Fanoušci pod palbou. Nepokoje na stadionech očima Karla Häringa a Jiřího Hoška

20. červen 2022
Sdílejte:
Bude na fotbalových stadionech přibývat agrese? Je potřeba razantněji zakročit proti fanouškům? Zvládají pořadatelé a policie svou roli? A jak množící se problémy souvisejí s pandemií? V pokračování Football Club podcastu o násilí na fotbale mluví novináři Karel Häring a Jiří Hošek.
Fanoušci Liverpoolu na Paříž vzpomínat rádi nebudou.Foto: Profimedia

Po dvou letech ovlivněných koronavirovými omezeními za sebou konečně máme normální fotbalovou sezonu s fanoušky v ochozech. Tedy normální. Její vyvrcholení v podobě finále Ligy mistrů mezi LiverpoolemRealem Madrid doprovázely skandální scény, během kterých se fanoušci tlačili v dlouhých frontách před Stade de France a jen se štěstím nedošlo k podobné tragédii jako kdysi v Hillsborough.

Pořadatelská služba každopádně zásadním způsobem selhala. Nešlo navíc o ojedinělý exces, fanouškovské nepokoje provázely v letošním roce – a zvláště v závěru sezony – v Anglii a Francii celou řadu zápasů.

Právě divákům na stadionech v ročníku 2021/22 se věnuje nejnovější vydání Football Club podcastu. S experty na anglické fotbalové prostředí Karlem Häringem a Jiřím Hoškem vedl Jan Pěruška diskuzi o tom, proč se po covidové pauze tak zhoršilo prostředí na tribunách i ve slovutné Premier League. Vrátíme se k ostudným výtržnostem při finále mistrovství Evropy 2021 ve Wembley, vzpomínky budou patřit ale i zmíněné tragédii v Hillsborough v roce 1989.

Co způsobilo, že se dění na tribunách tak razantně změnilo? Proč organizátoři nezvládli dva největší zápasy uplynulých dvanácti měsíců? Jak se v tomhle ohledu projevila doba covidu? Nejen na tyhle otázky zkusíme odpovědět v následujících minutách. Tak příjemný poslech.

Hlavní témata podcastu:

1:02 - Předzápasové nepokoje při finále Ligy mistrů v Paříži.

12:06 - Chování fotbalových fanoušků v poslední sezoně v Anglii a Francii.

17:07 - Jaká opatření na stadionech nastavit, aby se podobné excesy neopakovaly

25:02 - Tragédie v Bruselu v roce 1985 a v Hillsborough v roce 1989 při utkáních Liverpoolu a změna přístupu k pořádání fotbalových zápasů včetně politického řešení problému.

35:00 - Výtržnosti fanoušků před finále mistrovství Evropy v roce 2021

41:29 - Co nás v příští sezoně čeká speciálně na stadionech v Premier League?

Související články

Každá skvrna je součástí hry. Fotbalistky se snaží prolomit menstruační tabu

Ve sportu se často mluví o zraněních spojených hlavně s pohybovým aparátem. V ženském sportu přitom hraje velkou roli i menstruace a s ní spojené obtíže. Téma se teď snaží odtabuizovat hráčky Arsenalu. Podporuje je i kapitánka Slavie.

Girl Power

Soupeře v Lize mistrů se Slavia dozví na konci srpna. Tady je její jízdní řád na léto

Na konci srpna budeme také vědět, jestli Česko nemá poprvé v historii dva týmy v Lize mistrů. Tady jsou nejdůležitější termíny.

Dobýváme Evropu

Ligoví hráči na ženění aneb přestupové cíle pro Slavii, Spartu a Plzeň

Šín, Rigo, Zadražil, Boula, Mikulenka, Planka, Hlavatý a řada dalších! Top třem týmům v lize za poslední rok výrazně narostly možnosti na tuzemském přestupovém trhu. Na koho by se mohly zaměřit Slavia, Sparta a Plzeň při letní nákupní horečce? Jaké jsou silné, ale slabší stránky nejzajímavějšího ligového „zboží“ a do kterého týmu by jednotliví hráči nejvíc pasovali?

Podcast
Popup se zavře za 8s