Football Club x Kudy běží zajíc: Velký speciál k EURU 2024! Předobjednávky zde

Cesta za snem startuje. Češky hrají o vyšší ligu i Euro

22. září 2023
Sdílejte:
Muži odehráli už tři ročníky, ženám startuje premiérová Liga národů. Češky jsou ve druhé ze tří lig a když se dostanou výš, budou mít lepší vyhlídky na premiérový postup na velký turnaj.
Reprezentantky na srazu před Ligou národů.Foto: FAČR

Startuje Liga národů žen a česká reprezentace má jasný cíl: postoupit z druhé ligy do první (z ligy B do A). Češkám by to dávalo lepší vyhlídky na postup na Euro 2025, které se bude hrát ve Švýcarsku.

„Postup na finálový turnaj mistrovství Evropy nebo mistrovství světa je dlouhodobým a jednoznačným cílem FAČR pro ženskou reprezentaci. Do této kategorie patří i postup do nejvyšší úrovně Ligy národů. Nepochybuju, že na to reprezentace má kvalitu, a uděláme všechno pro to, abychom jí k tomu vytvořili podmínky,“ říká Petr Fousek, předseda FAČR.

„Naším cílem je postoupit do ligy A. Hned první zápasy budou důležité. Slovinky i Bělorusky budou nepříjemnými soupeřkami a na obě utkání se musíme co nejlépe připravit,“ dodává trenér reprezentace Karel Rada.

V Lize národů žen bylo 51 reprezentačních týmů rozděleno podle koeficientu do tří výkonnostních lig. Češky byly zařazené do prostřední ligy B, kde se ve skupině B4 během podzimu střetnou se Slovinskem, Běloruskem a Bosnou a Hercegovinou. Cílem české reprezentace je skupinu vyhrát a zajistit si přímý postup do ligy A. Týmy na druhém místě ligy B budou hrát play-off o postup se třetími týmy z ligy A.

Reprezentace startuje cestu Ligou národů v pátek od 16:00 (přímý televizní přenos odstartuje v 15:55 na internetové platformě ČT sport Plus a od cca 16:15 také na televizním kanálu ČT sport) ve Slovinsku. O čtyři dny později (v úterý 26. září) se pak Češky v chorvatské Veliké Gorici střetnou s reprezentací Běloruska. Za normálních okolností by to byl domácí zápas pro Česko, Bělorusko ale do Česka nesmí kvůli otevřené podpoře Ruska ve válečné agresi proti Ukrajině.

„Na běloruskou reprezentaci se vztahují vládní sankce, a utkání tak není možné odehrát na českém území a musí být odehráno na neutrální půdě. Vzhledem k tomu, že úvodní zápas Ligy národů odehrajeme ve Slovinsku, komunikovali jsme o odehrání zápasu s asociacemi z této oblasti, a to hlavně kvůli jednodušší logistice,“ vysvětluje Petr Šedivý, mluvčí FAČR.

V říjnu pak český tým odehraje dva duely s Bosnou a nakonec pak v úvodu prosince doma se Slovinskem a proti Bělorusku (pravděpodobně v Maďarsku). Kde se budou hrát zbylé dva domácí zápasy v Lize národů? „V tomto ohledu uvažujeme o Hradci Králové a Pardubicích, protože se jedná o nové a moderní stadiony. FAČR má podepsána s oběma městy memoranda o přidělení reprezentačních zápasů,“ odpovídá Šedivý.

Češky jsou ve své skupině favoritkami, nejvýše nasazeným týmem. Například se Slovinskem, se kterým Česko Ligu národů startuje, reprezentace zatím odehrála pět zápasů a všech pět vyhrála, naposledy v kvalifikaci na MS 2019 4:0 a 2:0. „I když ty dva výsledky vypadaly jasně, nebyla to lehká utkání. V našem domácím zápase nás soupeřky zlobily a byl jsem rád, že jsme nakonec utkání zvládli,“ vzpomíná na kvalifikační souboje trenér Karel Rada, který již tehdy v roce 2017 a 2018 vedl český národní tým.

Největší ofenzivní hvězdou Slovinska je útočnice Lara Prašnikar. Ta ve svých pětadvaceti letech odehrála už 123 zápasů v německé Bundeslize, kde zaznamenala 58 branek. Před nedávnem hrála v dresu Frankfurtu kvalifikaci o Ligu mistrů proti Slovácku a díky její brance německý tým vyhrál 1:0. Gól následně vstřelila i v dalším vítězném zápase proti Juventusu Turín (2:1). Za Slovinsko nastoupila k 45 utkáním, v nichž zaznamenala 31 branek.

S Běloruskami se Češky utkaly nedávno v poslední odehrané kvalifikaci o MS 2023. V ní česká reprezentace skončila třetí za Nizozemskem a Islandem, ale před Běloruskem, se kterým Česko první zápas na neutrální půdě v Bělehradě prohrálo 1:2 a svou papírovou převahu potvrdilo až v odvetě na Kypru (7:0).

Češky jdou do Ligy národů s velkou motivací. Případná výhra ve skupině je totiž posune o patro výš, což by zvyšovalo šance na postup na Euro 2025. Dospělá česká reprezentace žen se zatím nikdy na Euro nebo mistrovství světa neprobojovala a pro celý ženský fotbal v Česku je premiérová účast na velkém turnaji vysněná.

Kvalifikace na Euro se bude hrát příští rok v podobném formátu jak Liga národů. Nejprve se budou hrát zápasy v rámci jednotlivých skupin a následně přijdou na řadu barážové zápasy. Osm týmů z prvních dvou míst ve skupinách ligy A půjde rovnou na Euro, dalších osm týmů z ligy A pak v prvním kole baráže narazí na papírově slabší soupeře z ligy C (hezky je to konkrétně vysvětlené ve druhém videu v tomto textu na webu UEFA.com).

Fotbalovým prostředím jdou zvěsti, že postupem o patro výš, má být ze strany FAČR podmíněna vyšší finanční podpora pro ženský fotbal v Česku. Jsou pravdivé? „Podpora ženského fotbalu roste kontinuálně, pro stávající vedení FAČR jde o jeden z důležitých cílů. Také ze strany našich komerčních partnerů cítíme zvyšující se zájem. Nicméně výše finanční podpory pro celý ženský fotbal se neodvíjí od toho, na jaké úrovni Ligy národů působí česká reprezentace, přestože o postup do elitní skupiny chceme usilovat. Do budoucna očekáváme navýšení příjmů ze strany UEFA, jak pro mistrovství Evropy, tak pro Ligu národů, respektive FIFA pro mistrovství světa. Bez ohledu na to se FAČR navíc bude snažit o navyšování prostředků do ženského fotbalu,“ odpovídá Šedivý.

Češky v rámci přípravy na Ligu národů porazily Slovensko 3:0 a podlehly Severnímu Irsku 0:3. V nominaci je třiadvacet fotbalistek, premiérové pozvánky se dočkaly také Radka Hlouchová z Liberce a Anna Šubrtová z pražské Sparty. „Zásah do nominace byl pouze v případě Kačky Svitkové, která ze zdravotních důvodů nemohla dorazit,“ komentoval nominaci trenér Rada.

Související články

Co chybělo Arsenalu a kdo půjde do Chelsea? Rozebíráme uplynulou sezonu Premier League

Další sezona anglické Premier League je u konce. Šampion se neměnil, i tak ale nejpopulárnější liga na světě rozhodně nenudila. To nejzajímavější rekapituluje nový podcast Football Clubu s Karlem Häringem a Janem Pikousem.

Podcast

Sparťanské dilema: lze nahradit Krejčího?

Novodobá ikona Sparty má nakročeno k odchodu. Jak by na Letné měli nahradit tak výraznou osobnost a zároveň tak klíčového fotbalistu? Kdo v současné Spartě má vlastnosti a za sebou i podobně poutavý příběh, aby Krejčího v kapitánské roli nahradil? Hledáme odpovědi…

Sparta

Dost alibismu. Pojďme se už konečně domluvit na pořádných pravidlech

Pojďme rozvolnit pravidla pro fanoušky na stadionech, ale výrazně zpřísnit tresty, píše v komentáři Filip Horký.

Komentář
Popup se zavře za 8s
zavřít reklamu