Koupit předplatné

Nový žebříček fotbalových boháčů. Nejvyšší příjmy má City

24. leden 2023
Sdílejte:
Fotbal se oklepává z dopadů pandemie covidu. Dominantní postavení si v žebříčku příjmů upevňují kluby Premier League v čele s Manchesterem City. Tradiční tahouni z La Ligy a Serie A naopak ztrácejí. Rozkryjte s námi toky do pokladen nejbohatších týmů světa.
Fotbal jako stroj na peníze.Foto: Shutterstock

Nejvyšší finanční příjmy mezi světovými fotbalovými kluby v sezoně 2021/2022 měly podle studie Deloitte Football Money League 2023 zástupci anglické Premier League. V první desítce se jich umístilo hned šest.

Kraluje Manchester City, který si ve sledovaném období přišel na 731 milionů eur (zhruba 17,4 miliardy korun). Druhé místo v žebříčku patří Realu Madrid (s příjmy 713,8 milionu eur), třetí se umístil Liverpool FC (701,7 milionu eur).

Dvaceti klubům s nejvyššími příjmy v sezoně 2021/22 přiteklo do pokladny 9,2 miliardy eur, což je o 13 % víc než předchozí sezonu, která byla ještě výrazně zasažena pandemií koronaviru.

Díky návratu fanoušků na stadiony se rozdělení příjmů srovnalo s úrovní před pandemií, přičemž 20 největších klubů v sezoně 2021/22 generovalo 15 % svých příjmů z aktivit během zápasů, 44 % z vysílání a televizních práv a 41 % z komerčních zdrojů, což bylo téměř totožné s rozdělením v sezoně 2018/19.

Průměrné příjmy klubů z top dvacítky v žebříčku Football Money League vzrostly z 409 milionů eur v období 2020/21 na 462 milionů eur v sezoně 2021/22, jsou ale stále mírně pod rekordní úrovní zaznamenanou tři roky nazpět (464 milionů eur).

Tvůrci studie se ale přesto domnívají, že za pandemií můžeme pomalu udělat tlustou čáru. Hospodaření klubů tak budou dál ovlivňovat jiné faktory.

Dominantní Premier League

Manchester City si udržel pozici v čele Football Money League a podruhé za sebou se stal klubem, který vygeneroval nejvyšší příjmy ve světovém fotbale. Završil tak rychlý vzestup v žebříčku, do první pětky se poprvé probojoval až v sezoně 2015/16.

Poradenská společnost Deloitte pravidelně porovnává příjmy fotbalových velkoklubů a sestavuje pořadí dvaceti nejúspěšnějších, kterým se ve své studii podrobněji věnuje. Letošní ročník byl už šestadvacátý.

Největším skokanem v žebříčku se stal Liverpool. Ten si polepšil o čtyři příčky (ze 7. na 3. místo) a dosáhl svého nejvyššího umístění v historii Football Money League, čímž poprvé předstihl Manchester United, a to díky postupu do finále Ligy mistrů na konci minulé sezony. Byl také jediným z pěti klubů, který vykázal příjmy z prodeje během zápasů přesahující 100 milionů eur, což se mu podařilo poprvé. Podle tvůrců studie se navíc očekává, že v příštích letech se tyto příjmy ještě zvýší, protože před sezonou 2023/24 má být dokončeno rozšíření tribuny stadionu Anfield Road.

Finanční úspěch zaznamenal také další klub z Premier League. Poprvé od sezony 2018/19 se do první desítky Money League dostal nový klub, když Arsenal nahradil Juventus (který se propadl z 9. na 11. místo), a to především díky významným příjmům z prodeje během zápasů, které byly v sezoně 2021/22 téměř třikrát vyšší než u turínského klubu ze Serie A.

V žebříčku dvaceti klubů s nejvyššími příjmy si navíc polepšily i anglické kluby, od kterých by to možná dost fanoušků ani nečekalo – West Ham (15. místo), Leicester City (17.), Leeds (18.) a Everton (19.). Když k nim připočteme i Chelsea (8. místo), Tottenham (9.) a Newcastle (20.), od kterých se vysoké příjmy očekávají, je hegemonie Premier League dokonána.

Top 20 klubů s nejvyššími příjmy v sezoně 2021/22.Foto: Deloitte Football Money League

Strádající stálice

Mezi poražené fotbalové velkokluby patří dlouhodobě špatně hospodařící FC Barcelona. Ta se propadla ze 4. na 7. místo. Důvodem byl především 13% pokles příjmů z vysílání, který tvůrci studie částečně přičítají horším výsledkům v evropských pohárech. Barcelona se totiž v sezoně 2021/2022 poprvé po osmnácti letech neprobojovala do jarních bojů Ligy mistrů.

Na ekonomické výsledky katalánského velkoklubu bude mít v příštích letech zásadní vliv víceletá smlouva se společností Spotify, která zahrnuje sponzorství dresů a tréninkových souprav mužského a ženského týmu a práva na pojmenování stadionu Camp Nou.

S horším postavením v žebříčku Football Money League se musí smířit i kluby z italské Serie A – Juventus a Inter Milán. Oba kluby si pohoršily v příjmech z televizních práv, ale také v dalších komerčních spolupracích, kde se s nimi rozloučili významní regionální partneři. To se následně propisuje i do výsledku hospodaření. Například Juventus v poslední sezoně zaznamenal ztrátu ve výši 254 milionů eur (6,1 miliardy korun), což je podle BBC italský rekord. Žebříček společnosti Deloitte porovnává pouze příjmy, nikoli celé hospodaření klubu.

Až na 24. místě najdete první tým mimo pět největších evropských lig. Benfica Lisabon měla v minulé sezoně příjmy 196,7 milionu eur, na 27. místě je pak Ajax Amsterdam s 187,2 miliony eur. Celkově je v první třicítce klubů s nejvyššími příjmy 16 klubů z Anglie, 5 týmů ze Španělska, 3 z Itálie i Německa a po jednom z Francie, Nizozemska a Portugalska.

Pořadí na 21. až 30. místě v Deloitte Football Money League za sezonu 2021/22.Foto: Deloitte Football Money League

Související články

Sparta proti Plzni. Střet, který umí obrátit ligu naruby

Plzeň jede nad plán a tak má liga znovu v čele top trojku. Viktoria teď přijíždí do Prahy potvrdit pověst vyzyvatele. Před rokem to byla naopak Sparta, kdo ji sestřelil z trůnu.

Česká liga

Že já jsem se snažil! Když hráč zápasu dostane kari s rýží

Dobrý výkon na hřišti by měl být náležitě oceněn. Někdy to ale může končit rozpaky. Projděte si bizarní ceny pro hráče zápasu, které nám padly do oka.

Přímák

Dvanáctý hráč i první soudce. Ultras Marseille vládnou na tribunách i v kancelářích

Jen málo velkých klubů pojmenovalo tribunu po někom z fanoušků. Olympique Marseille je jedním z nich. Tým z jihu Francie je se svými příznivci spojen tak těsně, že ho jejich nálady ovlivňují stejně jako dění na samotném hřišti. Tak jako nedávno, kdy jedna schůzka ultras a vedení OM změnila celou sezonu.

Fanoušci
Popup se zavře za 8s