Tady VAR nebude! Severský odpor ctí fanoušky na stadionech

16. březen 2024
Sdílejte:
Pohled na sever ukazuje, že fotbal a VAR k sobě nemusí neodmyslitelně patřit ani v moderní éře…
Ilustrační snímek.Foto: Shutterstock

Je to švédský unikát, ale není to Zlatan. Dnes to totiž bude o VAR. Ve Švédsku ho stále nezavedli. Když jdete na zápas tamní ligy a padne gól, můžete se z něho hned radovat a nečekat, jestli nepřijde zásah shůry.

Odpovídá to totiž poslání, s jakým ve Švédsku fotbal dělají: fanoušci na stadionech na prvním místě.

Je tomu tak proto, že tam platí obdoba pravidla 50+1, které je dobře známé z Německa. Jsou to tedy fanoušci, respektive členové klubu, kdo mají jedno z rozhodujících slov o tom, jak tamní fotbal funguje.

„Švédsko je v současné době jedinou zemí z 30 nejvyšších evropských lig, která se nerozhodla zavést VAR. Skutečnost, že jsme tak neučinili, je z velké části způsobena naším demokratickým modelem. Na naši klubovou demokracii jsme hrdí a musíme ji chránit,“ řekl loni v červenci Johan Lindvall, generální ředitel švédské obdoby české LFA, tedy organizace, která řídí tamní profesionální fotbal.

Bylo to krátce poté, co si zástupci tamních profesionálních soutěží odhlasovali pokračování bez VAR minimálně do podzimu 2024, tedy do konce nového ročníku, který se rozeběhne na konci března (ve Švédsku hrají modelem jaro – podzim).

Na brzkou změnu to ve Švédsku nevypadá. „Za současného stavu si myslím, že věci by mohla změnit jen síla zvenčí. Možná kdyby existovalo rozhodnutí UEFA nebo FIFA, nebo kdyby se někdy změnil způsob vlastnictví našich klubů,“ řekl nedávno britskému Guardianu sportovní ředitel švédského profesionálního fotbalu Svante Samuelsson.

„Myslím, že lidé jsou proti VAR, protože vidí, že ve větších ligách nefunguje správně. Možná to vypovídá i něco o naší severské kultuře. Fanoušci fandí místním klubům a rádi chodí na stadiony. Pocit, který tam mají, je pro ně opravdu důležitý a věří, že není tak dobrý, pokud VAR přerušuje zápasy a bere si čas na rozhodování,“ dodal Samuelsson.

S videem bojují i ve vedlejším Norsku, kde se rovněž fanoušci – členové klubů podílejí na jejich řízení. VAR norská liga má od minulého ročníku a bude ho mít minimálně do roku 2028, od kdy bude platit nový kontrakt na TV práva. Nasazení VAR tam schválili v roce 2021 podle už citovaného textu Guardianu rychle a bez pořádné diskuze. Rozhodnutí padlo ve stínu kampaně o bojkotu MS 2022 v Kataru. Tamní fanouškovské skupiny teď doufají v budoucí bojkot VAR.

V posledních týdnech několik předních norských klubů hlasovalo o tom, zda se aktivně zasadí o zrušení VAR. KFUM, Kristiansund, Molde, Odd a Viking se na svých výročních schůzích rozhodly, že chtějí VAR zachovat. Ale kluby jako Brann, Rosenborg, Lillestrøm a Strømsgodset se rozhodly, že VAR v norském fotbale nechtějí, shrnuje aktuální stav debaty norská televize TV 2.


Související články

Vyrazte na olympiádu, lístky jsou. Na turnaji chybí obhájci i evropští šampioni

Exotika, velká jména i absentující favoriti. To je fotbalový turnaj pod pěti kruhy. Jestli máte chuť na zápasy na slavných francouzských stadionech, můžete vyrazit…

Přímák

Ničeho nelituju a mám plán. Samek to v Itálii nebalí, chce se odrazit k lepším časům v Serii B

Daniel Samek má za sebou dva roky v italském Lecce. K titulu se Slavií tam přidal mistrovskou trofej v ceněné Primaveře. Juniorskou ligu už ale hrát nechce a teď doufá, že se už brzo přesune do Serie B, o čemž právě jedná. O své italské cestě vypráví v rozhovoru s FC.

Rozhovor

Zbrojovka zevnitř. Sportovní ředitel Psotka o změně majitele i neviditelných problémech

Jak se pracuje v klubu, který pohledem zvenku v poslední době vypadal jako rozbitý? Ve velkém rozhovoru o tom mluví Zdeněk Psotka, sportovní manažer Zbrojovky.

O stupínek níž
Popup se zavře za 8s