Zažijte Fotbal jinak! Vstupenky na akci FC v prodeji zde

Víc vlaků nebo boj proti rasismu. I české kluby zkouší měnit svět

31. květen 2023
Sdílejte:
Fotbal není jen o výsledcích na hřišti. I některé české kluby jsou stále aktivnější na poli společenské odpovědnosti. Kam posílají peníze, jak pracují s fanoušky a kde se ve světě inspirují?
Ne rasismu!Foto: AC Sparta Praha

Sezona je u konce. Trofeje jsou rozdány, hráči (s výjimkou těch, které v tomto týdnu čeká boj o ligovou příslušnost v baráži) vyrážejí na dovolenou. Aktivita fotbalových klubů se ale nemusí nutně soustředit jen na dění na trávníku. Přesah fotbalu mimo hranice sportu je evidentní. Je to zábava, byznys, ale taky oblast s velkou společenskou odpovědností.

Fotbal dokáže pomáhat, a to v mnoha směrech. Zároveň je tuto činnost dobré řešit komplexně a dlouhodobě, aby byl její efekt co největší a vše nekončilo jen u několika náhodně vybraných dobročinných sbírek. U nás je tento přístup zatím ještě v plenkách, ale objevují se první vlaštovky, které míří správným směrem.

„Udržitelnost obecně ještě pro české fotbalové kluby není tak velkým tématem, jako je třeba pro velké firmy v Česku. Ačkoli se řada klubů doposud věnovala tradičně spíše charitě a filantropii, je skvělé poslední dobou sledovat, že u nich stále víc rezonuje téma udržitelnosti v širším celospolečenském kontextu. Že si začínají uvědomovat sílu, kterou fotbal nabízí, a to měnit svět k lepšímu a pozitivně k tomu motivovat i společnost,“ říká Lucie Mádlová, zakladatelka a výkonná ředitelka Asociace společenské odpovědnosti.

Související články

Zažijte fotbal jinak. Další event Football Clubu je tady!

Football Club pořádá další společenskou akci, tentokrát s názvem Fotbal jinak. Co má s fotbalem společného architektura, muzika, investice nebo pohádky? Adam Gebrian, Jan P. Muchow, Martin Hosták a Zdeněk Folprecht vás přesvědčí, že mnohem víc, než byste si možná mysleli. Bude se také promítat film o fotbalové kultuře v různých koutech světa a nebude chybět ani raut.

Zábava

Bude se hrát, nebo jen běhat? Zápas podzimu očima expertů

Oba vedou ligu se stejným počtem bodů, oba kluby vstoupily vítězně do Evropské ligy. V neděli na sebe narazí poprvé v této sezoně. Má tohle derby favorita? A s čím do něj Brian Priske a Jindřich Trpišovský půjdou? Ptáme se fotbalových znalců.

Derby

Cesta za snem startuje. Češky hrají o vyšší ligu i Euro

Muži odehráli už tři ročníky, ženám startuje premiérová Liga národů. Češky jsou ve druhé ze tří lig a když se dostanou výš, budou mít lepší vyhlídky na premiérový postup na velký turnaj.

Ženský fotbal
Popup se zavře za 8s
Prémiový článek

Podpořte naši redakci a získejte neomezený přístup ke všem prémiovým článkům.

Podpořte naši redakci a získejte neomezený přístup ke všem prémiovým článkům.