Sezona je u konce. Trofeje jsou rozdány, hráči (s výjimkou těch, které v tomto týdnu čeká boj o ligovou příslušnost v baráži) vyrážejí na dovolenou. Aktivita fotbalových klubů se ale nemusí nutně soustředit jen na dění na trávníku. Přesah fotbalu mimo hranice sportu je evidentní. Je to zábava, byznys, ale taky oblast s velkou společenskou odpovědností.
Fotbal dokáže pomáhat, a to v mnoha směrech. Zároveň je tuto činnost dobré řešit komplexně a dlouhodobě, aby byl její efekt co největší a vše nekončilo jen u několika náhodně vybraných dobročinných sbírek. U nás je tento přístup zatím ještě v plenkách, ale objevují se první vlaštovky, které míří správným směrem.
„Udržitelnost obecně ještě pro české fotbalové kluby není tak velkým tématem, jako je třeba pro velké firmy v Česku. Ačkoli se řada klubů doposud věnovala tradičně spíše charitě a filantropii, je skvělé poslední dobou sledovat, že u nich stále víc rezonuje téma udržitelnosti v širším celospolečenském kontextu. Že si začínají uvědomovat sílu, kterou fotbal nabízí, a to měnit svět k lepšímu a pozitivně k tomu motivovat i společnost,“ říká Lucie Mádlová, zakladatelka a výkonná ředitelka Asociace společenské odpovědnosti.
Přechod na tříobráncové rozestavení představuje v české lize nejvýraznější taktickou inovaci posledních let. Proč je ideální složení takové obrany levák – pravák – pravák? Co musí umět stopeři na krajích a co ten ve středu? Rozebereme si to do detailu.
Reprezentace pod Ivanem Haškem zatím nemá výsledky, herní tvář a spoléhá jen na správný charakter hráčů. Přijde zlepšení, nebo už není na co čekat a bude lepší tuhle kapitolu uzavřít?
Česká reprezentace si částečně napravila reputaci, když po sobotním debaklu v Gruzii 1:4, v Edenu porazila Ukrajinu 3:2. Otazníky nad Ivanem Haškem visí dál, tomu se vyplatila sázka na obměnu sestavy. Jackpot trefil Pavel Šulc.
Staňte se předplatiteli Football Clubu a odemkněte si všechny prémiové texty!