Chybí červená. V nemocnicích i na dresech! Daruj krev, daruj sílu Slavie, zachraň životy – takové je poselství dnešního zápasu proti Dukle. Ostatně už v zakládajících stanovách klubu z roku 1882 se píše: bílá je čest, červená krev. První utkání v ikonických sešívaných dresech odehrála Slavia v roce 1896. O 128 let později červená z domácího trikotu – minimálně na jeden zápas – dobrovolně zmizí.
„Lidská krev se nedá nahradit. Nedá se vyrobit a bez transfuze není dnešní medicína možná. Pět minut odběru krve může v konečném důsledku zachránit až tři lidské životy,“ zní v prohlášení klubu. V České republice se každoročně provede 400 až 450 tisíc odběrů plné krve. Dárcovská základna pravidelných dárců čítá 220 tisíc dárců, potřeba nemocničních zařízení ale činí alespoň 300 tisíc.
„Každoročně u nás dostane krev nebo jiný transfuzní přípravek 170 tisíc lidí. Asi by tady ani nebyli, kdyby se jim té krve nedostalo. V tom je význam krve, význam jejího dárcovství,“ dodává prezident Českého červeného kříže Marek Jukl.
Registr navíc stárne. 30 tisíc dárců mizí rok co rok z věkových nebo zdravotních důvodů. Noví a hlavně pravidelní bohužel nepřibývají. Proto je důležité poukázat na význam dárcovství krve.
„Proč nás to zajímá? Za svůj život každý člověk dostane krev samotnou, transfuzní přípravek nebo léčivo z krve připravené přibližně dvacetkrát. Proto je nutné zapojit co nejvíce lidí. Dárců. SK Slavia Praha je víc než fotbal, víc než sportovní klub. Věříme, že jedním z našich úkolů je využívat sílu naší značky k upozorňování na celospolečenské problémy, a tím přispívat k jejich řešení. Tak tomu je i v případě dárcovství krve, které je pro klub prioritou v rámci sociální oblasti. Jednoho z pilířů dlouhodobé strategii společenské odpovědnosti Za hranice hřiště,“ vysvětluje ředitel strategické komunikace Slavie Jakub Splavec.
Kampaň získala, kromě podpory lékařů, zdravotníků a nemocnic nejen v Praze, ale i po celé republice, také přímou záštitu Českého červeného kříže a jejího prezidenta Marka Jukla, primátora Hlavního města Prahy a lékaře Bohuslava Svobody či majitel klubu Pavla Tykače. Připojili se i zaměstnanci Slavie včetně hráčů a hráček A-týmu. Stejně tak známé osobnosti veřejného života v čele s Vojtěchem Kotkem.
Darovat krev může každý starší 18 let, (první odběr ve věku 18-60), pokud splňuje zdravotní podmínky, které jsou uvedeny na stránkách transfuzních oddělení. Ty jsou téměř v každém okresním městě. Před návštěvou není třeba absolvovat lékařskou prohlídku. Vše zvládne dárce na místě a veškeré informace naleznete i na webu Červeného kříže.
Vyhrála mistrovství světa, získala stříbro na Euru a jako první Češka dostala nabídku z italské ligy. Přesto naši nejúspěšnější fotbalistku všech dob nikdo nezná.
Evropská liga se teď už hraje do jedné velké tabulky. Jaké je v ní aktuální pořadí? A jaké další zápasy a kdy nás čekají?
Po výhře Baníku na Spartě fotbalová veřejnost řeší kromě letenské krize i to, zda už slezský klub definitivně rozšířil silnou českou top trojku na top čtyřku. Jak kvalitní tenhle tým vlastně je? O tom jsme mluvili s televizním expertem Antonínem Rosou.