E-shop Football Club: Předplatné webu, knihy a mnohem více!

Playmaker? Pirlo!

05. září 2023
Sdílejte:
Tvořil hru AC Milán, Juventusu i italské reprezentace, Guardiola ho chtěl do Barcelony a s kamarádem Nestou to rádi nandávali Zlatanovi. Na PlayStationu ovšem. O tom všem Andrea Pirlo vypráví v rozhovoru. A taky o tom, jak se stal trenérem, i když by tomu dřív sám nevěřil.
Andea Pirlo v roce 2007. V dresu AC Milán, se kterým vyhrál dvakrát Ligu mistrů i italskou ligu.Foto: Profimedia

„Že ze mě jednou bude trenér, na to bych nesázel ani cent. Není to práce, co by mě lákala. Je s tím příliš starostí a životní styl se až moc podobá tomu hráčskému. Já už si svoje odpracoval a v budoucnu bych rád získal zpátky aspoň zdání soukromého života.“

O svých trenérských ambicích se Andrea Pirlo v autobiografii, vydané v roce 2013, vyjádřil dost jasně. A přece jsme ho o sedm roků později viděli na lavičce Juventusu koučovat jeden z největších klubů světa.

Co přesně se v mysli jednoho z nejkreativnějších hráčů tohoto století změnilo? Brzy po vydání zmíněné knihy Pirlo odchází z Juventusu, za který roky nastupoval, aby jako hráč pokračoval ve Spojených státech. Až tam představa, že by mohl trénovat, získala trochu víc na reálnosti.

Však uvidíte

New York City FC, kam Pirlo v Americe nastoupil, trénoval tou dobou další mistr mezi středními záložníky – Patrick Vieira. I jemu Pirlo a taky jeho spoluhráč Frank Lampard nejdřív tvrdili, jak určitě nemají ambici následovat jeho příklad a zůstat u fotbalu jinak než v kopačkách. „Vzpomínám si, jak jsme s ním s Frankem mluvili a říkali mu, že trenéři z nás nebudou. On ale povídal: ‚Uvidíte, za pár let budete trenéři oba. Tak to prostě dopadá, na začátku to člověk dělat nechce, ale pak ho jeho mysl a vášeň dovedou k tomu, že se trenérem stane.‘ A opravdu to tak bylo,“ vysvětluje Pirlo.

„Ze začátku jsem o tom nepřemýšlel, ale pak jsem přece jen začal chodit na kurzy, abych získal trenérskou licenci. Pro jistotu, a abych ten nový svět poznal. A postupně během kurzů ve mně začala růst ta vášeň a pak jsem se rozhodl, že do toho půjdu.“

Související články

Chelsea pod drobnohledem. Abramovič byl nejlepší majitel, říkají Pikous a Minha

Proč to v Chelsea nefunguje? V čem se lišili poslední dva majitelé? A pod kterým trenérem hrála v tomto miléniu nejlepší fotbal? Sportovní novináři a experti na Premier League Jan Pikous a Martin Minha rozebírají minulost, současnost i budoucnost slavného londýnského klubu.

Podcast

Komentář: Český fotbal pro fanoušky aneb nejde jen o plot v Edenu

Zástupce Slavie pokračuje v debatě o plotech v sektorech hostů na fotbalových stadionech v Česku. Co klub požaduje a jak toho chce dosáhnout? Se zákonodárci a zástupci policie by se prý měla otevřít i diskuze o policejních opatřeních na fotbale a možnostech používání pyrotechniky.

Fanoušci

Video: Parádní oslava! Lingr a Hancko vystřelili Feyenoordu finále

Československé duo hájící barvy Feyenoordu Rotterdam mělo svůj den. V semifinále nizozemského poháru dali oba hráči, kteří se ještě nedávno proháněli po trávnících ve Fortuna lize, každý po gólu a otočili průběh zápasu s Groningenem.

Feyenoord
Popup se zavře za 8s
Prémiový článek

Získejte přístup ke všem článkům. Nyní za akční cenu 99 Kč měsíčně napořád.

Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.