Poprvé od Hillsborough budou ve Wembley i místa na stání

02. únor 2023
Sdílejte:
Tribuny ke stání byly v Anglii přes 30 let tabu. Teď se vrátí do prvního pohárového finále.
Ilustrační snímek.Foto: Shutterstock

Finále ligového poháru mezi Manchesterem UnitedNewcastlem United, které se uskuteční 26. února, bude po téměř 35 letech prvním velkým anglickým finále, v němž budou mít fanoušci povoleno stát.

Půjde však zatím jen o malou část z 90tisícové kapacity londýnského svatostánku. „Oba kluby obdrží příděl 867 míst, která budou k dispozici na nových místech k stání na stadionu ve Wembley umístěných za každou brankou,“ uvedla pořádající organizace EFL.

„V těchto zónách mohou fanoušci stát na místech za zábranou nebo zábradlím, které jim brání v pádu dopředu. Ve všech ostatních částech stadionu musí zůstat sedět,“ dodala EFL.

Anglická vláda loni v červenci oznámila, že od letošní sezony opět na fotbalových stadionech částečně povolí stání. Tuto možnost už zavedly kluby Cardiff City, Chelsea, Manchester City, Manchester United a Tottenham, informuje web The Athletic.

Místa na stání byla v Anglii zakázána po katastrofě na sheffieldském stadionu Hillsborough v roce 1989, která si vyžádala 97 obětí. Tragédie se odehrála 15. dubna 1989 během semifinálového utkání FA Cupu mezi Liverpoolem FCNottinghamem Forest, když policie vpustila na přeplněnou tribunu příznivců Liverpoolu několik tisíc dalších fanoušků.

S následky se Angličané vyrovnávají dodnes. Dlouho se šetřilo, kdo za tragédii může a zrovna v tomto týdnu s omluvou přišla britská policie. „Je nám líto, že se služba takhle zvrtla. Hlavní příčinou tragédie byla policejní selhání, která stále ničí životy rodinných příslušníků. S pozůstalými se často zacházelo necitlivě a u reakcí chyběly koordinace a dohled,“ uvedl policejní šéf Andy Marsh.

Tribuny na stání jsou běžné v Německu, kde jsou hlavně pro fanoušky v kotli, povolené jsou i v Česku, což je dobře vidět v Ďolíčku za jednou z branek. Naopak UEFA tribuny ke stání zatím nepovoluje, ale v příští sezoně evropských pohárů tuto možnost otestuje na stadionech v Anglii, Francii a v Německu.


Související články

Sázkařské tipy: Gólové hody v Edenu i Pardubicích. A spanilá jízda dalších favoritů

Favoriti budou v závěru tohoto týdne vítězit od Prahy až po Ružomberok. Nouze by podle našich analýz neměla být ani o větší počet gólů.

Sázkařský koutek

Tykač, Kania a přijdou další. Proč se jim vyplatí fotbalový klub?

Slavia, Liberec, nejnověji Mladá Boleslav a České Budějovice, ale nápadníci jsou i v Hradci Králové či Olomouci. Vysvětlíme vám, proč zájem roste.

Peníze

Počítáme koeficient: Česko jde do nové sezony z desátého místa

Pro české kluby startuje v tomto týdnu pohárová sezona. Představíme si ji z pohledu národních koeficientů. Kam nejvýš může Česko myslet, kdo nás nejvíc ohrožuje a co se stane, když se dostaneme na deváté místo před Turecko?

Popup se zavře za 8s