„Neexistuje způsob, jak by mohlo být mistrovství světa v Kataru klimaticky neutrální,“ říká Allen Hershkowitz. Je to pravý opak toho, co tvrdí FIFA a pořadatelé mistrovství světa: že šampionát poprvé v historii uhlíkově neutrální je. Že všechny uhlíkové emise, které s ním jsou spojené, budou vykompenzovány a turnaj nepřispěje k prohloubení klimatické krize.
„Ne, to je prostě nemožné,“ trvá na svém Hershkowitz. Shoduje se v tom například s analýzou organizace Carbon Market Watch, která zpochybnila dostatečnost a účinnost offsetových programů, které mají emise turnaje kompenzovat.
„To samé platí třeba pro olympijské hry. Klimaticky neutrální dneska být nemůžou. Lidé z FIFA a Mezinárodního olympijského výboru by o tom měli mluvit jinak – a já jim to taky říkám. Měli by mluvit o tom, že usilují o to, aby ty akce byly uhlíkově neutrální. Odehrávají se ale na stadionech postavených z oceli? Z betonu? S využitím plastů, s využitím práce lidí, kteří jedli jídlo vypěstované s pomocí umělých hnojiv? Na všechno je odpověď ano. Tím pádem jde o akci závislou na fosilních palivech. Cestují tam lidé letadly? Neexistuje uhlíkově neutrální letectví,“ vypočítává Hershkowitz.
Na konci mistrovství světa ji kapitán zvedne nad hlavu a na pár vteřin má celý fotbalový svět v rukou. Jenže slavná trofej pro šampiony má zvláštní pravidlo: vítěz ji smí políbit, zvednout, oslavit s ní titul. Domů si ji ale neodveze. Proč?
Norsko se v pátek na mistrovství světa utká s Francií o prvenství ve skupině I. Vsaďte si na souboj Erlinga Haalanda s Kylianem Mbappém a sledujte tento zápas od 21:00 na TV Tipsport.
Ekvádor ustál bleskový německý nástup, otočil zápas na 2:1 a po senzační výhře slaví postup do vyřazovací fáze. Německo i přes porážku vyhrálo skupinu, ale před play off dostalo varování.
Staňte se předplatiteli Football Clubu a odemkněte si všechny prémiové texty!
