Football Club x Kudy běží zajíc: Velký speciál k EURU 2024! Objednávky zde

Playmaker? Pirlo!

05. září 2023
Sdílejte:
Tvořil hru AC Milán, Juventusu i italské reprezentace, Guardiola ho chtěl do Barcelony a s kamarádem Nestou to rádi nandávali Zlatanovi. Na PlayStationu ovšem. O tom všem Andrea Pirlo vypráví v rozhovoru. A taky o tom, jak se stal trenérem, i když by tomu dřív sám nevěřil.
Andea Pirlo v roce 2007. V dresu AC Milán, se kterým vyhrál dvakrát Ligu mistrů i italskou ligu.Foto: Profimedia

„Že ze mě jednou bude trenér, na to bych nesázel ani cent. Není to práce, co by mě lákala. Je s tím příliš starostí a životní styl se až moc podobá tomu hráčskému. Já už si svoje odpracoval a v budoucnu bych rád získal zpátky aspoň zdání soukromého života.“

O svých trenérských ambicích se Andrea Pirlo v autobiografii, vydané v roce 2013, vyjádřil dost jasně. A přece jsme ho o sedm roků později viděli na lavičce Juventusu koučovat jeden z největších klubů světa.

Co přesně se v mysli jednoho z nejkreativnějších hráčů tohoto století změnilo? Brzy po vydání zmíněné knihy Pirlo odchází z Juventusu, za který roky nastupoval, aby jako hráč pokračoval ve Spojených státech. Až tam představa, že by mohl trénovat, získala trochu víc na reálnosti.

Však uvidíte

New York City FC, kam Pirlo v Americe nastoupil, trénoval tou dobou další mistr mezi středními záložníky – Patrick Vieira. I jemu Pirlo a taky jeho spoluhráč Frank Lampard nejdřív tvrdili, jak určitě nemají ambici následovat jeho příklad a zůstat u fotbalu jinak než v kopačkách. „Vzpomínám si, jak jsme s ním s Frankem mluvili a říkali mu, že trenéři z nás nebudou. On ale povídal: ‚Uvidíte, za pár let budete trenéři oba. Tak to prostě dopadá, na začátku to člověk dělat nechce, ale pak ho jeho mysl a vášeň dovedou k tomu, že se trenérem stane.‘ A opravdu to tak bylo,“ vysvětluje Pirlo.

„Ze začátku jsem o tom nepřemýšlel, ale pak jsem přece jen začal chodit na kurzy, abych získal trenérskou licenci. Pro jistotu, a abych ten nový svět poznal. A postupně během kurzů ve mně začala růst ta vášeň a pak jsem se rozhodl, že do toho půjdu.“

Související články

Mají teď na víc? Projděte si nejlepší výsledky všech účastníků Eura

Od nováčka po trojnásobné šampiony. Taková směsice zemí se účastní Eura 2024 v Německu. Ve fotogalerii se ke každé dozvíte její dosavadní maximum.

Cesta na Euro

Hotovo, Priske odchází. Změnil Spartu i ligu a ze zranitelných slušňáků udělal mistry

Brian Priske opouští Spartu a jde trénovat Feyenoord Rotterdam. Na Letné se z něj stala novodobá legenda, i když na začátku nebyl daleko od vyhazovu. Novým trenérem Sparty je Lars Friis.

Sparta
Aktualizováno

Jak posílí Sparta a Slavia? A kdo je teď v lize nejžádanější zboží?

Co čeká Spartu bez Krejčího a Priskeho? Kde a jaké posily by měla lovit Slavia? Má Plzeň kádr na titul? A dokážou Ostrava s Libercem posílit tak, aby uhrály pohárovou Evropu? To a mnoho dalšího se dozvíte ve dvouapůlhodinové podcastové náloži s analytiky Vojtěchem Mrklasem a Tomášem Daníčkem o přestupech v české lize.

Podcast
Popup se zavře za 8s
Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.

Staňte se předplatiteli Football Clubu a odemkněte si všechny prémiové texty! 

Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.