Staňte se předplatiteli Football Clubu a vyhrajte třeba zájezd na Premier League! Více info zde

Bitvu o Manchester zlomil sporný gól. Máme video i pravidla

14. leden 2023
Sdílejte:
United porazili City 2:1 po obrátce, na jejímž začátku byl gól, o kterém se bude hodně mluvit. Byl to ofsajd? Co říkají pravidla? Prohlédněte si celou situaci ve videu.
Debata rozhodčích, po které hlavní sudí vyrovnávací gól United uznal.Foto: Profimedia

Měl to být zápas, který ukáže, jak na tom Manchester United skutečně je. A ukázal, že rudí ďáblové jsou skutečně zpět mezi nejsilnějšími týmy Premier League.

Obrátili manchesterské derby z 0:1 na 2:1. City šlo do vedení po povedené akci Kevina De Bruyneho, který v 60. minutě ve vápně připravil gól pro Jacka Grealishe. United to ale nesložilo a dál hráli vyrovnanou partii, kterou góly Bruna Fernandese (78. minuta) a Marcuse Rashforda (82.) dokázali otočit.

Manchester United tak vyhrál poprvé od konce éry Alexe Fergusona v roce 2013 devět soutěžních zápasů v řadě a nečekaně je už po půl roce pod vedením kouče Erika ten Haga v boji o titul. Na třetím místě ztrácí jen bod na druhé City a šest bodů na první Arsenal, který má zápas k dobru, když zítra od 17:30 Anglii čeká další velké derby, tentokrát Tottenham – Arsenal.

Mluvit se bude i o pokračující šňůře Marcuse Rashforda. U něj fanouškům United zatrnulo na konci prvního poločase, kdy z ničeho nic začal kulhat, svalil se na trávník a vypadalo to, že jeho skvělou formu zastaví zranění. Naštěstí šlo jen o chvilkový výpadek a i do druhého poločasu vyběhl. Když v 82. minutě zakončil akci 18letého Alejandra Garnacha, byl to jeho osmý gól z posledních sedmi zápasů po katarském MS. A ten nejdůležitější. Rashford jednoznačně profituje z odchodu Cristiana Ronalda.

Víc se ale bude nějaký ten den mluvit o jiném Rashfordově okamžiku. Před vyrovnávacím gólem totiž jasně ovlivnil hru, když za míčem někam na vápno před osamoceného brankáře Davida de Geu běžel z jasné ofsajdové pozice. Nedotkl se ho, ale hru ovlivnil. Zakončení nechal na Fernandesovi, který dal gól. Asistent rozhodčího odmával ofsajd a vypadalo to, že gól platit nebude. Hlavní rozhodčí Stuart Attwell ho ale k překvapení velké části fanoušků sledujících zápas uznal.

Pravidla říkají, že ofsajd je, když se hráč v ofsajdové pozici následně dotkne míče nebo když brání soupeři ve výhledu. Atwell každopádně situaci vyhodnotil tak, že k porušení pravidel nedošlo. Vlastní obrázek si můžete nejlépe udělat po pročtení přesného znění pravidla o ofsajdu, která jsme vytáhli z aktuálních pravidel na webu Fotbalové asociace ČR.


Pravidlo 11 - ofsajd

1. Ofsajdová pozice

Být v ofsajdové pozici není porušením pravidla.

Hráč je v ofsajdové pozici, když:

● kterákoliv část hlavy, těla nebo nohy je na polovině soupeře (vyjma středové čáry) a

● kterákoliv část hlavy, těla nebo nohy je blíže k brankové čáře soupeře než míč a než předposlední bránící hráč soupeře.

Ruce a paže všech hráčů, včetně brankářů, nejsou brány v úvahu. Pro účely posouzení ofsajdu je horní hranice ruky v linii se spodní částí podpaží.

Hráč není v ofsajdové pozici, když je na stejné úrovni jako

● předposlední hráč soupeře nebo

● poslední dva hráči soupeře.

2. Ofsajd

Hráč, který je v ofsajdové pozici, bude potrestán za ofsajd jen tehdy, jestliže v okamžiku, kdy míčem zahraje nebo se míče dotkne (určující je okamžik prvního zahrání nebo doteku jeho spoluhráče s míčem) některý z jeho spoluhráčů, je aktivně zapojen do hry tím, že

● ovlivní hru tak, že zahraje míč nebo se dotkne míče, který mu přihrál spoluhráč, nebo

● ovlivní soupeře tím, že

– zabrání mu v hraní míče nebo v možnosti hrát míčem tím, že mu zjevně brání ve výhledu, nebo

– svádí se soupeřem souboj o míč, nebo

– zjevně se pokusí zahrát míč, který je v jeho blízkosti, přičemž ovlivní soupeře, nebo

– provede jasnou akci, která má zjevný vliv na možnost soupeře hrát míčem, nebo

● získá výhodu tím, že zahraje míč nebo ovlivní soupeře, jestliže míč

– odskočil nebo se odrazil od brankové tyče, břevna, soupeře nebo rozhodčího

– byl úmyslně zahrán soupeřem při obranném zákroku

Hráč v ofsajdové pozici, který obdrží míč od soupeře, který vědomě hraje míčem (včetně úmyslného hraní míče rukou) se nepovažuje za hráče, který získal výhodu, pokud to nebyl úmyslný obranný zákrok.

O „obranný zákrok“ se jedná, pokud hráč zahraje nebo se pokusí zahrát míčem, který směřuje na branku, kteroukoliv částí těla vyjma rukou nebo paží (pokud se nejedná o brankáře ve vlastním pokutovém území).

V situacích, kde:

● hráč se pohybuje z ofsajdové pozice nebo stojí v ofsajdové pozici, je v cestě protihráči a tím ovlivní jeho pohyb směrem k míči, se jedná o ofsajd, má-li to vliv na schopnost protihráče hrát míčem nebo svést souboj o míč; jestliže se hráč postaví soupeři do cesty a tím se dopustí přestupku (např. mu brání v pohybu), má být tento přestupek potrestán podle Pravidla 12

● hráč v ofsajdové pozici se pohybuje směrem k míči s úmyslem míč zahrát a je faulován dříve, než míčem zahrál nebo se pokusil míč zahrát, nebo hráč svádí souboj o míč se soupeřem, bude potrestán přestupek, protože k němu došlo dříve, než k ofsajdu

● přestupek je spáchán proti hráči v ofsajdové pozici, který již míčem hraje nebo se pokouší jím hrát nebo svádí se soupeřem souboj o míč, bude potrestán za ofsajd, protože k němu došlo dříve než k přestupku

3. Není ofsajd

O ofsajd se nejedná, pokud hráč získá míč přímo:

● z kopu od branky

● z vhazování

● z kopu z rohu

4. Porušení pravidla a sankce

Za porušení tohoto pravidla rozhodčí nařídí nepřímý volný kop tam, kde došlo k porušení pravidla, včetně případu, kdy k ofsajdu dojde na vlastní polovině hrací plochy.

Bránící hráč, který opustil hrací plochu bez souhlasu rozhodčího, se pro účely ofsajdu považuje za hráče na brankové čáře nebo na pomezní čáře až do nejbližšího přerušení hry nebo do chvíle, kdy bránící družstvo zahrálo míč směrem ke středové čáře, a míč opustil pokutové území bránícího družstva.

Pokud hráč opustil hrací plochu úmyslně, musí být napomenut při nejbližším přerušení hry.

Útočící hráč může opustit hrací plochu nebo zůstat mimo hrací plochu, aby nebyl aktivně zapojen do hry. Pokud se hráč vrátí na hrací plochu přes brankovou čáru a zapojí se do hry před nejbližším přerušením hry, nebo dřív, než bránící družstvo zahraje míč směrem ke středové čáře a míč opustí pokutové území bránícího družstva, má být hráč pro účely ofsajdu považován za hráče stojícího na brankové čáře.

Pokud hráč úmyslně opustí hrací plochu a vrátí se na ni bez souhlasu rozhodčího a tím získá výhodu, nebude potrestán za ofsajd, ale musí být napomenut.

Jestliže útočící hráč nehybně stojí mezi brankovými tyčemi a uvnitř branky ve chvíli, kdy míč vejde do branky, musí být branka uznána, vyjma případů, kdy se hráč proviní ofsajdem nebo poruší Pravidlo 12; v těchto případech rozhodčí naváže hru přímým nebo nepřímým volným kopem.


Související články

Video: Fantastické nůžky do Ligy mistrů. Boloňská kometa dobývá Itálii

Kandidátů na pozice zajišťující Ligu mistrů bylo před startem této sezony Serie A spousta. Málokdo by ale mezi ně zařadil Boloňu. Tým ze severu Itálie si jde ale nekompromisně za svým. Proti AS Řím nasměrovaly Boloňu k výhře parádní nůžky Oussamy El Azzouziho.

Serie A

Policejní šikana? K natáčení fanoušků došlo za pozvracený autobus

Proč si policie v neděli natáčela hradecké fanoušky s občankami u obličeje? Odvolává se na jejich problémové chování, které ale nespecifikuje. Podle hradeckého mluvčího šlo o pozvracený autobus. Policie svůj zákrok hájí tím, že předešla spáchání trestného činu. Žádnou konkrétní situací to ale nedokládá.

Fanoušci

Tragédie na pozadí historické éry. Prokletá čtyřka z Plzně

V roce 2011 pomohli Viktorii Plzeň k historickému postupu do Ligy mistrů. Jenže pak s nimi osud rozehrál krutou hru. Tři členové výtečného obranného kvarteta Plzně už nejsou naživu. Od sebevraždy Františka Rajtorala, který tento svět opustil jako první, teď uplynulo přesně sedm let.

Viktoria Plzeň
Popup se zavře za 8s