Football Club x Kudy běží zajíc: Velký speciál k EURU 2024! Předobjednávky zde

Nevíme, co se na nás žene. Změna klimatu zásadně ovlivní i fotbal

16. květen 2024
Sdílejte:
Nový FC podcast je o tom, jak změna klimatu přímo zasahuje do fotbalu a že kluby mohou výrazně pomoci s udržitelností života na planetě Zemi. V 55 minutách to rozebírají projektová manažerka Nadace Tipsport Zuzana Zděnková a klimatický reportér Jan Kaliba.
Zuzana Zděnková a Jan Kaliba v podcastu věnovanému fotbalu a udržitelnostiFoto: Tomáš Cetkovský

Anglická fotbalová Premier League má dva vítěze – Tottenham a Liverpool. Říkáte si, že to je nesmysl? Ano, co se týče výsledků na fotbalovém hřišti, jsou Manchester City a Arsenal momentálně dál. Ale v přístupu k životnímu prostředí a udržitelnosti jsou to právě Spurs a Reds, kdo vévodí nejvyšší anglické soutěži. Na severu Londýna jsou v tomhle ohledu dokonce tak daleko, že hráči áčka dostávají lekce vhodného přístupu k ekologii.

Fotbal, potažmo sport jakožto globální aktivita milionů lidí, s sebou nesou na planetu Zemi velké nároky. Dopad na klima mají četné přelety družstev kvůli mezinárodním soutěžím, přípravným duelům a soustředěním – na velké turnaje se přesouvají tisíce fanoušků. Ale i samotný den utkání přímo na stadionech je zátěží pro životní prostředí třeba z hlediska vytvořených odpadů.

Partnerem projektu Zelená je tráva je Nadace Tipsport

Nadace Tipsport se věnuje hlavně tématům udržitelnosti, rozvoji svého domovského regionu Berounska a podpoře demokratických hodnot. Grantovými výzvami podporuje ekologické projekty, kvalitní výsadby stromů a péči o ně po celé republice nebo rozvoj občanského a neziskového sektoru na Berounsku. Stojí mimo jiné za projekty Tipsport pro legendy, Zaměstnanecký solidární fond nebo Sport bez odpadu.

Chci vědět víc

Právě i iniciativou Sport bez odpadu, kterou rozjela Nadace Tipsport ve spolupráci s odborným partnerem INCIEN (Institut pro cirkulární ekonomiku) se zabývá nejnovější díl podcastu Football Clubu. Hosty jsou projektová manažerka Nadace Tipsport Zuzana Zděnková a historicky první klimatický reportér Českého rozhlasu a spoluzakladatel Football Clubu Jan Kaliba.

Které kluby v Česku se mezi prvními připojily k závazku víc dbát na životní prostředí? Starají se vůbec fanoušci nějak o udržitelnost a jakou uhlíkovou stopu můžou mít od příští sezony inovované evropské klubové soutěže? Hezké jaro a inspirativní poslech!

Související články

Bude hrát Plzeň o titul? A proč z ní nikdo nepůjde do pražských S?

Za které hráče může Viktoria Plzeň dostat balík přímo ze zahraničí? Bude klub v příští sezoně konkurovat pražským S v boji o Ligu mistrů? A hodil by se Tomáš Chorý do Slavie? Dvouhodinová podcastová nálož s analytiky Vojtěchem Mrklasem a Tomášem Daníčkem.

Podcast

Počítáme koeficient: Slávisti koukají do Itálie. Atalanta jim může dát jisté poháry

Příští dny v italské lize rozhodnou o nasazení českého vicemistra do předkol Ligy mistrů v příští sezoně.

Koeficienty

Anglická sprosťárna. Slavná píseň si dělá srandu z Němců

Nesmrtelný hit spojený s Eurem 1996 a následujícím světovým šampionátem má jeden hodně zábavný přesah. Jestli vám tedy nevadí hrubší výrazy…

Přímák
Popup se zavře za 8s