

Tady VAR nebude! Severský odpor ctí fanoušky na stadionech

16. březen 2024
Sdílejte:
Pohled na sever ukazuje, že fotbal a VAR k sobě nemusí neodmyslitelně patřit ani v moderní éře…
Ilustrační snímek.Foto: Shutterstock

Je to švédský unikát, ale není to Zlatan. Dnes to totiž bude o VAR. Ve Švédsku ho stále nezavedli. Když jdete na zápas tamní ligy a padne gól, můžete se z něho hned radovat a nečekat, jestli nepřijde zásah shůry.

Odpovídá to totiž poslání, s jakým ve Švédsku fotbal dělají: fanoušci na stadionech na prvním místě.

Je tomu tak proto, že tam platí obdoba pravidla 50+1, které je dobře známé z Německa. Jsou to tedy fanoušci, respektive členové klubu, kdo mají jedno z rozhodujících slov o tom, jak tamní fotbal funguje.

„Švédsko je v současné době jedinou zemí z 30 nejvyšších evropských lig, která se nerozhodla zavést VAR. Skutečnost, že jsme tak neučinili, je z velké části způsobena naším demokratickým modelem. Na naši klubovou demokracii jsme hrdí a musíme ji chránit,“ řekl loni v červenci Johan Lindvall, generální ředitel švédské obdoby české LFA, tedy organizace, která řídí tamní profesionální fotbal.

Bylo to krátce poté, co si zástupci tamních profesionálních soutěží odhlasovali pokračování bez VAR minimálně do podzimu 2024, tedy do konce nového ročníku, který se rozeběhne na konci března (ve Švédsku hrají modelem jaro – podzim).

Na brzkou změnu to ve Švédsku nevypadá. „Za současného stavu si myslím, že věci by mohla změnit jen síla zvenčí. Možná kdyby existovalo rozhodnutí UEFA nebo FIFA, nebo kdyby se někdy změnil způsob vlastnictví našich klubů,“ řekl nedávno britskému Guardianu sportovní ředitel švédského profesionálního fotbalu Svante Samuelsson.

„Myslím, že lidé jsou proti VAR, protože vidí, že ve větších ligách nefunguje správně. Možná to vypovídá i něco o naší severské kultuře. Fanoušci fandí místním klubům a rádi chodí na stadiony. Pocit, který tam mají, je pro ně opravdu důležitý a věří, že není tak dobrý, pokud VAR přerušuje zápasy a bere si čas na rozhodování,“ dodal Samuelsson.

S videem bojují i ve vedlejším Norsku, kde se rovněž fanoušci – členové klubů podílejí na jejich řízení. VAR norská liga má od minulého ročníku a bude ho mít minimálně do roku 2028, od kdy bude platit nový kontrakt na TV práva. Nasazení VAR tam schválili v roce 2021 podle už citovaného textu Guardianu rychle a bez pořádné diskuze. Rozhodnutí padlo ve stínu kampaně o bojkotu MS 2022 v Kataru. Tamní fanouškovské skupiny teď doufají v budoucí bojkot VAR.

V posledních týdnech několik předních norských klubů hlasovalo o tom, zda se aktivně zasadí o zrušení VAR. KFUM, Kristiansund, Molde, Odd a Viking se na svých výročních schůzích rozhodly, že chtějí VAR zachovat. Ale kluby jako Brann, Rosenborg, Lillestrøm a Strømsgodset se rozhodly, že VAR v norském fotbale nechtějí, shrnuje aktuální stav debaty norská televize TV 2.


Související články

Glosa od plotny: EURO je mrtvé, ať žije liga!

Že nás můžou Wallem, Vorlický, Birmančević nebo Panoš bavit víc než největší hvězdy Eura? Kateřina Bužková o tom nepochybuje. Liga za pár dnů startuje, pojďme si ji užít!

Komentář

Do třetice už to vyjde? Příští EURO bude hrát Anglie doma

EURO 2024 skončilo vítězstvím Španělska nad Anglií 2:1. Albion tak prohrál druhé finále v řadě. To příští se hraje v Londýně. Za čtyři roky se totiž mistrovství Evropy z Německa přesune na britské ostrovy.

Cesta na Euro
Aktualizováno

Český propadák, španělský rekord i saxofon. Dejte si německý šampionát ještě jednou, ve fotkách

Měsíc s fotbalovým Eurem je za námi. Shrnuli jsme ho ve fotogalerii s nejzásadnějšími okamžiky a krásnými snímky.

Euro 2024
Popup se zavře za 8s