Odemkněte si všechny texty a čtěte bez reklam. Koupit předplatné webu

Nečekané přátelství. Bilbao a Southampton pojí dresy i válečná pomoc

25. srpen 2023
Sdílejte:
Přístav a typické červené a bílé pruhy na dresech. To jsou dvě nejvýraznější pojítka klubů, které spolu nemají zdánlivě nic víc společného. Jak se zrodilo pouto mezi anglickým Southamptonem a španělským Athleticem Bilbao?
Občas si spolu dají i přátelák, jako v roce 2016, ze kterého je tato fotka mladého Virgila van Dijka v dresu Southamptonu.Foto: Profimedia

Athletic Bilbao je známý především tím, že v jeho řadách mohou nastupovat pouze hráči baskického původu. Přitom to byli koncem 19. století dělníci a studenti z jihu Anglie, kteří do Bilbaa přinesli fotbal a založili zde fotbalový klub. I proto je v jeho názvu stále anglický výraz Athletic.

Námořní trasa Southampton - Bilbao byla důležitou obchodní cestou a obě města hrála významnou roli v průmyslu. Migrace dělníků ze Southamptonu tak byla celkem logickým důsledkem tohoto propojení. V roce 1898 se tedy někteří z nich podíleli na vzniku Athleticu Bilbao. V prvních 10 letech existence jeho hráči nastupovali v čistě bílých a později bílomodrých dresech. V roce 1909 ale zástupci klubu došli k názoru, že jsou potřeba nové dresy. A tehdy se začal psát romantický příběh.

Baskický student Juan Elorduy byl totiž v té době v Southamptonu a před svým návratem údajně pořídil 50 dresů místního FC, které následně dovezl do Bilbaa. Athletic červenobílé pruhované dresy přijal za své a hned v následující sezoně v nich vyhrál potřetí v historii španělský pohár.

I v následujících letech se Athleticu v červené a bílé, což jsou mimochodem oficiální barvy města Bilbaa, dařilo. Pod vedením dvou anglických trenérů Freda Pentlanda a Williama Garbutta v letech 1922-1936 dokráčel k pěti triumfům v poháru a třem v lize.

Pouto mezi těmito dvěma přístavními městy se ale vyvíjelo i mimo fotbalové trávníky. Baskicko bylo ve 30. letech značně zasaženo španělskou občanskou válkou a když došlo na bombardování malého městečka Guernica nedaleko Bilbaa, Southampton přispěchal na pomoc. I přesto, že britská vláda zpočátku nechtěla žádným způsobem zasahovat do konfliktu cizí země, podařilo se nakonec vypravit loď, která do Southamptonu pomohla evakuovat 4000 baskických dětí. Na lodi, která měla kapacitu pouhých 800 lidí.

Oba kluby na společnou historii myslí a v udržování dobrých vztahů pokračují dodnes třeba prostřednictvím pravidelných přátelských utkání. V roce 2015 dokonce Athletic věnoval legendě Saints Mattu Le Tissierovi speciální dres v rámci vyhlášení ankety One Club Man Award pro hráče, který po celou kariéru zůstal loajální jednomu klubu.


Tento text mohli jako první číst odběratelé našeho nového newsletteru Přímák Football Clubu. Každou středu ho přihráváme přímo do vašich mailových schránek, pokud nám zanecháte kontakt v následujícím formuláři. Věnovat se budeme nejrůznějším zajímavostem, kuriozitám, neznámým příběhům současnosti i historie a trendům, které vás udrží ve správné fotbalové provozní teplotě. Přejeme příjemnou zábavu…

Související články

Vstupenky na Euro 2024? Pořád se k nim dá dostat, řekneme vám jak

Registrace přes web Fotbalové asociace ČR sice skončila už ve středu, ale o lístky na zápasy Česka můžete pořád ještě zažádat přímo přes web UEFA. Čas je do úterý.

Zprávy

Kód za 15 tisíc. Už to dělám dlouho, píše překupník s lístky na Euro

Skvělý byznys si ze systému prodeje lístků na Euro 2024, jak ho zrealizovala FAČR, udělali někteří překupníci. Na bazarech už s kódy, které jde proměnit na lístky, obchodují. Psali jsme si s nimi.

Vstupenky

Lednička plná piv. Brazilská legenda udělala i z dopingové kontroly mejdan

Odevzdat vzorek po vyčerpávajícím utkání je pro mnoho fotbalistů noční můrou. Legendární Brazilec Sócrates, který před 12 lety zemřel, však na mistrovství světa v roce 1982 při jednom čůrání na povel zažil krásný večer.

Legendy
Popup se zavře za 8s
zavřít reklamu