Zajíc na EURO se super slevou jen za 149 Kč! Objednávejte zde

Mimořádná prohra. Priske definitivně vrátil na Spartu hrdost

16. srpen 2023
Sdílejte:
Sparta proti Kodani ukázala, že i na prohry jde být hrdý. Brian Priske ji během jediného roku proměnil z otloukánka na tým, za kterým zase stojí celá Letná.
Zklamaný kapitán Ladislav KrejčíFoto: Profimedia / Milan Kammermayer

Mimořádný večer s hodně hořkým koncem má za sebou pražská Sparta. V prodloužení nad Kodaní dvakrát vedla a šla za postupem. Nezvládla ale dvě standardní situace, po kterých inkasovala a pak přišlo symbolické selhání v penaltách.

Potvrdilo se v nich, že donekonečna je proměňovat nedokáží ani ti nejlepší. Kapitán Ladislav Krejčí v závěru poslední ligové sezony dal pět penalt a prakticky tím Spartě získal první titul po devíti letech. Včera šel na první penaltu v rozstřelu po vzoru Harryho Kanea nebo Lionela Messiho, aby svůj tým uklidnil a správně nasměroval. Bylo z toho ale jen břevno. A když si pak ještě gólman Grabara, nejspíš muž zápasu, veprostřed brány počkal na Sørensenovu ránu, měla to Sparta spočítané. Ligy mistrů se nedočká ani po 18 letech.

Sparťany to bolí hodně. Zatímco v Kodani byli rádi za remízu, na Letné cítili, že si zasloužili vyhrát a jít do play-off, kde už by si před zápasem vyslechli slavnou hymnu Champions League. „Stejně jako kluci, zbytek klubu, fanoušci a manažeři jsem zklamaný z výsledku, ale zároveň taky velmi hrdý a pyšný. Byl to náročný zápas, Kodaň byla těžký soupeř. Dotáhli jsme to na penalty, v mnoha ohledech jsme byli lepší tým, byli jsme na tom fyzicky, technicky i takticky líp. Aspoň dneska jsme to ukázali,“ zhodnotil zápas Brian Priske.

Před rokem přicházel do Sparty jako trenér, o kterém v Česku nikdo nic nevěděl. Psalo se o něm, že s Midtjyllandem vyřadil Slavii a že jde o prvního zahraničního kouče od Andrey Stramaccioniho. To první znělo sparťanům dobře, to druhé si připomínat nechtěli a mnozí se báli, aby to nedopadlo stejně. A obavy sílily, když Sparta vypadla hned s Vikingem.

Priske už tehdy ukázal velkou odolnost, když vše hodnotil věcně. „Jak vyřazení náš projekt ovlivní? To je dobrá otázka, ale nikdo na ní v tuhle chvíli nemá odpověď. Jsem člověk, který věří, že když vás srazí na zem, musíme se zvednout. A to uděláme,“ zdůraznil. Ze země pak Spartu zvedl ještě jednou a to definitivně, když na podzim v Edenu dostala od Slavie čtyřku a vypadala jen jako sparing partner a nikoli jako vážný konkurent.

Spartě se od té doby daří vlastně všechno, na co sáhne. Priskemu vyšla změna taktiky, povedly se posily i třeba příchod asistenta Larse Friise, který zvedl letenskou ofenzivu a umí to i s fanoušky, kterým třeba nedávno na sítích dával lekce dánštiny. Veljko Birmančević a Qazim Laçi se svými gólovými parádami proti Kodani definitivně stali miláčky sparťanských fanoušků. Na Letné už teď opravdu neřeší, jestli v týmu nemají moc cizinců.

A hlavně vědí, že vypadnutí s Kodaní je sice hodně bolavé, ale svět tím nekončí. Jak hned po zápase řekl Qazim Laçi, Sparta před sebou má ještě hodně práce a chce do Evropské ligy. I tam totiž čekají parádní zážitky, když ve skupině můžete narazit třeba na Atalantu, Brighton, Leverkusen, Liverpool, AS Řím nebo West Ham.

„Když poznáte, jak fungují nejlepší trenéři na světě, jak jsou neskutečně pracovití, pořád se zajímají, jak a co udělat líp, vzdělávají se, v Česku mi tohle trochu chybí. Přijde mi, že jsme tady moc spokojení. To prostředí tady nemá drajv,“ zmínil mimo jiné loni v květnu Rosický, když Priskeho přivedl. Byl to hodně odvážný výrok, který se mu v případě dalšího sparťanského neúspěchu mohl vracet jako nepříjemný bumerang.

Když ale vidíme, kde je Sparta teď a jak blízko byla vyřazení týmu, který pravidelně hraje skupiny evropských pohárů, je třeba říct, že to trefil. Sparťani jsou teď smutní. Když se ale podívají na to, kam se za poslední rok posunuli, musí souhlasit s Priskem a být na svůj tým hrdí.

Související články

Glosa od plotny: EURO je mrtvé, ať žije liga!

Že nás můžou Wallem, Vorlický, Birmančević nebo Panoš bavit víc než největší hvězdy Eura? Kateřina Bužková o tom nepochybuje. Liga za pár dnů startuje, pojďme si ji užít!

Komentář

Do třetice už to vyjde? Příští EURO bude hrát Anglie doma

EURO 2024 skončilo vítězstvím Španělska nad Anglií 2:1. Albion tak prohrál druhé finále v řadě. To příští se hraje v Londýně. Za čtyři roky se totiž mistrovství Evropy z Německa přesune na britské ostrovy.

Cesta na Euro
Aktualizováno

Český propadák, španělský rekord i saxofon. Dejte si německý šampionát ještě jednou, ve fotkách

Měsíc s fotbalovým Eurem je za námi. Shrnuli jsme ho ve fotogalerii s nejzásadnějšími okamžiky a krásnými snímky.

Euro 2024
Popup se zavře za 8s
zavřít reklamu