„Neexistuje způsob, jak by mohlo být mistrovství světa v Kataru klimaticky neutrální,“ říká Allen Hershkowitz. Je to pravý opak toho, co tvrdí FIFA a pořadatelé mistrovství světa: že šampionát poprvé v historii uhlíkově neutrální je. Že všechny uhlíkové emise, které s ním jsou spojené, budou vykompenzovány a turnaj nepřispěje k prohloubení klimatické krize.
„Ne, to je prostě nemožné,“ trvá na svém Hershkowitz. Shoduje se v tom například s analýzou organizace Carbon Market Watch, která zpochybnila dostatečnost a účinnost offsetových programů, které mají emise turnaje kompenzovat.
„To samé platí třeba pro olympijské hry. Klimaticky neutrální dneska být nemůžou. Lidé z FIFA a Mezinárodního olympijského výboru by o tom měli mluvit jinak – a já jim to taky říkám. Měli by mluvit o tom, že usilují o to, aby ty akce byly uhlíkově neutrální. Odehrávají se ale na stadionech postavených z oceli? Z betonu? S využitím plastů, s využitím práce lidí, kteří jedli jídlo vypěstované s pomocí umělých hnojiv? Na všechno je odpověď ano. Tím pádem jde o akci závislou na fosilních palivech. Cestují tam lidé letadly? Neexistuje uhlíkově neutrální letectví,“ vypočítává Hershkowitz.
Pojďme si spočítat, jak na zlepšující se práci ligových klubů s fanoušky všichni vyděláváme…
Šlágr kola poznamenaný kontroverzními výroky sudích. Nečekaná porážka lídra a další prohloubení krize v táboře United. Víkendové dění v Premier League přineslo spoustu zajímavých poznatků, o nichž se rozepisuje nové vydání Albionu.
Proč Slavia přestala dávat góly? Měla kopat penaltu? A v čem chyboval Mojmír Chytil? Aktuální ligové otázky řešíme s Jakubem Podaným.
Podpořte naši redakci a získejte neomezený přístup ke všem prémiovým článkům.
Podpořte naši redakci a získejte neomezený přístup ke všem prémiovým článkům.