Aférou, která navždy změnila jízdní řád základních skupin mistrovství světa, byl duel západního Německa s Rakouskem. Němci přijeli na turnaj jako úřadující mistři Evropy z roku 1980. Ovšem žádná uvolněná nálada v jejich táboře nepanovala. Bylo veřejným tajemstvím, že trenér Jupp Derwall se netěšil velké autoritě. Na hotelích mezi zápasy se hrával do noci poker, flámovalo se.
Navíc Německo na začátku 80. let nedisponovalo zrovna nejsilnější generací. Parta okolo Franze Beckenbauera a Gerda Müllera byla pryč. Víc než kdy jindy platila pro české sousedy typická buldočí vůle. Opravdovou hvězdou byl Karl-Heinz Rummenigge či stárnoucí Paul Breitner, ale ani jeden nebyl ve Španělsku v top formě.
V brance to tak špatné být nemělo. Sepp Maier, který vyhrál titul mistra světa, ale zároveň zbaštil „Vršovický dloubák“ od Antonína Panenky, sice skončil, ale nástupce byl nadprůměrný. I když trochu svůj, ke všemu měl připomínky.
„Disciplína ve Španělsku neexistovala, byl to největší zmatek, jaký jsem v životě zažil. Byl jsem přesvědčený, že čím jsou ostatní horší, tím já musím být lepší,“ vzpomínal později Harald „Toni“ Schumacher.
V rozhádaných kulisách zahájili Němci turnaj proti natěšenému nováčkovi z Alžírska. A favorit prohrál ostudně 1:2! Pocity hrdosti u outsidera umocnilo, že vítězství se konalo v den dvacetiletého výročí alžírské nezávislosti.
Nikdo nemohl tušit, že za pouhých devět dní dorazí hořká pointa. Němci následně vyhráli nad Chile a v posledním utkání čekal Schumachera a spol. duel s Rakouskem.
Oběma týmům k postupu stačila výhra Němců 1:0. V 10. minutě vstřelil Horst Hrubesch hlavou úvodní gól. A dále asi tušíte. Jen se chodilo, nestřílelo, přihrávalo do stran a zdržovalo. Komentátor ADR odmítl dál mluvit, rakouský kolega vyzval diváky k vypnutí televize.
Trenéři obou mužstev se zmohli jen na trapné výmluvy, že šlo o hodně a hráči trpěli nervozitou. Alžířané podali oficiální protest na orgány FIFA a žádali diskvalifikaci obou výběrů. Podle očekávání neuspěli. Od té doby se závěrečné zápasy ve skupinách hrají ve stejný čas.
Němcům na tomto šampionátu nepřáli často ani vlastní fanoušci, což se ještě umocnilo v semifinále po brutálním zákroku brankáře Schumachera na Patricka Battistona. I proto měla většina fotbalové veřejnosti radost, když proti Němcům ve finále uspěli Italové. Kompletní příběh obřího skandálu z MS 1982 čtěte v textu Podvodníci z Gijónu.
Football Club podcast vás tentokrát vezme do Evropy. Projdeme si los i vyhlídky všech pěti českých klubů, které čeká start v pohárech, k tomu spočítáme koeficient a ukážeme si, co všechno je ve hře. S tímhle balíčkem vědomostí budete perfektně vybaveni na blížící se start nové sezony.
Matej Kovář (25 let) se po dvou letech v Leverkusenu přesunul do týmu nizozemského mistra. Jaké jsou jeho dojmy z Eindhovenu a proč potřeboval změnu? O tom mluví v prvním rychlém rozhovoru přímo z nového působiště.
Jaroslav Tvrdík v novém dokumentu mluví i o finančních nepříjemnostech, do kterých se Slavia dostala těsně předtím, než klub koupil a zastabilizoval Pavel Tykač.
Euro ve Švýcarsku přechází do rozhodující vyřazovací fáze. Ve Football Club podcastu probíráme vše, co k tomu potřebujete vědět. Hru samotnou, finanční odměny, plné stadiony a dostaneme se i k velké výzvě pro Češky, které bohužel o své první účasti na velkém turnaji dál jen sní.