Jedna výhra. Tolik dělí Bayer Leverkusen od oslavy jejich historicky prvního bundesligového titulu a Bundesligu od změny ligového šampiona po dlouhých jedenácti letech. Díky další ztrátě Bayernu Mnichov můžou Die Werkself oslavovat zisk Meisterschale už tenhle týden v neděli doma proti Brémám.
Leverkusen nespoléhal jenom na ztrátu Bayernu. Nastíněnému scénáři přispěl výhrou v Berlíně (0:1). Union mu práci usnadnil darovanou penaltou v nastaveném čase prvního poločasu. Elfmeter přišel s bonusem v podobě druhé žluté karty pro Robina Gosense a Xabiho svěřencům pak už stačilo těsné vedení pohlídat proti oslabenému soupeři. U toho už bohužel chyběl Adam Hložek. Český útočník naskočil v základní sestavě. Po půl hodině ale musel střídat. Poraněný kotník ho vyřadí ze hry asi na měsíc.
Vypadnutí bizona, jak o Hložkovi na sítích často referují i oficiální účty Bayeru Leverkusen, je ale pro nadcházející šampiony jedinou kaňku na 28. hracím dni. V souběžně hraném zápase Bayern Mnichov dokázal, že odvézt z Heidenheimu tři body není jen tak. Proti nejvíc přímočaře hrajícímu celku ligy zahodili Rekordmeister dvougólové poločasové vedení a byla z toho druhá prohra v řadě, tentokrát 2:3. „Nemyslel jsem si, že se o něčem takovém budeme vůbec bavit, že můžeme vyhrát ligu už ve 29. kole,“ liboval si tak hned po zápase kapitán Leverkusenu Lukáš Hradecký.
Z prohry Bayernu těží i Stuttgart. Tým Sebastiana Hoeneße zkazil Borussii Dortmund oslavy 50 let Westfálského stadionu, když si navzdory žluté zdi za zády odvezl zpět do Švábska všechny tři body (0:1). V tabulce díky tomu dosáhl Stuttgart hranice 60 bodů. To je pro něj nejen nejlepší zápis od sezony 2008/09 (64 bodů po celé sezoně), ale taky shodné číslo, jaké svítí vedle jmenovky nadepsané Bayern Mnichov.
Podobný soulad, jen o sedm bodů chudší, panuje na dalších příčkách. A taky v tom má prsty zápas Dortmundu se Stuttgartem. Poražené BVB totiž sedí na stejné hromádce bodů, jako ve Freiburgu úspěšné Lipsko (1:4). Gólový rozdíl ale hraje do karet rudých býků. Dortmund má tak přidanou motivaci uhrát co nejlepší koeficient v Lize mistrů, jinak může v milionářské soutěži příští rok chybět úplně. Pracovat na tom začne hned teď ve středu v Madridu, kde zahájí své čtvrtfinále proti Atléticu.
O Evropu se hraje i níž v tabulce. Hoffenheim dotáhl na 36 bodech sedmý Augsburg. Dvěma asistencemi k tomu ve vzájemném zápase přispěl Pavel Kadeřábek. S bilancí 1+4 je letošní sezona pro českého krajního záložníka tou nejproduktivnější od pro něj rekordního ročníku 2019/20 (2+7).
Pozornosti nesmí uniknout ani dění u dna tabulky. Mainz výsledkem 4:0 definitivně seslal 14bodový Darmstadt zpátky, odkud v létě přišel. Tedy do druhé ligy. Zato 1. FC Köln zamávat bílou vlajkou odmítl. Góly Tiggese a Waldschmidta v 91. a 92. minutě obrátil nepříznivý výsledek a Bochum poslal domů s prázdnou (2:1).
Právě Effzeh, Mainz a Bochum tahají sestupové sirky. Kolín je na 17. místě, tedy druhém sestupovém, s 22 body, Mainz má o bod víc a je na 16. místě, ze kterého se jde do baráže proti třetímu celku druhé ligy, Bochum je na záchranářském 15. místě s tříbodovým náskokem na Mainz. Na pozoru by se ale měl mít ještě minimálně Wolfsburg - zvlášť po nezvládnutém zápase doma s Gladbachem (1:3). Vlci mají pětibodový náskok na 16.místo.
Uplynulému týdnu v německém fotbale nedominovala jenom Bundesliga. Hrála se i semifinále DFB-Pokalu. Na chvíli tak znovu všechny fotbalové příznivce zajímalo, jak si vede třetiligový Saarbrücken. Skolil Bayern, zdolal Frankfurt, pak i Gladbach … až jim los přisoudil soupeře z druhé ligy a jejich pohádkové cestě do Berlína byl konec. Místenku na sedmdesátitisícový Olympiastadion jim uzmul Kaiserslautern. Druholigový klub ve finále poháru, kam se probojoval po dlouhých 21 letech? Ani to není špatný příběh.
Zbavte se otravných reklam a získejte přístup k prémiovým textům, pořiďte si předplatné webu.
Zvlášť, když díky tomu máme jisté, že medaili pro vítěze německého poháru nasadí na krk alespoň jeden Čech. Proti triu Kovář, Hložek, Schick se totiž v Berlíně v barvách 1. FCK představí Filip Koloč. Odchovanec Baníku, který střed pole druholigového německého mančaftu posílil v lednu na hostování.
České trio z Bayeru bude ale chtít vylepšit historickou sezonu na maximum. Už jsme si řekli, že první bundesligový titul v historii klubu je na dosah a stačí k němu jedna výhra ve zbývajících šesti kolech. Leverkusen dál ale hraje i o unikátní sezonu bez porážky ve všech soutěžích. Kromě finále s Kaiserslauternem v německém poháru, je ve hře i o titul v Evropské lize, kde na něj ve čtvrtfinále čeká West Ham. I tady tak dojde na vzájemný střet Čechů, když za londýnský tým hrají Tomáš Souček a Vladimír Coufal. Startuje se ve čtvrtek v Leverkusenu.
Mimochodem: zatímco ligový triumf Leverkusen ještě nikdy nezískal, německý pohár i evropskou soutěž už dřív ovládl – DFB Pokal v roce 1993 a Pohár UEFA (předchůdce Evropské ligy) v roce 1988.
Bundesliga je vedle gólů a rychlého, otevřeného fotbalu známá taky třeba ochotou dát prostor mladým talentům. A je jedno jestli na hřišti nebo na trenérské lavici. Thomas Tuchel vedl Mainz ke svému prémiovému utkání v roce 2009 jako 35letý. Domenico Tedesco na lavičce Schalke porazil Lipsko v srpnu 2017 krátce před svými 32. narozeninami. Julian Nagelsmann vyvedl jedenáctku Hoffenheimu k remíze v Brémách ještě poměrně hluboko před třicítkou - bylo mu 28 let a šest měsíců.
Na nejmladšího kouče, který kdy usedl na lavičce bundesligového utkání, mu ale pořád nějaké čtyři a půl roku chybí. Bernd Stöber v říjnu 1976 zapsal rekord, který mu už asi nikdo nesebere. Prvoligový zápas Saarbrückenu v Kolíně koučoval coby čerstvě 24letý mladík. Zaskakoval asi na týden během hledání nového trenéra. V ligovém, a ostatně dospělém fotbale obecně, je to jeho první, ale taky jediné utkání. Zbytek kariéry vedl rozličné mládežnické kategorie německé reprezentace.
Mezi všemi mladými kouči Bundesligy je jeden opomíjený. Ten v lize aktuálně úplně nejmladší – 35letý Ole Werner, dirigent Werderu Bremen. A kdy jindy se podívat Brémám na zoubek, než krátce po jmenování dlouholeté opory Brém Thea Gebre Selassieho sportovním ředitelem Slovanu Liberec?
Brémy nemají problém svěřit svůj tým do rukou mladého trenéra. Ostatně, mezi lety 2017 a 2021 je vedl Florian Kohfeldt. Nedávno propuštěný kouč belgického Eupenu ale spojil celou svou předchozí sportovní dráhu coby hráč (léta dělal brankářskou dvojku třetího týmu Brém v šesté divizi) a trenér (od roku 2009 působil u mládeže, druhého týmu, nebo jako asistent u prvního) právě s Brémami. Werner byl oproti tomu angažován „zvenčí“.
Podobnou dráhu jako Kohfledt v Brémách zažil Werner v Holsteinu Kiel. Kopal za ně čtvrtou, pátou ligu a pak procházel klubem coby trenér. V ročníku 2020/21 málem dostal áčko Kielu do Bundesligy. Nestačil ale v baráží na 1. FC Köln. Rozjezd další sezony byl propadák a s bilancí míň jak bod na zápas po sedmi kolech sám rezignoval.
Druhou ligu toho času hráli i Brémy a ve Wernerovi viděli trenéra, který je může vrátit mezi elitu. A povedlo se, když na konci roku slavil s Pavlenkou, Friedlem, Weiserem nebo Füllkrugem druhé místo.
Na startu sezony 2022/23 si tak Ole Werner odbyl svůj bundesligový debut. Bylo mu 34 let, 3 měsíce a 2 dny - na den stejně jako Juppu Heynckesovi, když poprvé koučoval Borussiii Mönchengladbach. S kádrem plným prvoligových hráčů, kteří i přes sestup dva roky předtím zůstali a zasadili se o rychlý návrat, se Brémy odmítli zúčastnit bojů o záchranu. Minulou sezonu skončili na pohodlném 13. místě. A letos udělali další krok směrem vpřed.
Hra o Evropu z toho nakonec spíš nebude. Jen dva body získané z posledních šesti zápasů daly téhle naději sbohem. Tím spíš, že ve finiši je pořád čekají Leverkusen, Stuttgart a Lipsko. Přesto i Brémy opatrně naznačují, že trend comebacku tradičních bundesligových klubů na výsluní jim není úplně cizí. Že vážnost historickému gigantovi vrací nejmladší trenér ligy je už jen zábavná hříčka.
Program Ligy národů přináší spoustu atraktivních zápasů. Z nich jsme si pro naši analýzu vybrali čtyři. V hlavní roli bude český nároďák.
Kde nám ujel vlak? A proč bychom se při výchově hráčů měli zaměřit především na hru bez míče? Jaroslav Hřebík ve velkém rozhovoru s FC analyzuje český fotbal.
Téměř dva roky byl Jan Bořil bez fotbalu. Už po třicítce dlouho léčil zraněné kolene. Předpokládaný scénář s koncem kariéry odmítl a teď jako kapitán táhne obrozenou Slavii.