Měl jít Neymar na poslední penaltu? Spočítali jsme, jak často na ni nedojde

13. prosinec 2022
Sdílejte:
Neymar měl proti Chorvatsku rozhodnout pátou penaltou v rozstřelu. Plán Brazilců nevyšel, protože dva jeho spoluhráči nedali. Je to dobrá strategie nechávat největší osobnost týmu na konec? V historii MS došlo na 39 ze 68 pátých střelců. Jak to dělají Argentinci nebo Chorvaté?
Největší favorité skončili už ve čtvrtfinále. Na penalty. Neymar se k té páté ani nedostal. Měl jít jako první?Foto: Profimedia

Jedním z témat, které se po čtvrtfinálových soubojích v Kataru řešilo, bylo pořadí brazilských střelců. Neymar byl proti Chorvatsku určený až jako pátý a dřív než se ke své střele dostal, byla Brazílie vyřazená.

Nebyla to od Brazilců taktická chyba. Kdy je čas poslat do hry největší osobnost, lídra týmu? Na úvod, aby tým uklidnil? Nebo na konec, když se láme chleba, ale s rizikem, že na něj ani nedojde?

„Neymar byl pátý, protože je to rozhodující penalta. Je při ní větší tlak a hráči, kteří jsou lépe mentálně připraveni, by měli být těmi, kdo kopou poslední penaltu,“ zdůvodnil svou volbu trenér Brazilců Tite.

Na Neymara ale nedošlo a nekončil jako hvězda, která vše rozhodla. Skončil v slzách a s úvahami nad koncem v reprezentaci.

Nebylo to poprvé, co Brazilci takto uvažovali. V předchozích dvou případech jim to vyšlo. Neymar dal pátou penaltu ve finále na olympiádě v roce 2016 proti Německu. A na MS v Brazílii v roce 2014 poslal svou zemi do čtvrtfinále proti Chile také proměněnou střelou v páté sérii.

Stejně jako Tite zřejmě uvažuje i Didier Deschamps. Loni na Euru poslal Kyliana Mbappého na pátou rozhodující v osmifinále se Švýcarskem. Mbappé nedal, Francie překvapivě končila už v prvním vyřazovacím kole.

Měl jít Neymar na pátou penaltu?

Italové na stejném turnaji postupovali podobně. Specialistu Jorginha nechali na pátou penaltu v semifinále proti Španělsku, kde proměnil. Kopal ji i ve finále proti Angličanům, tam neuspěl, ale nevadilo to. Dvacetiletý Bukayo Saka nevyrovnal a řešilo se, jestli má na pátou penaltu chodit tak nezkušený fotbalista.

Anglie postupuje opačně. Penaltové rozstřely zahajuje kapitán Harry Kane. Úvodní střelu proměnil loni ve Wembley i v Rusku na MS 2018 v osmifinále proti Kolumbii, kdy Angličané zvládli teprve druhý penaltový rozstřel, ve kterém byli (celkovou bilanci na MS a Eurech mají na penalty 2:6).

Argentina posílá Lionela Messiho také jako prvního a na rozdíl od Anglie je úspěšná. Platilo to na MS dvakrát proti Nizozemsku (semifinále 2014 a čtvrtfinále 2022) a platilo to třeba i v semifinále Copy Américy 2021 proti Kolumbii.

Chorvatsko, které vyhrálo na MS všechny čtyři své penaltové rozstřely, posílá Luku Modriče jako třetího. Platilo to v Rusku 2018 i teď v Kataru (proti Japonsku střídal, takže nekopal, proti Brazílii byl na hřišti a kopal třetí).

Zápasy na mistrovství světa se v play-off na penalty rozhodují od roku 1982. Od té doby proběhlo na 11 šampionátech celkem 34 penaltových rozstřelů. Jen ve 14 z nich se střílela celá pátá série (šest sérií bylo jen ve dvou případech, víc nikdy).

V dalších 11 střílel pátý střelec jen z jednoho týmu. V osmi případech z těchto 11 už nemusel střílet poražený tým, protože pátý střelec vítěze proměnil. Ve třech případech nemusel naopak střílet pátý střelec vítězného týmu, protože pátý střelec poraženého minul.

Znamená to, že ze 68 určených pátých střelců v historii rozstřelů na MS, jich do akce šlo jen 39. Zkušenost tedy říká, že Neymar měl proti Chorvatsku jen 57% šanci, že se k rozhodujícímu pokutovému kopu dostane. Kdyby šel první, kopal by určitě.

Penaltové rozstřely v historii MS

Počet zápasů
Aspoň 5 sérií 14
4,5 série 11
4 a míň sérií 9
Celkem 34
Zdroj dat: Wikipedie

Související články

Video: Dal gól z půlky a nevěděl kde slavit. Ve Skotsku si vzpomněli na Schicka

Jak završit domácí vítězství? V 98. minutě. Od půlící čáry. Slabší nohou. Anglický útočník Hearts Stephen Humphrys si řekl o potlesk.

Zábava

Zemřel František Cipro. Muž, který Slavii vrátil titul

Ve věku 75 let zemřel František Cipro.

Slavia

Kdo vyhraje Ligu mistrů? A odejde Guardiola ze City bez ní?

Už příští týden se opět rozjedou evropské poháry. Liga mistrů jde rovnou na osmifinále, které nabízí i přímé střety gigantů. Ve speciální situaci je Manchester City, který touží královskou soutěž konečně vyhrát, ale má plnou hlavu jiných starostí. Kdo podle vás Ligu mistrů letos vyhraje?

Otázka týdne
Popup se zavře za 8s