Na zmrzlém Strahově Slavia po brankách Karla Poborského a Roberta Vágnera vyhrála 2:0. Tým vedený Františkem Ciprem a Josefem Pešicem tak jel do Říma ve skvělé pozici, když se ještě počítali venkovní góly v případě rovnosti celkového skóre za dva.
Jaký byl v březnu 1996 herní plán pro odvetu? „Co si vzpomínám, tak hlavně být v klidu, nebláznit. Hrát zezadu, na protiútoky. A když dá bůh, tak třeba skórovat,“ vzpomíná pro klubový web Jiří Vávra, který svou trefou v prodloužení Slavii poslal do semifinále.
Vávra na hřiště přišel v průběhu zápasu a dlouho si zvykal na bouřlivou atmosféru Olampijského stadionu, který už jednu dobu slavil postup. „Jirka byl jedním z hráčů, kteří se v tom prostředí nebyli schopní moc dobře zorientovat, byl hodně vyplašený a ztrácel hodně míčů. No, a pak rozhodl. Udělal Slavii historický úspěch. To k fotbalu patří,“ říkal po zápase pro Českou televizi František Cipro.
Byla to 113. minuta zápasu, ve které Vávra utišil přes 60 tisíc domácích fandů a rozjásal hostující kotel. Po dlouhém nákopu brankáře Jana Stejskala přišla jedna z nejslavnějších tref slávistické historie.
„Ještě se to odrazilo od Jirky Štajnera ke mně. Posunul jsem si to, vystřelil. Bylo štěstí, že to bylo mezi nohama obránce. Míč mu ještě lehce škrtnul o patu, jinak by to asi šlo vedle. Ale naštěstí to zapadlo za tyč. Brankář to nečekal, ani se nehnul,“ popisuje Vávra.
Po prohře 3:1 následovalo semifinále proti Bordeaux, které ve čtvrtfinále vyřadilo AC Milán. „Mysleli jsme si, že bychom mohli postoupit, že to bude schůdnější soupeř, než jakým bylo AS Řím. Ale pak jsme zjistili, že tam je Zidane, Lizarazu a Dugarry. Ještě nebyli tak známí, ale na hřišti nám ukázali, co jsou za hráče. Takže ve výsledku Bordeaux už byl soupeř nad naše síly, škoda,“ řekl Vávra slávistickému webu.
Girordins sešivané dvakrát porazil 1:0. Slavia v sezoně 1995/96 získala první mistrovský titul po 49 letech a v Poháru UEFA došla mezi nejlepší čtyřku, když postupně vyřadila Sturm Graz, Freiburg, Lugano, Racing Lens a AS Řím.
„Byla to tehdy výjimečná sezona pro Slavii, obrovský úspěch. Na ten zápas jsem se díval v obýváku u televize. Z jediné akce prodloužení prodloužil Jirka Štajner hlavou na Jirku Vávru a ten dal gól jak blesk z čistého nebe. Bylo to utkání, které si historie pamatuje jako šťastnou prohru. Stvrdil se tu obrovský úspěch, který vyvrcholil dvojzápasem s Bordeaux,“ zavzpomínal přímo v Římě na tiskové konferenci před dnešním zápasem současný trenér sešívaných Jindřich Trpišovský.
Knížku fotbalových příběhů, kterou si zamilují děti i dospělí, podpořilo na Hithitu přes 420 lidí. Na konci listopadu bude venku, objednávat můžete už teď.
„Dýchlo to tu na mě fantasticky, miluji tyhle historické stadiony, návštěva takových stadionů je ten největší zážitek kromě samotného utkání. Můžete se vžít do historie, která tu na vás dýchá ze stěn, cítíte ty velké zápasy, které se tu odehrál. Cítíte to už od příjezdu do garáže. Jsem nadšený, že můžeme navštívit takový fotbalový chrám i město,“ dodal.
Podle něj Slavia teď v Říme nastoupí k jednomu z největších zápasů za poslední roky. „Jednoznačně. Nejdřív nás zasáhl covid, který vyprázdnil stadiony a poté přišla Konferenční liga, v níž většina evropských hegemonů chybí, ačkoli její kvalita je velmi vysoká. Ohromně se těším, zápas bych přirovnal k úrovni Ligy mistrů. Hrajeme ve fotbalovém chrámu proti výběru Josého Mourinha. S týmem, který byl v minulých dvou sezonách dvakrát ve finále evropských pohárů a má ve svém kádru řadu hvězd. Pro celou Slavii to bude obrovský zážitek, kterého se už nemůžeme dočkat,“ uvedl Trpišovský.
Česká reprezentace hraje svůj čtvrtý zápas v aktuální sezoně Lize národů v pondělí od 20:45 hodin v polské Vratislavi proti Ukrajině. Střetnutí vysílá stanice ČT Sport.
Liga národů nejsou jen nablýskanější přáteláky. Když se povede, může sloužit jako pojistka baráže na MS 2026.
Program Ligy národů přináší spoustu atraktivních zápasů. Z nich jsme si pro naši analýzu vybrali čtyři. V hlavní roli bude český nároďák.