Plzeň se chystá na své historicky první čtvrtfinále v evropských pohárech. Ve čtvrtek od 18:45 ve Štruncových sadech zahájí dvojzápas o postup mezi nejlepší čtyři týmy Konferenční ligy s Fiorentinou, tedy s aktuálně desátým týmem italské Serie A. Pokud by se Viktorii podařilo postoupit, čeká na ni v semifinále vítěz duelu Bruggy - PAOK.
A v případě postupu by to byla skvělá zpráva nejen pro Plzeň, ale i pro celý český fotbal. Bylo by totiž jisté, že Plzeň zapsala další body do národního koeficientu a posunula tak Česko na klíčovou desátou pozici, která zaručí v sezoně 2025/26 kromě jiného přímou účast českého mistra v Lize mistrů.
„Stačí nám jedna remíza Plzně, abychom přeskočili Skotsko a dostali se na vysněnou 10. příčku,“ shrnuje aktuální stav specializovaný twitterový účet FC Koeficient.
Skotsko po osmifinálovém vypadnutí Rangers s Benfikou už nemá ve hře žádného zástupce a na Česko má teď náskok už jen 0,25 bodu, na jehož smazání stačí právě jediná remíza Plzně.
Země za aktuálně jedenáctým Českem mají velký odstup a jejich zástupci už z Evropy vypadli.
Plzeň je v aktuálním ročníku nejpilnějším sběratelem českých bodů do národního koeficientu. Za svou jízdu přes předkola, skupinu bez ztráty bodu a po dvou remízách v osmifinále se Servette Ženeva už zapsala 21,5 bodu. Slavia přidala 17,5 a Sparta 14. Bohemians po dvou prohrách v předkole s Bodø/Glimt jsou na nule. Sečteno a vyděleno čtyřmi (počet českých účastníků v pohárech v aktuální sezoně) to dělá národní koeficient za tento ročník ve výši vysoce nadstandardních 13,25 bodu. Víc bodů zatím za sezonu 2023/24 získaly jen Itálie (17,714), Anglie (16,5), Německo (16,5), Francie (14,75) a Španělsko (14,563). Platí přitom nové pravidlo, že dvě nejlepší země z každé jednotlivé sezony dostanou po jednom bonusovém místě v Lize mistrů.
Až tak vysoko Česko pomýšlet nemůže. Do příští sezony ale z počítané pětiletky v hlavním koeficientovém žebříčku odepíše ze svého pohledu slabou sezonu 2019/20 a bude do ni vstupovat minimálně z desátého místo, když teď je deváté o 0,200 bodu před desátým Tureckem (to má ve hře ještě Fenerbahce v Konferenční lize). Především ale na jedenáctý Izrael už náskok Česka dělá 4,550 bodu.
Už nyní tak můžeme říci, že v příští sezoně budou české kluby společně hrát nikoliv o pět týmů v evropských pohárech, ale o udržení přímého postupu mistra ligy 2025/26 do základní skupiny Ligy mistrů sezony 2026/27.
Na konci minulé sezony Česko skončilo těsně před Norskem patnácté a proto bude mít v příštím ročníku v Evropě pět zástupců (do aktuálního ročníku v Evropě zasáhly čtyři české týmy, když v předkolech byli ještě pražští Bohemians). Česko má zároveň pořád teoretickou šanci i na účast mistra v Champions League v příští sezoně. Týká se to Slavie, pokud by byla českým mistrem, která zároveň musí doufat, že Šachtar nevyhraje ukrajinksou ligu. Jaké všechny okolnosti by se k tomu musely sejít, vysvětluje text Český mistr v Lize mistrů už letos? Rozebíráme všechny šance, které přináší pohárová revoluce.
Pokud chcete vědět, jak se vše počítá nebo jakou roli v dalších sezonách budou hrát vylepšené klubové koeficienty české klubové top trojky, tak pokračujte na tento vysvětlující a podrobný text.
Příští ročník evropských pohárů už se bude hrát v novém formátu. Všechny tři evropské soutěže se ve skupinové fázi rozrostou o čtyři týmy na celkových 36 týmů a bude se hrát takzvaným švýcarským modelem v každém poháru do jedné tabulky. Detaily k tomu najdete v textu Poslední skupiny po čtyřech. Projděte si, jak se změní evropské poháry.
Západočeši jsou v nadcházejícím utkání outsiderem, což platí i směrem k postupu do semifinále. Trenér Koubek a jeho svěřenci sice předvádějí v pohárové Evropě skvělé výkony, nicméně tentokrát narazí na suverénně nejsilnějšího soupeře, kterého dosud v EKL potkali. Viktoriánům se zatím vyhýbali soupeři z top pěti evropských lig, kteří jsou přeci jen jinde než třeba Servette, Záhřeb nebo Astana. Plzeň má před duelem s italským celkem problém na krajích hřiště – zdravotní potíže má většina křídel. O víkendu se vážně zranil Sýkora, zcela fit nejsou ani Jirka, Mosquera nebo Kopic. Posledně jmenovaný je místu v základu nejblíž.
Fiorentina v neděli podlehla v Serii A Juventusu na jeho hřišti 0:1 a potvrdila, že aktuálně nemá ideální formu (měla nicméně v lize také těžký los). Na druhou stranu v Turíně dominovala na míči – proti Staré dámě měla držení míče 75 %. Také v duelu s Plzní bude italský klub kontrolovat míč, technická vyspělost jednotlivců je na vyšší úrovni než v případě domácích. V kádru je řada skvělých hráčů, kteří mají rozdílový potenciál – Gonzalez, Bonaventura, Bellotti, Ikone, Barák a další umí dát gól z dálky i zblízka. Hosté dostanou každopádně Plzeň pod tlak a v utkání se gólově prosadí. V lepším případě by se mohla trefit i Plzeň, čistá konta sbírala Fiorentina od půlky ledna poměrně zřídka.
Českému fotbalu by se v souboji o co nejlepší příčku v koeficientu velmi hodilo uhrát ve dvojduelu s Fiorentinou alespoň bod. Proti nesmírně kvalitnímu soupeři to ale bude opravdu složité. Hosté v poháru střílí hodně branek, tým se maximálně tlačí do koncovky. Italský celek bude kontrolovat hru, což je základním předpokladem k důležitému vítězství.
Reprezentace pod Ivanem Haškem zatím nemá výsledky, herní tvář a spoléhá jen na správný charakter hráčů. Přijde zlepšení, nebo už není na co čekat a bude lepší tuhle kapitolu uzavřít?
Česká reprezentace si částečně napravila reputaci, když po sobotním debaklu v Gruzii 1:4, v Edenu porazila Ukrajinu 3:2. Otazníky nad Ivanem Haškem visí dál, tomu se vyplatila sázka na obměnu sestavy. Jackpot trefil Pavel Šulc.
Před padesáti roky 1. FC Magdeburk ve finále PVP zdolal AC Milán a stal se jediným východoněmeckým klubem, jenž uspěl v pohárové Evropě. Za odměnu hráči nemuseli čekat deset let na žigulíka.