Odemkněte si všechny texty a čtěte bez reklam. Koupit předplatné webu

Byl neviditelný, teď míří mezi elitu. S reprezentací jsem ve spojení, říká Hladký

20. listopad 2023
Sdílejte:
Brankář Václav Hladký prožívá výjimečnou sezonu. S Ipswichem hraje o postup do Premier League, za své výkony sbírá ocenění a podle mnohých už měl být dávno v reprezentaci. Co stojí za aktuální jízdou Ipswiche? Jaká je Hladkého role na hřišti? To všechno a mnohem víc rozebral v rozhovoru pro FC.
Václav Hladký v téhle sezoně definitivně vystupuje ze stínu.Foto: Profimedia

Ještě půl roku zpátky by jméno Václava Hladkého bylo v reprezentační nominaci překvapením. Když ale trenér Jaroslav Šilhavý začátkem listopadu oznamoval kádr na nadcházející sraz, vzbudila otázky spíš Hladkého absence. Jen málo českých gólmanů aktuálně chytá na lepší adrese než 33letý odchovanec brněnské Zbrojovky.

Po prvoligových angažmá v Brně a Liberci zamířil Hladký v lednu 2019 do skotského St. Mirrenu, kde se rychle zařadil mezi klíčové hráče. O rok a půl později následoval přesun do anglického Salfordu, hrajícího League Two (čtvrtá liga), a hned v další sezoně posun o ligu výš v podobě přestupu do ambiciózního Ipswich Town. S ním český gólman loni oslavil postup do Championshipu.

A nemusí to být poslední postupová radost. Po 16 odehraných kolech je Ipswich na druhém místě, jen o skóre za vedoucím Leicesterem. Hladký na tom má nemalý podíl. Po letním zranění jedničky Christiana Waltona se v úvodu sezony posunul do branky a začal předvádět výkony, kterými do ní už nikoho nepustil. Hned dvakrát vyhrál hlasování fanoušků o hráče měsíce a za říjen byl dokonce nominován na nejlepšího hráče Championshipu. V rozhovoru pro Football Club probral aktuální sezonu, působení na ostrovech i plány do budoucna.

Mluvíme spolu během reprezentační přestávky, před jejímž začátkem se vaše jméno hodně probíralo. Mnoho fanoušků i expertů volalo po vaší nominaci a i trenér Jaroslav Šilhavý zmínil, že jste byl na hraně. Jak se vám to poslouchalo?

Je to samozřejmě čest. Asi pro každého hráče je nominace do národního týmu nejvíc, co může být, a já nejsem výjimka. Jsem rád, že se moje jméno skloňovalo, byť to nakonec do finální nominace nedopadlo. Ale beru to jako nějaký první krok, po kterém třeba bude následovat další.

Byl s vámi v poslední době někdo z reprezentace v kontaktu?

Přibližně poslední dva týdny jsem byl ve spojení s trenérem brankářů panem Veselým, který mě informoval o situaci. I po to tom, co vyšla nominace, jsme zůstali v kontaktu a probíráme spolu moje poslední zápasy.

Se současnou klubovou formou to vypadá, že nominace je otázkou času. S Ipswichem hrajete o postup do Premier League, chytáte všechny zápasy… Prožíváte životní sezonu?

Životní sezona to asi je v tom smyslu, že kvalitní výkony předvádím na nejvyšší úrovni, na které jsem zatím hrál. Ale z hlediska výkonů samotných i výsledků v sezoně to tak neberu. Není to tak, že bych se někde objevil zčistajasna a předtím vůbec nechytal. Samozřejmě respektuju, že v Česku se to tak úplně nesleduje, nicméně já vím, že za tím je tvrdá práce. Postupnými kroky jsem se dopracoval až do Championshipu a podávám tam výkony, které jsou mnohem víc vidět. V Česku je to víc mediálně sledované, byť podle mě ne tak, jak by si zasloužilo. A tím nemyslím jen druhou anglickou, ale i spoustu kvalitních soutěží jako druhou Bundesligu a další.

Související články

Vstupenky na Euro 2024? Pořád se k nim dá dostat, tady je průvodce

Registrace přes web Fotbalové asociace ČR sice skončila už ve středu, ale o lístky na zápasy Česka můžete pořád ještě zažádat přímo přes web UEFA. Čas je do úterý. Prošli jsme celý proces a ukážeme vám, jak na to. Máme i printscreeny z procesu registrace.

Euro 2024

Milovníci retra v sedmém nebi. Predátorky se vrací

Nostalgie v posledních letech prostupuje celou společností a na retro vlně se veze i fotbal. V kurzu jsou předělávky starých dresů i dalšího oblečení v klubových barvách. Adidas teď navíc brnká na retro strunu i prostřednictvím nových modelů legendárních kopaček Predator a připravuje se na jejich 30. výročí.

Přímák

Jen půlka srdce pro fotbal. Izrael má na Euro blízko i daleko

Izraelští fotbalisté si v Paříži po 48 letech zahrají na olympijském turnaji a nejsou ze hry ani o účast na Euru. Čeká je barážový zápas s Islandem – a pak se uvidí. Pro židovský stát, který vede válku proti teroristům z Hamásu, by to byl historický postup. A také vzpruha v těžkých časech.

Cesta na Euro
Popup se zavře za 8s
Prémiový článek

Podpořte naši redakci a získejte neomezený přístup ke všem prémiovým článkům.

Podpořte naši redakci a získejte neomezený přístup ke všem prémiovým článkům.