Zajíc na EURO se super slevou jen za 149 Kč! Objednávejte zde

Fotbal, pivo, bratwurst. Jak jsem během ročního putování objevil opravdový kult

15. březen 2024
Sdílejte:
Jeden rok. Dvanáct zápasů v pěti spolkových zemích. Od Bundesligy po šestou nejvyšší soutěž. Moje sonda do nitra německého fotbalu jistě nebyla reprezentativní, ale přinesla mi spoustu zážitků a utvrdila mě v pocitu, že tenhle jedinečný svět stojí za pozornost. Přesvědčte se taky.
Jdeme na to! Momentka před startem zápasu Viktoria Berlín vs. Jena ve čtvrté lize (konkrétně Regionalliga Nordost)Foto: Luboš Brabec

Byl jsem na stadionu, kde Pelé dvakrát nastoupil v dresu Santosu, i na tribuně, odkud Adolf Hitler sledoval jediný fotbalový zápas, který kdy navštívil.

O přestávkách jsem si dopřál durynskou klobásu, sekanou, zavináče, sucuk, vepřový steak i halal bratwurst. Okusil jsem tradiční Helles točený do plastového tupláku, lahváč z Tegernsee, India Pale Ale i svařák.

Byl jsem na utkání, kam přišlo téměř 75 tisíc diváků, i na hřišti mezi činžáky, kde u lajny postávalo pár desítek fandících srdcařů. Viděl jsem minulé, současné a možná i budoucí reprezentanty několika zemí, ale taky chlapíky, co trénují třikrát týdně večer po práci.

Společnost na tribunách mi dělali nostalgici v džínových vestách, vegani, zestárlí skinheadi, levičáci, hipsteři, feministi i angličtí groundhoppeři.

Žádný z těch zápasů nebyl obyčejný. Z každého mi zůstala silná vzpomínka – ať na atmosféru, stadion nebo dění na hřišti.

Kouzlo umělého osvětlení

Právě skončilo derby Herthy s Unionem (0:2). V chladný lednový podvečer, na vyprodaném berlínském Olympiastadionu. Z reproduktorů se line domácí hymna Nur nach Hause a jsem si jistý, že zklamaní fanoušci se teď rozhodně budou držet jejího textu. Půjdou kamkoli, jenom ne domů.

Související články

Glosa od plotny: EURO je mrtvé, ať žije liga!

Že nás můžou Wallem, Vorlický, Birmančević nebo Panoš bavit víc než největší hvězdy Eura? Kateřina Bužková o tom nepochybuje. Liga za pár dnů startuje, pojďme si ji užít!

Komentář

Do třetice už to vyjde? Příští EURO bude hrát Anglie doma

EURO 2024 skončilo vítězstvím Španělska nad Anglií 2:1. Albion tak prohrál druhé finále v řadě. To příští se hraje v Londýně. Za čtyři roky se totiž mistrovství Evropy z Německa přesune na britské ostrovy.

Cesta na Euro
Aktualizováno

Český propadák, španělský rekord i saxofon. Dejte si německý šampionát ještě jednou, ve fotkách

Měsíc s fotbalovým Eurem je za námi. Shrnuli jsme ho ve fotogalerii s nejzásadnějšími okamžiky a krásnými snímky.

Euro 2024
Popup se zavře za 8s
Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.

Staňte se předplatiteli Football Clubu a odemkněte si všechny prémiové texty! 

Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.