„Neexistuje způsob, jak by mohlo být mistrovství světa v Kataru klimaticky neutrální,“ říká Allen Hershkowitz. Je to pravý opak toho, co tvrdí FIFA a pořadatelé mistrovství světa: že šampionát poprvé v historii uhlíkově neutrální je. Že všechny uhlíkové emise, které s ním jsou spojené, budou vykompenzovány a turnaj nepřispěje k prohloubení klimatické krize.
„Ne, to je prostě nemožné,“ trvá na svém Hershkowitz. Shoduje se v tom například s analýzou organizace Carbon Market Watch, která zpochybnila dostatečnost a účinnost offsetových programů, které mají emise turnaje kompenzovat.
„To samé platí třeba pro olympijské hry. Klimaticky neutrální dneska být nemůžou. Lidé z FIFA a Mezinárodního olympijského výboru by o tom měli mluvit jinak – a já jim to taky říkám. Měli by mluvit o tom, že usilují o to, aby ty akce byly uhlíkově neutrální. Odehrávají se ale na stadionech postavených z oceli? Z betonu? S využitím plastů, s využitím práce lidí, kteří jedli jídlo vypěstované s pomocí umělých hnojiv? Na všechno je odpověď ano. Tím pádem jde o akci závislou na fosilních palivech. Cestují tam lidé letadly? Neexistuje uhlíkově neutrální letectví,“ vypočítává Hershkowitz.
Ve sportu se často mluví o zraněních spojených hlavně s pohybovým aparátem. V ženském sportu přitom hraje velkou roli i menstruace a s ní spojené obtíže. Téma se teď snaží odtabuizovat hráčky Arsenalu. Podporuje je i kapitánka Slavie.
Na konci srpna budeme také vědět, jestli Česko nemá poprvé v historii dva týmy v Lize mistrů. Tady jsou nejdůležitější termíny.
Šín, Rigo, Zadražil, Boula, Mikulenka, Planka, Hlavatý a řada dalších! Top třem týmům v lize za poslední rok výrazně narostly možnosti na tuzemském přestupovém trhu. Na koho by se mohly zaměřit Slavia, Sparta a Plzeň při letní nákupní horečce? Jaké jsou silné, ale slabší stránky nejzajímavějšího ligového „zboží“ a do kterého týmu by jednotliví hráči nejvíc pasovali?
Staňte se předplatiteli Football Clubu a odemkněte si všechny prémiové texty!