Odemkněte si všechny texty a čtěte bez reklam. Koupit předplatné webu

Premier League se zlobí na bohaté Saúdy. Už dlouho se ale chová stejně

22. červen 2023
Sdílejte:
Angličané jsou zvyklí, že díky finanční síle Premier League dostanou, na koho si ukážou a nikdo jim hvězdy nevezme. Teď se do této hry vložila Saúdská Arábie s neomezenými zdroji a Anglii její vlastní medicína nechutná.
Cristiano Ronaldo už saúdskou ligu hraje, ta teď láká i jeho reprezentačního parťáka Bernarda Silvu. A v Anglii se i kvůli tomu zlobí.Foto: Profimedia

Skupuje ty největší hvězdy z celé Evropy, ždíme konkurenční soutěže o jejich hvězdy a ty láká na těžko porovnatelné platy, kdo to je? Pozor, je to chyták. Správné odpovědi jsou totiž dvě. Všechny tři podmínky neplní jen apokalyptický jezdec zosobněný v projektu saúdskoarabské ligy. Stejně se dá mluvit, a někteří tak už nějakou dobu i činí, o anglické Premier League.

Nevěříte? Rozpočet na platy sestupujícího Leicesteru City překonává výdaje, které na hráče mají v Seville, Lipsku, AC Milán nebo u vítěze Serie A z Neapole. Na to už jsme si všichni zvykli. Ale v momentě, kdy takový nepoměr začne platit z druhé strany pro anglické kluby, sledujeme od fanoušků i předních punditů nářky. Kritizují počínání Saúdů a mluví o přeplácení hráčů jako o smrti fotbalu tak, jak ho známe.

Volání Garyho Nevilla o embargu na přestupy z Premier League do saúdské Pro League nebo výzva Jamieho Carraghera po zakročení proti sportswashingu, které přichází ve chvíli, kdy jejich země přestává být beneficientem, toho jsou důkazem.

Příchody hráčů do Pro League z anglické Premier League se už neomezují jen na omyly Chelsea. Na Blízký východ se stěhuje 26letý kapitán Wolves Rúben Neves a spekuluje se třeba i o jménech jako 28letý Bernardo Silva z Manchesteru City.

Nejistota, kterou dnes zažívají fanoušci Premier League, není pro milovníky krásné hry, jejichž srdce plane pro klub sídlící na kontinentální Evropě, ničím novým. Na koho si anglické kluby ukáží, toho si vzhledem ke své ekonomické síle mohou pořídit.

Teď se ale do tohoto zaběhnutého ekosystému pustil nový predátor, který dokáže zlákat i hráče Premier League a otevírá se debata o finančním dopingu. Stejné predátorské chování anglické nejvyšší soutěže vůči všem ostatním ale neopadá a nedostává se mu stejného povyku.

Naopak, avizovaný zájem Newcastelu United, klubu ještě vloni hrajícího o záchranu, o Sandra Tonaliho z AC Milán, což je předposlední italský mistr a letošní semifinalista Ligy mistrů, je dokonce oslavovaný. Co už, že by se přestup realizoval za saúdskoarabské peníze, které si tradiční anglický klub koupily v roce 2021, máčené v krvi a ropě. Vždyť fanoušci strak si to zaslouží.

Určitě nelze tvrdit, že realita není složitější. Fotbal v Anglii má tradici i zapálené příznivce. Ale peníze, ten v souvislosti se Saúdskou Arábií tolik kritizovaný artikl, hrají v profesionálním sportu ústřední roli. A tou jsou tradice i domácí fanoušci biti. Stále rostoucí propast cen vstupenek na fotbal v Anglii ve srovnání s ostatními předními ligami je toho důkazem.

Těžko říct, jak celý saúdský fotbalový megaprojekt, do kterého spadá třeba i plán na pořádání mistrovství světa, dopadne. Jedno je ale jisté už teď: z pohledu fanouška kontinentálního fotbalu dávají šejkové ochutnat příznivcům anglické kopané jejich vlastní medicínu.

Související články

Video: Den blbec! Anglický tým potopily v FA Cupu obří hrubky obrany

Fanoušci týmu Notts County nevěřili vlastním očím. Obrana jejich týmu ve včerejším utkání prestižního FC Cupu totálně vyhořela a darovala postup hostujícímu Shrewsbury.

Video

Počítáme koeficient: Český šampion do Ligy mistrů už za rok? I taková možnost existuje

České kluby v pohárové Evropě řádí. Koeficientové šílenství, nový formát Ligy mistrů a šance Slavie na přímý postup do ní už v příští sezoně. To vše shrnul Luděk Mádl v průvodci, který původně vyšel na stránkách jeho projektu Je to kulatý.

Koeficienty

Půl miliarda ročně za ligu? Výsledky tendru na vysílací práva přehledně

Česká liga už definitivně ví, kdo ji bude příštích pět let vysílat. Kolik za to O2 TV zaplatí? Co lize přinese dalšího kromě peněz? Proč dosud kluby v Česku dostávaly třikrát méně? A bude se liga dál jmenovat po Fortuně? Odpovídáme ve shrnujícím průvodci.

Peníze
Popup se zavře za 8s