Zažijte Fotbal jinak! Vstupenky na akci FC v prodeji zde

Rivalita, peníze i menstruační cyklus. Kapitánky pražských S o ženském fotbale

06. září 2023
Sdílejte:
Kapitánky Sparty a Slavie, Eliška Sonntagová a Diana Bartovičová, vyprávějí před prvním derby letošní sezony o vývoji ženského fotbalu v Česku, ambicích na zahraniční angažmá, ideálních fotbalových trenérech i rizicích zranění vrcholových hráček.
Hlavní hrdinky 26. dílu FC podcastu: Eliška Sonntagová a Diana BartovičováFoto: Tomáš Cetkovský

Ještě během závěrečných kol mistrovství světa zahájily české fotbalistky ligovou sezonu. Už ve čtvrtém kole na konci prvního školního týdne dojde na první souboj největších rivalek a adeptek na mistrovský titul. V roli držitelek ceněného doublu vstoupí do úvodního derby ročníku slávistky. Na pražské Letné by se mohla sejít podobná návštěva, která letos v březnu překonáním hranice pěti tisíc diváků stanovila nový rekord nejvyšší soutěže žen. Ve Football Clubu pochopitelně duel Sparta versus Slavia budeme sledovat a do nového dílu podcastu jsme pozvali kapitánky obou družstev.

Diana Bartovičová už víc než 11 let obléká sešívaný dres, a i když má kořeny na Slovensku, perfektní češtinou umí zajímavě povídat nejen o svých začátcích s fotbalem v rodném Trenčíně, ale i o kombinaci vrcholového fotbalu s profesí fyzioterapeutky. Její oponentka, kapitánka Sparty Eliška Sonntagová, je příslušnicí mladší generace hráček, které před několika lety s českou sedmnáctkou zažily domácí Euro v Plzeňském kraji. Se svými letenskými spoluhráčkami se v posledních sezonách musela sklonit před sešívanými rivalkami. Pro letošek jim ale z Edenu přišla velká posila – Tereza Kožárová se pokusí svými góly vrátit korunu pro fotbalové královny Česka na Spartu.

Jaká panuje rivalita mezi oběma tábory a je podobná jako u mužů? Jak se liší zápasy na hlavních stadionech na Letné a v Edenu od obvyklých utkání na Proseku, respektive v Horních Měcholupech? A má nějaký český tým šanci zopakovat loňskou účast Slavie v základní skupině Ligy mistryň?

Řeč pochopitelně přišla i na srovnání podmínek fotbalistek v Česku a na Slovensku a výkonnosti reprezentací obou zemí, vrátili jsme se k mundialu fotbalistek. A pokud vás zajímá, proč právě fotbalistky trpí tak často na tzv. ACL, tedy utržené přední zkřížené vazy, poslechněte si zajímavé vysvětlení Diany Bartovičové. Přejeme příjemný poslech a hodně inspirace a zábavy s Football Clubem!

Hlavní témata podcastu:

1:23 – start nové sezony české ženské ligy

3:36 – rivalita Sparta vs. Slavia

8:30 – návštěvnost na zápasech ženského fotbalu

14:15 – fotbalová kariéra v zahraničí vs. zadní vrátka v jiné profesi

20:20 – divácká atraktivita ženského fotbalu a úprava pravidel

23:08 – nejlepšími týmy světa a ženské fotbalové vzory

27:25 – kauza nevyžádaného polibku po finále MS

32:28 – ženský fotbal a stereotypy

37:37 – ideální trenér (ženského) fotbalu

44:32 – častá zranění fotbalistek

52:47 – vrcholy fotbalového podzimu

FC podcasty najdete na:

Související články

Bude se hrát, nebo jen běhat? Zápas podzimu očima expertů

Oba vedou ligu se stejným počtem bodů, oba kluby vstoupily vítězně do Evropské ligy. V neděli na sebe narazí poprvé v této sezoně. Má tohle derby favorita? A s čím do něj Brian Priske a Jindřich Trpišovský půjdou? Ptáme se fotbalových znalců.

Derby

Cesta za snem startuje. Češky hrají o vyšší ligu i Euro

Muži odehráli už tři ročníky, ženám startuje premiérová Liga národů. Češky jsou ve druhé ze tří lig a když se dostanou výš, budou mít lepší vyhlídky na premiérový postup na velký turnaj.

Ženský fotbal

Harry průkopník. Bude jako Jordan?

Kdo by nechtěl kopat jako hvězda. Byznysoví lídři to vědí a tak Harry Kane nezměnil jen klub.

Přímák
Popup se zavře za 8s