Football Club x Kudy běží zajíc: Velký speciál k EURU 2024! Předobjednávky zde

Na traktoru do Premier League. Anglická pohádka s českým zajištěním

05. duben 2024
Sdílejte:
Že jsou traktoristi pomalí? Tihle angličtí sedláci sprintují za druhým postupem ve dvou letech a záda jim jistí český gólman.
Václav Hladký v akci.Foto: Profimedia

V Anglii se teď nevyplatí sledovat finiš jen v Premier League. Pozornost věnujte i druhé lize. V Championship se o dvě místa zaručující přímý postup mezi elitu perou v těsném souboji tři týmy a současný lídr má v bráně Čecha. Není žádné tajemství, že jde o Václava Hladkého.

Třiatřicetiletý odchovanec brněnské Zbrojovky je jedním ze symbolů aktuálního úspěšného tažení Ipswiche v jeho nováčkovské sezoně. Ano, tenhle tradiční anglický klub teprve před rokem do Championship postoupil z League One, tedy ze třetí anglické ligy. A pokud by z této pozice druhou ligu letos vyhrál, byl by to vlastně návrat ke zlaté klubové tradici. Když totiž v roce 1961 Ipswich Town vyhrál svůj dosud jediný anglický titul, bylo to také v jeho nováčkovské sezoně.

Teď jsme sice o stupínek níž, ale senzace by to byla stejně. Stačí se podívat, s kým se Ipswich o přímý postup do Premier League přetahuje. Po 40 z celkových 46 kol má 87 bodů, což je o bod víc, než má druhý Leeds a o dva víc než třetí Leicester (ten má ale zápas k dobru). Čtvrtý Southampton už má na současného lídra třináctibodovou ztrátu (ale dva zápasy k dobru).

Všichni tři nejbližší konkurenti Ipswiche jsou tedy tradičními účastníky Premier League z posledních let, prakticky by mezi nimi a Hladkého týmem měl být znát až rozdíl dvou tříd. A to ještě na pátém a šestém místě, tedy na posledních dvou barážových příčkách, jsou West Brom a Norwich, tedy týmy, které také v nedávné době pravidelně hrály elitní soutěž.

Ipswich byl v Premier League naposledy na začátku nového tisíciletí – v sezonách 2000/01 a 2001/02. Právě z té doby pochází jeho pozoruhodná přezdívka. Naposledy mě trefila do uší při pondělním zápase mezi Ipswichem a Southamptonem, který domácí otočili až v úplném závěru zápasu (3:2). Traktoristi porazili svaté! Slovenský komentátor si s alternativními názvy obou klubů vypomáhal tak často, až jsem si vzpomněl, jak jsem se kdysi při hraní fotbalového manažera zarazil, když mi report o příštím soupeři psal jako o Tractor Boys.

Teď tedy po letech byla dobrá příležitost podívat se, jak došlo k tomu, že zatímco jinde hrají straky, sešívaní nebo bílý balet, tak Václav Hladký obléká dres zrovna traktoristů. Wikipedia k tomu říká, že poprvé bylo použití téhle přezdívky zaznamenáno v září roku 2000 při zápase Leeds – Ipswich (1:2), kdy domácí fanoušci skandovali: „Poráží nás banda traktoristů.“

Wikipedia dodává, že další používání téhle přezdívky je příkladem sebemrskačského humoru fanoušků Ipswiche, kteří se svým soupeřům postupně začali při svém skandování vysmívat popěvkem: „poráží vás traktoristi“. Pak už se tohle pojmenování dostalo i do médií a od té doby patří k oficiálním přezdívkám vedle tradičního The Blues.

Ještě si dopovězme, proč fanoušky Leedsu napadli zrovna traktoristi. Ipswich je totiž z tradiční zemědělské oblasti hrabství Suffolk, podle kterého se jmenuje i jedno britské plemeno ovcí.

Tractor Boys odehráli předchozí čtyři sezony ve třetí lize a jejich cestě nahoru pomohla výměna majitelů z dubna roku 2021. Americký investiční fond Gamechanger 20 odkoupil klub od neoblíbeného byznysmena Marcuse Evanse za 40 milionů liber a oddlužil ho. Přivedli také mladého trenéra Kierana McKennu, kterému je teď 37 let a je označován za hlavního strůjce současného úspěchu Ipswiche. Muže, který předtím dělal asistenta trenéra v Manchesteru United, si nemůže vynachválit ani Václav Hladký.

„Když se mě někdo zeptá, jak důležitý je vlastně trenér, že je to přece hlavně o hráčích, vždycky říkám, že o trenérovi je to z 80 procent. Je to on, kdo týmu udává směr, pracuje s ním a celé si to vytváří podle sebe. Když nad sebou máte kvalitní management, který s vámi každý den pracuje na totálních detailech, strávíte v týdnu hodiny a hodiny u videa, máte separátní sezení pro brankáře, detailní přípravu na soupeře, tak do každého zápasu jdete potom tak perfektně připraveni, že vám to dodává sebevědomí. A proto si myslím, že jsme tam, kde jsme. Trenér McKenna a celý štáb kolem něj jsou asi to nejdůležitější, co aktuálně v klubu existuje,“ řekl Hladký v rozhovoru s Football Clubem na konci minulého roku.

Mimochodem i Hladkého příběh v Ipswichi je pozoruhodný. Ještě v minulé sezoně ve třetí lize byl až dvojkou. Na konci letní přípravy na aktuální sezonu se ale zranila loňská jednička Christian Walton a český brankář dostal šanci, kterou už nepustil. „McKenna věkově není daleko ode mě a máme velmi dobrý vztah. Na rovinu mi řekl, že je za mě strašně rád, že jsem byl trpělivý a ta šance přišla. A že se dobré věci stávají dobrým lidem, tak ať si to užiju a beru to, jak to přišlo. Od začátku jsem věděl, že to bude jenom o mně a způsobu, jakým budu hrát. Vůbec jsem do toho nešel s nervozitou, byl jsem naprosto v komfortní zóně. Přesně jsem věděl, jak chceme hrát a co chceme hrát. To mi dodalo sebedůvěru tam jít a nepřemýšlet, jestli udělám nějakou chybu, nebo ne,“ řekl Hladký pro FC.

Může se stát, že na startu příští sezony bude po Petru Čechovi prvním českým brankářem od roku 2018, který nastoupí v Premier League. Jako jeden z Tractor Boys.


Související články

Bude hrát Plzeň o titul? A proč z ní nikdo nepůjde do pražských S?

Za které hráče může Viktoria Plzeň dostat balík přímo ze zahraničí? Bude klub v příští sezoně konkurovat pražským S v boji o Ligu mistrů? A hodil by se Tomáš Chorý do Slavie? Dvouhodinová podcastová nálož s analytiky Vojtěchem Mrklasem a Tomášem Daníčkem.

Podcast

Počítáme koeficient: Slávisti koukají do Itálie. Atalanta jim může dát jisté poháry

Příští dny v italské lize rozhodnou o nasazení českého vicemistra do předkol Ligy mistrů v příští sezoně.

Koeficienty

Anglická sprosťárna. Slavná píseň si dělá srandu z Němců

Nesmrtelný hit spojený s Eurem 1996 a následujícím světovým šampionátem má jeden hodně zábavný přesah. Jestli vám tedy nevadí hrubší výrazy…

Přímák
Popup se zavře za 8s