V Anglii se teď nevyplatí sledovat finiš jen v Premier League. Pozornost věnujte i druhé lize. V Championship se o dvě místa zaručující přímý postup mezi elitu perou v těsném souboji tři týmy a současný lídr má v bráně Čecha. Není žádné tajemství, že jde o Václava Hladkého.
Třiatřicetiletý odchovanec brněnské Zbrojovky je jedním ze symbolů aktuálního úspěšného tažení Ipswiche v jeho nováčkovské sezoně. Ano, tenhle tradiční anglický klub teprve před rokem do Championship postoupil z League One, tedy ze třetí anglické ligy. A pokud by z této pozice druhou ligu letos vyhrál, byl by to vlastně návrat ke zlaté klubové tradici. Když totiž v roce 1961 Ipswich Town vyhrál svůj dosud jediný anglický titul, bylo to také v jeho nováčkovské sezoně.
Teď jsme sice o stupínek níž, ale senzace by to byla stejně. Stačí se podívat, s kým se Ipswich o přímý postup do Premier League přetahuje. Po 40 z celkových 46 kol má 87 bodů, což je o bod víc, než má druhý Leeds a o dva víc než třetí Leicester (ten má ale zápas k dobru). Čtvrtý Southampton už má na současného lídra třináctibodovou ztrátu (ale dva zápasy k dobru).
Všichni tři nejbližší konkurenti Ipswiche jsou tedy tradičními účastníky Premier League z posledních let, prakticky by mezi nimi a Hladkého týmem měl být znát až rozdíl dvou tříd. A to ještě na pátém a šestém místě, tedy na posledních dvou barážových příčkách, jsou West Brom a Norwich, tedy týmy, které také v nedávné době pravidelně hrály elitní soutěž.
Ipswich byl v Premier League naposledy na začátku nového tisíciletí – v sezonách 2000/01 a 2001/02. Právě z té doby pochází jeho pozoruhodná přezdívka. Naposledy mě trefila do uší při pondělním zápase mezi Ipswichem a Southamptonem, který domácí otočili až v úplném závěru zápasu (3:2). Traktoristi porazili svaté! Slovenský komentátor si s alternativními názvy obou klubů vypomáhal tak často, až jsem si vzpomněl, jak jsem se kdysi při hraní fotbalového manažera zarazil, když mi report o příštím soupeři psal jako o Tractor Boys.
Teď tedy po letech byla dobrá příležitost podívat se, jak došlo k tomu, že zatímco jinde hrají straky, sešívaní nebo bílý balet, tak Václav Hladký obléká dres zrovna traktoristů. Wikipedia k tomu říká, že poprvé bylo použití téhle přezdívky zaznamenáno v září roku 2000 při zápase Leeds – Ipswich (1:2), kdy domácí fanoušci skandovali: „Poráží nás banda traktoristů.“
Wikipedia dodává, že další používání téhle přezdívky je příkladem sebemrskačského humoru fanoušků Ipswiche, kteří se svým soupeřům postupně začali při svém skandování vysmívat popěvkem: „poráží vás traktoristi“. Pak už se tohle pojmenování dostalo i do médií a od té doby patří k oficiálním přezdívkám vedle tradičního The Blues.
Ještě si dopovězme, proč fanoušky Leedsu napadli zrovna traktoristi. Ipswich je totiž z tradiční zemědělské oblasti hrabství Suffolk, podle kterého se jmenuje i jedno britské plemeno ovcí.
Tractor Boys odehráli předchozí čtyři sezony ve třetí lize a jejich cestě nahoru pomohla výměna majitelů z dubna roku 2021. Americký investiční fond Gamechanger 20 odkoupil klub od neoblíbeného byznysmena Marcuse Evanse za 40 milionů liber a oddlužil ho. Přivedli také mladého trenéra Kierana McKennu, kterému je teď 37 let a je označován za hlavního strůjce současného úspěchu Ipswiche. Muže, který předtím dělal asistenta trenéra v Manchesteru United, si nemůže vynachválit ani Václav Hladký.
„Když se mě někdo zeptá, jak důležitý je vlastně trenér, že je to přece hlavně o hráčích, vždycky říkám, že o trenérovi je to z 80 procent. Je to on, kdo týmu udává směr, pracuje s ním a celé si to vytváří podle sebe. Když nad sebou máte kvalitní management, který s vámi každý den pracuje na totálních detailech, strávíte v týdnu hodiny a hodiny u videa, máte separátní sezení pro brankáře, detailní přípravu na soupeře, tak do každého zápasu jdete potom tak perfektně připraveni, že vám to dodává sebevědomí. A proto si myslím, že jsme tam, kde jsme. Trenér McKenna a celý štáb kolem něj jsou asi to nejdůležitější, co aktuálně v klubu existuje,“ řekl Hladký v rozhovoru s Football Clubem na konci minulého roku.
Mimochodem i Hladkého příběh v Ipswichi je pozoruhodný. Ještě v minulé sezoně ve třetí lize byl až dvojkou. Na konci letní přípravy na aktuální sezonu se ale zranila loňská jednička Christian Walton a český brankář dostal šanci, kterou už nepustil. „McKenna věkově není daleko ode mě a máme velmi dobrý vztah. Na rovinu mi řekl, že je za mě strašně rád, že jsem byl trpělivý a ta šance přišla. A že se dobré věci stávají dobrým lidem, tak ať si to užiju a beru to, jak to přišlo. Od začátku jsem věděl, že to bude jenom o mně a způsobu, jakým budu hrát. Vůbec jsem do toho nešel s nervozitou, byl jsem naprosto v komfortní zóně. Přesně jsem věděl, jak chceme hrát a co chceme hrát. To mi dodalo sebedůvěru tam jít a nepřemýšlet, jestli udělám nějakou chybu, nebo ne,“ řekl Hladký pro FC.
Může se stát, že na startu příští sezony bude po Petru Čechovi prvním českým brankářem od roku 2018, který nastoupí v Premier League. Jako jeden z Tractor Boys.
Zlín vstoupil skvěle do druhé ligy, vyšla mu sázka na udržení kádru. Hráči šli dolů s platy, stejně jako celý klub s rozpočtem. Dočasně, jestli se vrátí mezi elitu. Vše rozebíráme v rozhovoru s viceprezidentem klubu Zdeňkem Grygerou. Došlo i na plány s novým stadionem. A bude Grygera příštím mužem číslo jedna českého fotbalu?
Přechod na tříobráncové rozestavení představuje v české lize nejvýraznější taktickou inovaci posledních let. Proč je ideální složení takové obrany levák – pravák – pravák? Co musí umět stopeři na krajích a co ten ve středu? Rozebereme si to do detailu.
Reprezentace pod Ivanem Haškem zatím nemá výsledky, herní tvář a spoléhá jen na správný charakter hráčů. Přijde zlepšení, nebo už není na co čekat a bude lepší tuhle kapitolu uzavřít?