Zajíc na EURO se super slevou jen za 149 Kč! Objednávejte zde

Spojení fotbalu a umění pomáhá. Slavia zakončuje úspěšný projekt s kapitánskými páskami

02. červenec 2024
Sdílejte:
Přední osobnosti české umělecké scény se zapojily do projektu SK Slavie Praha s názvem Kapitánská páska. Unikátní kolekce se vydraží na konci tohoto roku. Úspěšná realizace potvrzuje přesah fotbalového světa do celospolečenských témat.
Tomáš Holeš se stylovou kapitánskou páskou. Foto: SK Slavia Praha

Fotbalová Slavia pokračuje ve svých aktivitách na poli společenské odpovědnosti, kdy v rámci hesla „Za hranice hřiště“ ukazuje, že i fotbalovému klubu může jít o mnohem víc než jen o branky a body. Ukázkovým příkladem byl unikátní projekt z minulé sezony, který spojil fotbal a umění za účelem upozornit na závažné společenské problémy.

Projekt Kapitánská páska přenesl aktuální témata rezonující ve společnosti přímo na hřiště prostřednictvím umělecky ztvárněných kapitánských pásek od předních českých umělců. Série pásek se v červnu uzavřela a výtěžek z jejich dražby poputuje na charitativní účely.

„Tento projekt je živým důkazem závazku SK Slavia Praha k udržitelnosti a pozitivnímu přínosu pro komunitu, který překračuje hranice fotbalového hřiště. Ukázal, jak silný dopad může mít spojení dvou zdánlivě rozdílných světů, když se spojí pro dobrou věc,“ říká Jaroslav Tvrdík, předseda představenstva SK Slavia Praha a jeden ze zakladatelů CSR strategie klubu.

Deset témat

„Věřím, že syrový výraz starší generace na mé pásce bude fungovat,“ říká výtvarník Jakub "Masker" Matuška, jeden z deseti předních českých umělců, kteří se do projektu zapojili. Kromě něj přispěli svým talentem i Tereza Maxová, Pasta Oner, Michal Cihlář, Kryštof Kintera, Michal Cimala, Josefína Jonášová, Ondřej Vyhnánek (aka X-Dog), Aleš Najbrt a Michal Škapa.

Každý měsíc sezóny byl věnován jednomu z deseti vybraných témat, mezi nimiž byla například problematika práv žen, osvěta v oblasti duševního zdraví, prevence rakoviny nebo ochrana životního prostředí. „Sport má potenciál oslovit obrovské množství lidí a ukázat, jak důležití pro nás váleční hrdinové jsou,“ vysvětluje Pasta Oner, proč se rozhodl ztvárnit téma válečných veteránů.

„Rodina je to nejdůležitější, co člověk v životě má,“ zdůrazňuje Michal Škapa, který v červnu svým dílem uzavírá sérii kapitánských pásek.

Rekordní návštěvnost

Propojení uměleckých a sportovních aktivit nezůstalo jen na papíře. Každé téma bylo podpořeno rozsáhlou komunikační kampaní a doprovodnými CSR aktivitami Slavie. V sezóně 2023/24 navíc přivítal slávistický stadion rekordních 450 062 diváků. „Tito fanoušci měli možnost vidět kapitánské pásky na vlastní oči a aktivně se zapojit do kampaně. Kromě toho se do našich osvětových a preventivních aktivit přidaly desítky neziskových organizací, zaměstnanci, mládež i školy,“ dodává Michaela Schejbalová, CSR ředitelka SK Slavia Praha.

„Na umění mě baví, když je ambivalentní a znervózňuje,“ říká Kryštof Kintera, jehož práce v projektu odráží hlubší společenské otázky k tématu duševního zdraví. Tento projekt je skvělým příkladem toho, jak lze propojit sport a umění s cílem vytvořit pozitivní změny ve společnosti.

Unikátní kolekce kapitánských pásek se koncem roku vydraží a výtěžek bude věnován na charitativní účely prostřednictvím Nadačního fondu Slavie. Již na začátku projektu se do něj zapojilo 11 dětí a dospělých v těžké situaci, kterým bylo věnováno přes 1,1 milionu korun na zlepšení jejich života. Tito lidé se stali prvními ambasadory projektu Kapitánská páska.

Partnerem projektu Zelená je tráva je Nadace Tipsport

Nadace Tipsport se věnuje hlavně tématům udržitelnosti, rozvoji svého domovského regionu Berounska a podpoře demokratických hodnot. Grantovými výzvami podporuje ekologické projekty, kvalitní výsadby stromů a péči o ně po celé republice nebo rozvoj občanského a neziskového sektoru na Berounsku. Stojí mimo jiné za projekty Tipsport pro legendy, Zaměstnanecký solidární fond nebo Sport bez odpadu.

Chci vědět víc

Související články

Kdy se vrátí plzeňská kometa? Durosinmi bude až na jaře, říká Koubek

Rafiu Durosinmi je vyléčený, ale má před sebou dlouhou práci, aby dohnal manko. Trenér Koubek s ním naplno počítá až na jaro.

Zprávy

Český unikát: Slavná Eura ukončily experimenty

EURO 2024 se blíží do finále a Česko u toho už dlouho není. Na turnajích v letech 1996 a 2004 jsme ale psali historii. A to nejen ziskem stříbra a bronzu.

Přímák

Yamal září. Proč svého nemáme i v Česku?

Lamine Yamal otevírá zajímavou debatu o věku hráčů. Jsou dnešní mladí jiní než dřívější supertalenti? Nastal obecně čas pro fotbalové mládí a jaká jsou rizika pro jejich růst? Proč tak mladí hráči na top úrovni nejsou i u nás? A rodí se nová španělská nadvláda v mezinárodním fotbale?

Euro 2024
Popup se zavře za 8s