Odemkněte si všechny texty a čtěte bez reklam. Koupit předplatné webu

Fanoušci pod palbou. Nepokoje na stadionech očima Karla Häringa a Jiřího Hoška

20. červen 2022
Sdílejte:
Bude na fotbalových stadionech přibývat agrese? Je potřeba razantněji zakročit proti fanouškům? Zvládají pořadatelé a policie svou roli? A jak množící se problémy souvisejí s pandemií? V pokračování Football Club podcastu o násilí na fotbale mluví novináři Karel Häring a Jiří Hošek.
Fanoušci Liverpoolu na Paříž vzpomínat rádi nebudou.Foto: Profimedia

Po dvou letech ovlivněných koronavirovými omezeními za sebou konečně máme normální fotbalovou sezonu s fanoušky v ochozech. Tedy normální. Její vyvrcholení v podobě finále Ligy mistrů mezi LiverpoolemRealem Madrid doprovázely skandální scény, během kterých se fanoušci tlačili v dlouhých frontách před Stade de France a jen se štěstím nedošlo k podobné tragédii jako kdysi v Hillsborough.

Pořadatelská služba každopádně zásadním způsobem selhala. Nešlo navíc o ojedinělý exces, fanouškovské nepokoje provázely v letošním roce – a zvláště v závěru sezony – v Anglii a Francii celou řadu zápasů.

Právě divákům na stadionech v ročníku 2021/22 se věnuje nejnovější vydání Football Club podcastu. S experty na anglické fotbalové prostředí Karlem Häringem a Jiřím Hoškem vedl Jan Pěruška diskuzi o tom, proč se po covidové pauze tak zhoršilo prostředí na tribunách i ve slovutné Premier League. Vrátíme se k ostudným výtržnostem při finále mistrovství Evropy 2021 ve Wembley, vzpomínky budou patřit ale i zmíněné tragédii v Hillsborough v roce 1989.

Co způsobilo, že se dění na tribunách tak razantně změnilo? Proč organizátoři nezvládli dva největší zápasy uplynulých dvanácti měsíců? Jak se v tomhle ohledu projevila doba covidu? Nejen na tyhle otázky zkusíme odpovědět v následujících minutách. Tak příjemný poslech.

Hlavní témata podcastu:

1:02 - Předzápasové nepokoje při finále Ligy mistrů v Paříži.

12:06 - Chování fotbalových fanoušků v poslední sezoně v Anglii a Francii.

17:07 - Jaká opatření na stadionech nastavit, aby se podobné excesy neopakovaly

25:02 - Tragédie v Bruselu v roce 1985 a v Hillsborough v roce 1989 při utkáních Liverpoolu a změna přístupu k pořádání fotbalových zápasů včetně politického řešení problému.

35:00 - Výtržnosti fanoušků před finále mistrovství Evropy v roce 2021

41:29 - Co nás v příští sezoně čeká speciálně na stadionech v Premier League?

Související články

Lednička plná piv. Brazilská legenda udělala i z dopingové kontroly mejdan

Odevzdat vzorek po vyčerpávajícím utkání je pro mnoho fotbalistů noční můrou. Legendární Brazilec Sócrates, který před 12 lety zemřel, však na mistrovství světa v roce 1982 při jednom čůrání na povel zažil krásný večer.

Legendy

Vstupenky na Euro 2024? Pořád se k nim dá dostat, tady je průvodce

Registrace přes web Fotbalové asociace ČR sice skončila už ve středu, ale o lístky na zápasy Česka můžete pořád ještě zažádat přímo přes web UEFA. Čas je do úterý. Prošli jsme celý proces a ukážeme vám, jak na to. Máme i printscreeny z procesu registrace.

Euro 2024

Milovníci retra v sedmém nebi. Predátorky se vrací

Nostalgie v posledních letech prostupuje celou společností a na retro vlně se veze i fotbal. V kurzu jsou předělávky starých dresů i dalšího oblečení v klubových barvách. Adidas teď navíc brnká na retro strunu i prostřednictvím nových modelů legendárních kopaček Predator a připravuje se na jejich 30. výročí.

Přímák
Popup se zavře za 8s