Anglická fotbalová Premier League má dva vítěze – Tottenham a Liverpool. Říkáte si, že to je nesmysl? Ano, co se týče výsledků na fotbalovém hřišti, jsou Manchester City a Arsenal momentálně dál. Ale v přístupu k životnímu prostředí a udržitelnosti jsou to právě Spurs a Reds, kdo vévodí nejvyšší anglické soutěži. Na severu Londýna jsou v tomhle ohledu dokonce tak daleko, že hráči áčka dostávají lekce vhodného přístupu k ekologii.
Fotbal, potažmo sport jakožto globální aktivita milionů lidí, s sebou nesou na planetu Zemi velké nároky. Dopad na klima mají četné přelety družstev kvůli mezinárodním soutěžím, přípravným duelům a soustředěním – na velké turnaje se přesouvají tisíce fanoušků. Ale i samotný den utkání přímo na stadionech je zátěží pro životní prostředí třeba z hlediska vytvořených odpadů.
Nadace Tipsport se věnuje hlavně tématům udržitelnosti, rozvoji svého domovského regionu Berounska a podpoře demokratických hodnot. Grantovými výzvami podporuje ekologické projekty, kvalitní výsadby stromů a péči o ně po celé republice nebo rozvoj občanského a neziskového sektoru na Berounsku. Stojí mimo jiné za projekty Tipsport pro legendy, Zaměstnanecký solidární fond nebo Sport bez odpadu.
Právě i iniciativou Sport bez odpadu, kterou rozjela Nadace Tipsport ve spolupráci s odborným partnerem INCIEN (Institut pro cirkulární ekonomiku) se zabývá nejnovější díl podcastu Football Clubu. Hosty jsou projektová manažerka Nadace Tipsport Zuzana Zděnková a historicky první klimatický reportér Českého rozhlasu a spoluzakladatel Football Clubu Jan Kaliba.
Které kluby v Česku se mezi prvními připojily k závazku víc dbát na životní prostředí? Starají se vůbec fanoušci nějak o udržitelnost a jakou uhlíkovou stopu můžou mít od příští sezony inovované evropské klubové soutěže? Hezké jaro a inspirativní poslech!
Zlín vstoupil skvěle do druhé ligy, vyšla mu sázka na udržení kádru. Hráči šli dolů s platy, stejně jako celý klub s rozpočtem. Dočasně, jestli se vrátí mezi elitu. Vše rozebíráme v rozhovoru s viceprezidentem klubu Zdeňkem Grygerou. Došlo i na plány s novým stadionem. A bude Grygera příštím mužem číslo jedna českého fotbalu?
Přechod na tříobráncové rozestavení představuje v české lize nejvýraznější taktickou inovaci posledních let. Proč je ideální složení takové obrany levák – pravák – pravák? Co musí umět stopeři na krajích a co ten ve středu? Rozebereme si to do detailu.
Reprezentace pod Ivanem Haškem zatím nemá výsledky, herní tvář a spoléhá jen na správný charakter hráčů. Přijde zlepšení, nebo už není na co čekat a bude lepší tuhle kapitolu uzavřít?