Koupit předplatné webu za akční cenu 99 Kč napořád

Italský vyzyvatel. Z Boloni se dostal až do Premier League a třeba i do Plzně

22. prosinec 2023
Sdílejte:
Fotbalové dresy už dávno nedělají jen Adidas, Nike nebo Puma. Své místo na trhu si pomalu našly i další značky, které velké trojce šlapou na paty. A jednou z nich je italský Macron, o kterém bude další díl našeho newsletteru.
Plzeňská radost s boloňskou příchutí.Foto: Petr Eret / Mafra / Profimedia

Společnost Macron byla založena v roce 1971 a za posledních dvacet let se z regionální firmy a sponzora pár lokálních klubů vypracovala v jednoho z největších výrobců a dodavatelů dresů, a to nejen těch fotbalových, ale i ragbyových nebo basketbalových. Vedle toho nabízí i další sportovní vybavení, jako jsou třeba rakety na padel.

Příběh Macronu ukazuje, že italský styl a smysl pro detail funguje i na poli sportovního oblečení, což umocňuje i aktuální trend, kdy se sport čím dál víc propojuje s módou.

Yoursport/Macron jsou partnery projektu Girl Power!

Jsme yoursport. Už od roku 2013 zajišťujeme sportovním klubům kompletní vybavení a špičkový servis. Zvládneme se postarat o ligový tým, ale baví nás i spolupráce s menšími kluby. Dodáváme kvalitní vybavení od značky Macron, která obléká řadu velkých fotbalových, basketbalových, ragbyových i dalších sportovních klubů a na evropském trhu patří k absolutní špičce. Jakýkoliv sportovní klub tak dokážeme obléknout od hlavy až k patě, a to včetně realizačního týmu a fanoušků. Řídíme se jednoduchým heslem: Vy sportujete, my se staráme!

Na to se podívám!

Jak se ale z malého hráče na trhu stala taková štika? Na oficiálním webu jsme se podívali na časovou osu historie společnosti a tajemství úspěchu se dá najít v několika důležitých milnících. V roce 2001 se Macron stal oficiálním partnerem Boloni, odkud také samotná firma pochází, a vedle baseballu, volejbalu a basketbalu si tak otevřel dveře i do fotbalového světa. 

V roce 2009 přichází partnerství s Neapolí, dalším významným italským klubem a s Macronem už se tak musí počítat i na té nejvyšší úrovni. V dalších letech upevňuje svou pozici, co se fotbalu týče, a v roce 2013 přidává další sport: nově dodává dresy skotské ragbyové reprezentaci.

Jak společnost roste, přichází nevyhnutelná modernizace - nové logo a stavba zbrusu nového výrobního centra a kanceláří v Crespellanu, což je asi 20 kilometrů od Boloni. Kromě samotných fotbalových klubů má Macron na kontě i zajímavou spolupráci s UEFA, které jako historicky první italská značka dodává dresy pro rozhodčí.

Aktuálně je Macron čtyřkou na trhu v evropském fotbale, na svých dresech ji nosí téměř 300 evropských klubů včetně účastníků Ligy Mistrů Realu Sociedad nebo stálice Premier League Crystal Palace. Logo italské značky ale můžete znát i z dresů hollywoodského Wrexhamu a setkáváme se s ní i na českých trávnících. Její dresy oblékají ve Fortuna lize hráči Viktorie Plzeň a Teplic.

A které dresy od Macronu jsou za nás ty nejzajímavější? Tady je naše top 5.

Club Bruggy, venkovní 2019/2020

Venkovní varianta ve vínové barvě s tmavě modrými detaily a originálním véčkem se povedla!

Foto: Macron

Bristol Rovers, domácí 2023/2024

Tradiční modro-bílou šachovnici doplňuje jako odkaz na počátky klubu nenápadný vzor konstrukce místní plynárny. Krása je v detailech.

Foto: Bristol Rovers

Boloňa, domácí 2023/2024

Kovářova kobyla nesmí chodit bosa a dobře to vědi i v Macronu. Boloňa se v aktuální sezoně představila v krásné domácí sadě. A ještě hezčí byla její prezentace.

Foto: Macron

Neapol, venkovní 2013/2014

Nedokážeme říct, jestli se nám tenhle dres spíš líbí nebo nelíbí. Rozhodně by ale neměl ve výběru chybět, protože ukazuje, že Macron se toho nebojí a umí i odvážnější designy.

Foto: Macron

Viktoria Plzeň, venkovní 2023/2024

Výpravu za dresy Macronu zakončíme v Česku. Venkovní varianta dresu Viktorie Plzeň se povedla i díky kombinaci růžovo-tyrkysových prvků a skvěle vypadá i vzor na ploše celého dresu v podobě loga klubu.

Foto: Vlastimil Vacek / Právo / Profimedia

Tento text mohli jako první číst odběratelé newsletteru Přímák Football Clubu. Každou středu ho přihráváme přímo do vašich mailových schránek, pokud nám zanecháte kontakt v následujícím formuláři. Věnujeme se zajímavostem, kuriozitám, neznámým příběhům současnosti i historie a trendům, které vás udrží ve správné fotbalové provozní teplotě. Přejeme příjemnou zábavu…

Související články

Video: Fantastický kung-fu gól české lvice Bartoňové

Možná nejhezčí gól české fotbalové reprezentace za poslední roky. Výstavním akrobatickým kopem ho v zápase s Jižní Koreou dala Eva Bartoňová. Přesvědčte se sami.

Girl Power

Video: Nejbizarnější střídání všech dob. Připomeňte si, jak Kepa poslal trenéra do háje

Dnes je to přesně pět let, kdy španělský brankář Kepa Arrizabalaga předvedl věc, která se v dnešním profesionálním fotbale jen tak nevidí. Ignoroval svého trenéra a odmítl při střídání opustit hřiště. To všechno minutu před koncem prodloužení finálového zápasu prestižního Carabao Cupu.

Zábava

Video: Parádní gól a prapodivná oslava. Xhaka táhne Leverkusen k titulu

Výbuch radosti a pak pořádné zatrnutí. Záložník Bayeru Leverkusen Granit Xhaka si po parádní gólové střele vystřelil i ze všech na stadionu včetně trenéra Alonsa a lékařského týmu.

Bundesliga
Popup se zavře za 8s