Staňte se předplatiteli Football Clubu a vyhrajte třeba zájezd na Premier League! Více info zde

Sympatický boháč. Newcastle září díky chytrým nákupům i skvělému trenérovi

05. červen 2023
Sdílejte:
V minulé sezoně se strachovali o záchranu, v té další si už vybojovali Champions League. Newcastle zažívá pohádku a v tabulce za sebou nechal nejeden velkoklub. Do špičky mu pomohl vynikající trenér, vhodně vybrané posily i charakter týmu z města, které se nikdy nevzdává.
Jsme tam! Eddie Howe a jeho nejpovedenější ze všech povedených přestupů - Bruno Guimarães.Foto: Profimedia

Devatenáctého března 2003. Tehdy naposledy si fotbalisté Newcastle United zahráli v Lize mistrů. A mnoho fanoušků si ještě donedávna myslelo, že znělku slavné soutěže už v St. James Parku nikdy neuslyší. V nadcházejících letech měl totiž klub proslulý černobílými barvami zcela jiné starosti. Postupný ústup ze slávy, dva ostudné sestupy do Championship, neustálé boje o záchranu.

Fanatičtí příznivci, kteří tu jsou jedni z nejoddanějších v celé Anglii, mohli jen vzpomínat na éru sira Bobbyho Robsona nebo Kevina Keegana. Klub pod vedením majitele Mikea Ashleyho chátral. Nenabízel radost, jen zmar a stagnaci.

„Upřímně, který top hráč by teď chtěl jít do Newcastlu,“ rýpnul si v roce 2015 někdejší hráč a současný televizní expert Gary Neville. Nenarážel tím jen na bídnou sportovní formu, ale také na čím dál více se rozevírající nůžky fotbalové geografie. Dle slov bývalého obránce byl severovýchod země z ligové mapy postupně vytlačován a čekala ho neodvratitelná cesta do irelevance.

Drsné, leč zčásti pravdivé. Sám majoritní vlastník Ashley, mezi fanoušky extrémně neoblíbený, se klubu snažil zbavit víc než deset let. Vypadalo to ovšem jako nesplnitelná mise. I finanční analytici upozorňovali, že Newcastle je zkrátka „příliš na severu“.

Související články

Úprk přes hřbitov i skvělá akustika. Jak chutná fotbalový Hamburk?

Vydejte se s námi na reportáž do Hamburku. Volksparkstadion, kde bude česká fotbalová reprezentace hrát dva zápasy na Euru, býval domovem Kevina Keegana a viděl i historickou porážku s NDR.

Cesta na Euro

Video: Nejhorší penalta? Útočník ve španělské lize málem nedokopl na bránu

Mohla z toho být vyrovnávací branka v úplném závěru zápasu, místo toho si zkušený chorvatský útočník Ante Budimir uřízl ostudu.

Zábava

Hlava rozhoduje. Salah prozradil, jak ji trénuje a proč pak dává góly

Hvězda Liverpoolu Mohamed Salah jednou dostal otázku, co by poradil sám sobě, kdyby mu bylo znovu dvacet let: „Věnuj se intenzivně mentální přípravě.“ V rozhovoru pro Canal+ Sport tohle téma ještě rozvedl a nechal nahlédnout do své duše a mysli.

Rozhovor
Popup se zavře za 8s
Soutěž pro nové předplatitele!

Staňte se předplatiteli Football Clubu a vyhrajte třeba zájezd na Premier League! 

Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.