Anglická fotbalová Premier League má dva vítěze – Tottenham a Liverpool. Říkáte si, že to je nesmysl? Ano, co se týče výsledků na fotbalovém hřišti, jsou Manchester City a Arsenal momentálně dál. Ale v přístupu k životnímu prostředí a udržitelnosti jsou to právě Spurs a Reds, kdo vévodí nejvyšší anglické soutěži. Na severu Londýna jsou v tomhle ohledu dokonce tak daleko, že hráči áčka dostávají lekce vhodného přístupu k ekologii.
Fotbal, potažmo sport jakožto globální aktivita milionů lidí, s sebou nesou na planetu Zemi velké nároky. Dopad na klima mají četné přelety družstev kvůli mezinárodním soutěžím, přípravným duelům a soustředěním – na velké turnaje se přesouvají tisíce fanoušků. Ale i samotný den utkání přímo na stadionech je zátěží pro životní prostředí třeba z hlediska vytvořených odpadů.
Nadace Tipsport se věnuje hlavně tématům udržitelnosti, rozvoji svého domovského regionu Berounska a podpoře demokratických hodnot. Grantovými výzvami podporuje ekologické projekty, kvalitní výsadby stromů a péči o ně po celé republice nebo rozvoj občanského a neziskového sektoru na Berounsku. Stojí mimo jiné za projekty Tipsport pro legendy, Zaměstnanecký solidární fond nebo Sport bez odpadu.
Právě i iniciativou Sport bez odpadu, kterou rozjela Nadace Tipsport ve spolupráci s odborným partnerem INCIEN (Institut pro cirkulární ekonomiku) se zabývá nejnovější díl podcastu Football Clubu. Hosty jsou projektová manažerka Nadace Tipsport Zuzana Zděnková a historicky první klimatický reportér Českého rozhlasu a spoluzakladatel Football Clubu Jan Kaliba.
Které kluby v Česku se mezi prvními připojily k závazku víc dbát na životní prostředí? Starají se vůbec fanoušci nějak o udržitelnost a jakou uhlíkovou stopu můžou mít od příští sezony inovované evropské klubové soutěže? Hezké jaro a inspirativní poslech!
Ve sportu se často mluví o zraněních spojených hlavně s pohybovým aparátem. V ženském sportu přitom hraje velkou roli i menstruace a s ní spojené obtíže. Téma se teď snaží odtabuizovat hráčky Arsenalu. Podporuje je i kapitánka Slavie.
Na konci srpna budeme také vědět, jestli Česko nemá poprvé v historii dva týmy v Lize mistrů. Tady jsou nejdůležitější termíny.
Šín, Rigo, Zadražil, Boula, Mikulenka, Planka, Hlavatý a řada dalších! Top třem týmům v lize za poslední rok výrazně narostly možnosti na tuzemském přestupovém trhu. Na koho by se mohly zaměřit Slavia, Sparta a Plzeň při letní nákupní horečce? Jaké jsou silné, ale slabší stránky nejzajímavějšího ligového „zboží“ a do kterého týmu by jednotliví hráči nejvíc pasovali?