Italský vyzyvatel. Z Boloni se dostal až do Premier League a třeba i do Plzně

22. prosinec 2023
Sdílejte:
Fotbalové dresy už dávno nedělají jen Adidas, Nike nebo Puma. Své místo na trhu si pomalu našly i další značky, které velké trojce šlapou na paty. A jednou z nich je italský Macron, o kterém bude další díl našeho newsletteru.
Plzeňská radost s boloňskou příchutí.Foto: Petr Eret / Mafra / Profimedia

Společnost Macron byla založena v roce 1971 a za posledních dvacet let se z regionální firmy a sponzora pár lokálních klubů vypracovala v jednoho z největších výrobců a dodavatelů dresů, a to nejen těch fotbalových, ale i ragbyových nebo basketbalových. Vedle toho nabízí i další sportovní vybavení, jako jsou třeba rakety na padel.

Příběh Macronu ukazuje, že italský styl a smysl pro detail funguje i na poli sportovního oblečení, což umocňuje i aktuální trend, kdy se sport čím dál víc propojuje s módou.

Partneři projektu Girl Power

  • yoursport: Už od roku 2013 zajišťujeme sportovním klubům kompletní vybavení a špičkový servis. Zvládneme se postarat o ligový tým, ale baví nás i spolupráce s menšími kluby. Dodáváme kvalitní vybavení od značky Macron, která obléká řadu velkých fotbalových, basketbalových, ragbyových i dalších sportovních klubů a na evropském trhu patří k absolutní špičce. Jakýkoliv sportovní klub tak dokážeme obléknout od hlavy až k patě, a to včetně realizačního týmu a fanoušků.
  • Betano: Sázková kancelář působící na 11 světových trzích, včetně Česka. Je také oficiálním partnerem EURO 2024.

Jak se ale z malého hráče na trhu stala taková štika? Na oficiálním webu jsme se podívali na časovou osu historie společnosti a tajemství úspěchu se dá najít v několika důležitých milnících. V roce 2001 se Macron stal oficiálním partnerem Boloni, odkud také samotná firma pochází, a vedle baseballu, volejbalu a basketbalu si tak otevřel dveře i do fotbalového světa. 

V roce 2009 přichází partnerství s Neapolí, dalším významným italským klubem a s Macronem už se tak musí počítat i na té nejvyšší úrovni. V dalších letech upevňuje svou pozici, co se fotbalu týče, a v roce 2013 přidává další sport: nově dodává dresy skotské ragbyové reprezentaci.

Jak společnost roste, přichází nevyhnutelná modernizace - nové logo a stavba zbrusu nového výrobního centra a kanceláří v Crespellanu, což je asi 20 kilometrů od Boloni. Kromě samotných fotbalových klubů má Macron na kontě i zajímavou spolupráci s UEFA, které jako historicky první italská značka dodává dresy pro rozhodčí.

Aktuálně je Macron čtyřkou na trhu v evropském fotbale, na svých dresech ji nosí téměř 300 evropských klubů včetně účastníků Ligy Mistrů Realu Sociedad nebo stálice Premier League Crystal Palace. Logo italské značky ale můžete znát i z dresů hollywoodského Wrexhamu a setkáváme se s ní i na českých trávnících. Její dresy oblékají ve Fortuna lize hráči Viktorie Plzeň a Teplic.

A které dresy od Macronu jsou za nás ty nejzajímavější? Tady je naše top 5.

Club Bruggy, venkovní 2019/2020

Venkovní varianta ve vínové barvě s tmavě modrými detaily a originálním véčkem se povedla!

Foto: Macron

Bristol Rovers, domácí 2023/2024

Tradiční modro-bílou šachovnici doplňuje jako odkaz na počátky klubu nenápadný vzor konstrukce místní plynárny. Krása je v detailech.

Foto: Bristol Rovers

Boloňa, domácí 2023/2024

Kovářova kobyla nesmí chodit bosa a dobře to vědi i v Macronu. Boloňa se v aktuální sezoně představila v krásné domácí sadě. A ještě hezčí byla její prezentace.

Foto: Macron

Neapol, venkovní 2013/2014

Nedokážeme říct, jestli se nám tenhle dres spíš líbí nebo nelíbí. Rozhodně by ale neměl ve výběru chybět, protože ukazuje, že Macron se toho nebojí a umí i odvážnější designy.

Foto: Macron

Viktoria Plzeň, venkovní 2023/2024

Výpravu za dresy Macronu zakončíme v Česku. Venkovní varianta dresu Viktorie Plzeň se povedla i díky kombinaci růžovo-tyrkysových prvků a skvěle vypadá i vzor na ploše celého dresu v podobě loga klubu.

Foto: Vlastimil Vacek / Právo / Profimedia

Tento text mohli jako první číst odběratelé newsletteru Přímák Football Clubu. Každou středu ho přihráváme přímo do vašich mailových schránek, pokud nám zanecháte kontakt v následujícím formuláři. Věnujeme se zajímavostem, kuriozitám, neznámým příběhům současnosti i historie a trendům, které vás udrží ve správné fotbalové provozní teplotě. Přejeme příjemnou zábavu…

Související články

Kritizuje europoslance Turka, pole by předělil podle dánského vzoru. „Jiný“ fotbalista Adam Gabriel

Adam Gabriel je originál. Není moc fotbalistů, kteří se zajímají o životní prostředí a nebojí se o tom mluvit. Stejně jako třeba o svých názorech na politického skokana poslední doby.

Zelená je tráva

Video: Vítězný gól Němců rozzlobil Maďary. Ptáme se: měl rozhodčí pískat faul?

Německo – Maďarsko 2:0. První gól dali Němci po situaci, proti které Maďaři protestovali u rozhodčího Makkelieho. Ten si však stál za svým a nerozporoval ho ani VAR, který vše zkoumal. Prohlédněte si Musialův gól a dejte vědět, jak vidíte spornou situaci.

Euro 2024

Glosář Luďka Mádla: Kéž by to byl jen špatný sen…

Tohle nebyla smolná prohra, ale krutá srážka s realitou, hodnotí úvodní vystoupení Česka na mistrovství Evropy reportér Luděk Mádl.

Glosář
Popup se zavře za 8s