Staňte se předplatiteli Football Clubu a vyhrajte třeba zájezd na Premier League! Více info zde

Byl neviditelný, teď míří mezi elitu. S reprezentací jsem ve spojení, říká Hladký

20. listopad 2023
Sdílejte:
Brankář Václav Hladký prožívá výjimečnou sezonu. S Ipswichem hraje o postup do Premier League, za své výkony sbírá ocenění a podle mnohých už měl být dávno v reprezentaci. Co stojí za aktuální jízdou Ipswiche? Jaká je Hladkého role na hřišti? To všechno a mnohem víc rozebral v rozhovoru pro FC.
Václav Hladký v téhle sezoně definitivně vystupuje ze stínu.Foto: Profimedia

Ještě půl roku zpátky by jméno Václava Hladkého bylo v reprezentační nominaci překvapením. Když ale trenér Jaroslav Šilhavý začátkem listopadu oznamoval kádr na nadcházející sraz, vzbudila otázky spíš Hladkého absence. Jen málo českých gólmanů aktuálně chytá na lepší adrese než 33letý odchovanec brněnské Zbrojovky.

Po prvoligových angažmá v Brně a Liberci zamířil Hladký v lednu 2019 do skotského St. Mirrenu, kde se rychle zařadil mezi klíčové hráče. O rok a půl později následoval přesun do anglického Salfordu, hrajícího League Two (čtvrtá liga), a hned v další sezoně posun o ligu výš v podobě přestupu do ambiciózního Ipswich Town. S ním český gólman loni oslavil postup do Championshipu.

A nemusí to být poslední postupová radost. Po 16 odehraných kolech je Ipswich na druhém místě, jen o skóre za vedoucím Leicesterem. Hladký na tom má nemalý podíl. Po letním zranění jedničky Christiana Waltona se v úvodu sezony posunul do branky a začal předvádět výkony, kterými do ní už nikoho nepustil. Hned dvakrát vyhrál hlasování fanoušků o hráče měsíce a za říjen byl dokonce nominován na nejlepšího hráče Championshipu. V rozhovoru pro Football Club probral aktuální sezonu, působení na ostrovech i plány do budoucna.

Mluvíme spolu během reprezentační přestávky, před jejímž začátkem se vaše jméno hodně probíralo. Mnoho fanoušků i expertů volalo po vaší nominaci a i trenér Jaroslav Šilhavý zmínil, že jste byl na hraně. Jak se vám to poslouchalo?

Je to samozřejmě čest. Asi pro každého hráče je nominace do národního týmu nejvíc, co může být, a já nejsem výjimka. Jsem rád, že se moje jméno skloňovalo, byť to nakonec do finální nominace nedopadlo. Ale beru to jako nějaký první krok, po kterém třeba bude následovat další.

Byl s vámi v poslední době někdo z reprezentace v kontaktu?

Přibližně poslední dva týdny jsem byl ve spojení s trenérem brankářů panem Veselým, který mě informoval o situaci. I po to tom, co vyšla nominace, jsme zůstali v kontaktu a probíráme spolu moje poslední zápasy.

Se současnou klubovou formou to vypadá, že nominace je otázkou času. S Ipswichem hrajete o postup do Premier League, chytáte všechny zápasy… Prožíváte životní sezonu?

Životní sezona to asi je v tom smyslu, že kvalitní výkony předvádím na nejvyšší úrovni, na které jsem zatím hrál. Ale z hlediska výkonů samotných i výsledků v sezoně to tak neberu. Není to tak, že bych se někde objevil zčistajasna a předtím vůbec nechytal. Samozřejmě respektuju, že v Česku se to tak úplně nesleduje, nicméně já vím, že za tím je tvrdá práce. Postupnými kroky jsem se dopracoval až do Championshipu a podávám tam výkony, které jsou mnohem víc vidět. V Česku je to víc mediálně sledované, byť podle mě ne tak, jak by si zasloužilo. A tím nemyslím jen druhou anglickou, ale i spoustu kvalitních soutěží jako druhou Bundesligu a další.

Související články

Dostal do Česka mládežnické kempy Realu. City se s ním nemůžou rovnat, říká

Tomáš Klečka v Česku a na Slovensku už dlouhá léta organizuje dětské kempy. Nyní na malé fotbalisty a jejich rodiče cílí spoluprací s Realem Madrid. Které značky mají ve fotbalovém světě největší hodnotu a jak si dnes vede tuzemský mládežnický fotbal?

Rozhovor

Video: Bořilova pata v ofsajdu? Ptáme se: Měl gól Slavie platit?

Sporný moment v Edenu pomohl Slavii k vyrovnání. Fanoušci se nyní na sociálních sítích přou, jestli byl kapitán sešívaných Jan Bořil v ofsajdu. Jak to vidíte vy?

Česká liga

Co čeká Liberec s Kaniou? A proč by Evropa v příští sezoně mohla klubu ublížit?

Nový majitel Liberce Ondřej Kania může do českého fotbalu přinést svěží vítr. Bude jeho projekt úspěšný? V čem se musí Severočeši z posledních sezon poučit? Jaké jsou vhodné posily? A jak moc by současný kádr přebudoval pravděpodobný budoucí trenér Radoslav Kováč? Poslechněte si další epizodu Football Club podcastu.

Podcast
Popup se zavře za 8s
Soutěž pro nové předplatitele!

Staňte se předplatiteli Football Clubu a vyhrajte třeba zájezd na Premier League! 

Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.