Istanbulský nářez má 20 let. Pořád nechápeme, co se stalo, vzpomíná italská legenda

25. květen 2025
Sdílejte:
V kariéře získal téměř všechny možné trofeje, ale byl jeden večer, kdy všechno bylo nepochopitelně proti němu. Přesně před 20 let došlo v Istanbulu k fotbalovému zázraku. Italský playmaker Andrea Pirlo byl na jeho špatné straně. Tady jsou jeho vzpomínky.
Xabi Alonso v 60. minutě vyrovnal na 3:3. Milan Baroš byl v extázi.Foto: Profimedia

Rok 2005. Na Atatürkově olympijském stadionu v Istanbulu se hraje finále Ligy mistrů. Tenhle pětadvacátý květen se stane jedním z nejslavnějších večerů v historii Liverpoolu. A ostudou pro AC Milán, za který tenkrát nastupoval i Andrea Pirlo a který v poločase vedl 3:0. Jenže v druhé půli dovolil anglickému protějšku, aby se do zápasu vrátil – a nakonec ho po penaltovém dramatu i vyhrál.

Český fanoušek si jistě vybaví společnou radost českých reprezentantů Vladimíra Šmicera a Milana Baroše. Oba do zápasu zasáhli a Šmicer měl dokonce zásadní podíl na legendárním obratu, když dal druhý gól Liverpoolu a trefil se i v penaltovém rozstřelu.

Pirlo byl naopak po zápase zdrcený, hlavou se mu dokonce mihla i myšlenka, že s fotbalem skončí, ale opravdu vážně o tom neuvažoval. Když na ten zápas zpětně vzpomíná, má pocit, že se věci ocitly mimo kontrolu jeho týmu. Byl to nezvyklý případ, kdy nijak nedokázal ovlivnit běh událostí.

„V tom zápase se bohužel nedalo nic dělat. Dodneška neumíme pochopit, co se stalo. Myslím, že jsme odehráli jeden z nejlepších prvních poločasů jakéhokoli finále, a to nejen na evropské úrovni, ale vůbec. Hráli jsme opravdu dobře. I na začátku druhého poločasu jsme měli několik šancí zvýšit na 4:0. Jenže oni pak nastříleli tři góly během sedmi minut, to pak během chvilky ztratíte jakoukoli schopnost zareagovat.“

Pirlo vzpomíná, že i ve zbytku zápasu si jeho mužstvo dokázalo vytvořit několik příležitostí, ale cítili, že to prostě nejde. „Pořád ještě šlo zápas vyhrát, pořád jsme si dokázali vytvořit nějaké šance, ale neproměnili jsme je. Někdy, když se utkání má vyvíjet určitým směrem, nenaděláte nic, abyste to upravili, abyste změnili jeho směr. Byl to divný zápas a my se dodneška ještě snažíme pochopit, proč se to stalo právě takhle.“

Andrea Pirlo na momentce z istanbulského finále LM v roce 2005. / Zdroj: ph.FAB / Shutterstock.com

Pirlo trvá na tom, že druhý poločas nepodcenili a nevypustili. „Ne, náš přístup se nezměnil. Na hřiště jsme se vraceli s vědomím, že zápas ještě nekončí – vždyť hrajete s anglickým týmem se spoustou fanoušků na stadionu a s duchem, jakým byl Liverpool vždycky známý. Přišli jsme na hřiště, hráli jsme dobře, ale dopadlo to tak, jak si nikdo nedokázal představit.“ Pirlo, který v rozstřelu neproměnil penaltu, čerpá jen ze vzpomínek přímo ze hřiště. „Nikdy jsem se už na to utkání nepodíval.“

Partneři projektu Dobýváme Evropu

České kluby úspěšně dobývají Evropu. Mapujeme jejich pohárové zápasy, počítáme koeficienty a analyzujeme hru i soupeře. Pomáhají nám s tím:

  • Telly, kde můžete sledovat nejen evropské poháry.
  • Betano, kde si na ně můžete vsadit.
  • Decathlon, kde seženete vše na fotbal i další sporty.

O dva roky později se Pirlo a jeho milánští spoluhráči s potěšením postavili Liverpoolu ve finále znovu. „Byli jsme rádi, že jsme s nimi mohli hrát zase finále. Dostali jsme šanci pomstít prohru z roku 2005,“ říká bývalý záložník. „Pro nás pro všechny to byla skvělá příležitost dokázat po prohře v Istanbulu, že máme na to tu soutěž vyhrát.“

I v tomto finále sehrál důležitou roli, neboť jeho tečovaný trestný kop přispěl k vítězství Milána 2:1. Ačkoli měl ze své druhé trofeje v Lize mistrů opravdovou radost, bolest, kterou utrpěl před dvěma lety, to prý nezmírnilo. „Ne, ta vzpomínka na prohrané finále zůstala, protože jsme ho prohráli tak nešťastně. Když jsme dostali šanci hrát proti nim o trofej znovu a vyhrát, byla to šance dosáhnout zadostiučinění, ale ten pocit z prvního ztraceného finále zůstane navždycky.“


Text, který jste právě dočetli, původně vyšel na stránkách Football Clubu v roce 2023 v rámci velkého profilu Andrey Pirla.


Video: Musí komentátor křičet?

Nebudeme vás napínat a rovnou vám odpovíme: křik musí být přirozený, nikdy ho komentátor ze sebe nemá dostávat na sílu. V podcastu s Milanem Štěrbou rozebíráme, jak vypadá správné provázení zápasem, příprava i proč je dobré, když je každý komentátor originál.


Související články

Bizár i ambice. Ústecká štika míří na první ligu

Newsletter Přímák vás tentokrát vezme do Ústí nad Labem za svérázným majitelem tamního druholigového nováčka. Chce víc.

Přímák

Další krok vzhůru? Jaroš se těší na Ajax, kam si ho vybral trenér z Liverpoolu

Český brankář Vítězslav Jaroš (23 let) odešel z anglického Liverpoolu na roční hostování do Ajaxu Amsterdam. Trénovat ho tam bude Johny Heitinga, se kterým se dobře zná ze společného působení v Anglii. „Jeho zájem je pro mě zárukou, že klub se mnou počítá,“ říká Jaroš v rozhovoru.

Rozhovor

Fotbal v televizi: Ve čtvrtek laďte Messiho na MS klubů

Na mistrovství světa klubů se začínají hrát druhé zápasy ve skupinách. Podruhé do akce tak jde argentinská hvězda, aktuální formu Lionela Messiho si můžete prohlédnout večer na Nova Sport.

Televize
Popup se zavře za 8s