Jedním z témat, které se po čtvrtfinálových soubojích v Kataru řešilo, bylo pořadí brazilských střelců. Neymar byl proti Chorvatsku určený až jako pátý a dřív než se ke své střele dostal, byla Brazílie vyřazená.
Nebyla to od Brazilců taktická chyba. Kdy je čas poslat do hry největší osobnost, lídra týmu? Na úvod, aby tým uklidnil? Nebo na konec, když se láme chleba, ale s rizikem, že na něj ani nedojde?
„Neymar byl pátý, protože je to rozhodující penalta. Je při ní větší tlak a hráči, kteří jsou lépe mentálně připraveni, by měli být těmi, kdo kopou poslední penaltu,“ zdůvodnil svou volbu trenér Brazilců Tite.
Na Neymara ale nedošlo a nekončil jako hvězda, která vše rozhodla. Skončil v slzách a s úvahami nad koncem v reprezentaci.
Nebylo to poprvé, co Brazilci takto uvažovali. V předchozích dvou případech jim to vyšlo. Neymar dal pátou penaltu ve finále na olympiádě v roce 2016 proti Německu. A na MS v Brazílii v roce 2014 poslal svou zemi do čtvrtfinále proti Chile také proměněnou střelou v páté sérii.
Stejně jako Tite zřejmě uvažuje i Didier Deschamps. Loni na Euru poslal Kyliana Mbappého na pátou rozhodující v osmifinále se Švýcarskem. Mbappé nedal, Francie překvapivě končila už v prvním vyřazovacím kole.
Italové na stejném turnaji postupovali podobně. Specialistu Jorginha nechali na pátou penaltu v semifinále proti Španělsku, kde proměnil. Kopal ji i ve finále proti Angličanům, tam neuspěl, ale nevadilo to. Dvacetiletý Bukayo Saka nevyrovnal a řešilo se, jestli má na pátou penaltu chodit tak nezkušený fotbalista.
Anglie postupuje opačně. Penaltové rozstřely zahajuje kapitán Harry Kane. Úvodní střelu proměnil loni ve Wembley i v Rusku na MS 2018 v osmifinále proti Kolumbii, kdy Angličané zvládli teprve druhý penaltový rozstřel, ve kterém byli (celkovou bilanci na MS a Eurech mají na penalty 2:6).
Argentina posílá Lionela Messiho také jako prvního a na rozdíl od Anglie je úspěšná. Platilo to na MS dvakrát proti Nizozemsku (semifinále 2014 a čtvrtfinále 2022) a platilo to třeba i v semifinále Copy Américy 2021 proti Kolumbii.
Chorvatsko, které vyhrálo na MS všechny čtyři své penaltové rozstřely, posílá Luku Modriče jako třetího. Platilo to v Rusku 2018 i teď v Kataru (proti Japonsku střídal, takže nekopal, proti Brazílii byl na hřišti a kopal třetí).
Zápasy na mistrovství světa se v play-off na penalty rozhodují od roku 1982. Od té doby proběhlo na 11 šampionátech celkem 34 penaltových rozstřelů. Jen ve 14 z nich se střílela celá pátá série (šest sérií bylo jen ve dvou případech, víc nikdy).
V dalších 11 střílel pátý střelec jen z jednoho týmu. V osmi případech z těchto 11 už nemusel střílet poražený tým, protože pátý střelec vítěze proměnil. Ve třech případech nemusel naopak střílet pátý střelec vítězného týmu, protože pátý střelec poraženého minul.
Znamená to, že ze 68 určených pátých střelců v historii rozstřelů na MS, jich do akce šlo jen 39. Zkušenost tedy říká, že Neymar měl proti Chorvatsku jen 57% šanci, že se k rozhodujícímu pokutovému kopu dostane. Kdyby šel první, kopal by určitě.
Penaltové rozstřely v historii MS |
|
Počet zápasů | |
Aspoň 5 sérií | 14 |
4,5 série | 11 |
4 a míň sérií | 9 |
Celkem | 34 |
Zdroj dat: Wikipedie |
Vydali jsme nadčasový speciál k MS. Pouštíme se v něm do FIFA i do katarských pořadatelů. Podíváme se ale i do historie nebo na taktickou revoluci.
Liga má za sebou nadstavbu, ve které Sparta uhájila první místo po základní části a o poslední místenku do Evropy a přímý sestup se hrálo do poslední chvíle. Zvyšují zápasy navíc atraktivitu české ligy, nebo jde jen o uměle nastavovanou kaši? Zeptali jsme se osobností z fotbalového prostředí.
Stadionem to nekončí, chceme mezi velké kluby, vzkazuje hradecký klub a ukázal nové logo.
Prohrál své první finále a ze stříbra neměl žádnou radost. Tak ji udělal mladému fanouškovi v Budapešti, kde se zápas o vítězství v Evropské lize hrál.