Koupit předplatné webu za akční cenu 99 Kč napořád

Poprvé od Hillsborough budou ve Wembley i místa na stání

02. únor 2023
Sdílejte:
Tribuny ke stání byly v Anglii přes 30 let tabu. Teď se vrátí do prvního pohárového finále.
Ilustrační snímek.Foto: Shutterstock

Finále ligového poháru mezi Manchesterem UnitedNewcastlem United, které se uskuteční 26. února, bude po téměř 35 letech prvním velkým anglickým finále, v němž budou mít fanoušci povoleno stát.

Půjde však zatím jen o malou část z 90tisícové kapacity londýnského svatostánku. „Oba kluby obdrží příděl 867 míst, která budou k dispozici na nových místech k stání na stadionu ve Wembley umístěných za každou brankou,“ uvedla pořádající organizace EFL.

„V těchto zónách mohou fanoušci stát na místech za zábranou nebo zábradlím, které jim brání v pádu dopředu. Ve všech ostatních částech stadionu musí zůstat sedět,“ dodala EFL.

Anglická vláda loni v červenci oznámila, že od letošní sezony opět na fotbalových stadionech částečně povolí stání. Tuto možnost už zavedly kluby Cardiff City, Chelsea, Manchester City, Manchester United a Tottenham, informuje web The Athletic.

Místa na stání byla v Anglii zakázána po katastrofě na sheffieldském stadionu Hillsborough v roce 1989, která si vyžádala 97 obětí. Tragédie se odehrála 15. dubna 1989 během semifinálového utkání FA Cupu mezi Liverpoolem FCNottinghamem Forest, když policie vpustila na přeplněnou tribunu příznivců Liverpoolu několik tisíc dalších fanoušků.

S následky se Angličané vyrovnávají dodnes. Dlouho se šetřilo, kdo za tragédii může a zrovna v tomto týdnu s omluvou přišla britská policie. „Je nám líto, že se služba takhle zvrtla. Hlavní příčinou tragédie byla policejní selhání, která stále ničí životy rodinných příslušníků. S pozůstalými se často zacházelo necitlivě a u reakcí chyběly koordinace a dohled,“ uvedl policejní šéf Andy Marsh.

Tribuny na stání jsou běžné v Německu, kde jsou hlavně pro fanoušky v kotli, povolené jsou i v Česku, což je dobře vidět v Ďolíčku za jednou z branek. Naopak UEFA tribuny ke stání zatím nepovoluje, ale v příští sezoně evropských pohárů tuto možnost otestuje na stadionech v Anglii, Francii a v Německu.


Související články

Happy end z Netflixu. Ještě nedávno utrápený klub sází na mládí, má Bellinghama

Sunderland má mladého majitele i nejmladší kádr v druhé lize. Věří, že ho to časem dovede zpátky do Premier League. Netflix už u toho ale asi nebude. Legendární dokumentární série Sunderland ’Til I Die servíruje tři nové díly, které zachycují obrat k lepšímu.

Přímák

AC Milán, Liverpool, ale i Rangers. Tady jsou možní soupeři pro českou top trojku

Tři české týmy v osmifinále evropských pohárů najednou je velká a příjemná novinka. V pátek po poledni se Sparta, Slavia a Plzeň dozvědí soupeře. Evropská liga se losuje v poledne, Konferenční liga o hodinu později. Projděte si, koho může česká top trojka dostat.

Zprávy

Ze Slavie do Sparty a zase zpět. Kdo měl Koška, byl nejlepší

Podle legendy právě při slavných volejích Jana Koška vzniklo zvolání „Piš!“ Fanoušci ho z tribun křičeli ještě dlouho po smrti nedostižného kanonýra.

Historie
Popup se zavře za 8s