E-shop Football Club: Předplatné webu, knihy a mnohem více!

Rivalita, peníze i menstruační cyklus. Kapitánky pražských S o ženském fotbale

06. září 2023
Sdílejte:
Kapitánky Sparty a Slavie, Eliška Sonntagová a Diana Bartovičová, vyprávějí před prvním derby letošní sezony o vývoji ženského fotbalu v Česku, ambicích na zahraniční angažmá, ideálních fotbalových trenérech i rizicích zranění vrcholových hráček.
Hlavní hrdinky 26. dílu FC podcastu: Eliška Sonntagová a Diana BartovičováFoto: Tomáš Cetkovský

Ještě během závěrečných kol mistrovství světa zahájily české fotbalistky ligovou sezonu. Už ve čtvrtém kole na konci prvního školního týdne dojde na první souboj největších rivalek a adeptek na mistrovský titul. V roli držitelek ceněného doublu vstoupí do úvodního derby ročníku slávistky. Na pražské Letné by se mohla sejít podobná návštěva, která letos v březnu překonáním hranice pěti tisíc diváků stanovila nový rekord nejvyšší soutěže žen. Ve Football Clubu pochopitelně duel Sparta versus Slavia budeme sledovat a do nového dílu podcastu jsme pozvali kapitánky obou družstev.

Diana Bartovičová už víc než 11 let obléká sešívaný dres, a i když má kořeny na Slovensku, perfektní češtinou umí zajímavě povídat nejen o svých začátcích s fotbalem v rodném Trenčíně, ale i o kombinaci vrcholového fotbalu s profesí fyzioterapeutky. Její oponentka, kapitánka Sparty Eliška Sonntagová, je příslušnicí mladší generace hráček, které před několika lety s českou sedmnáctkou zažily domácí Euro v Plzeňském kraji. Se svými letenskými spoluhráčkami se v posledních sezonách musela sklonit před sešívanými rivalkami. Pro letošek jim ale z Edenu přišla velká posila – Tereza Kožárová se pokusí svými góly vrátit korunu pro fotbalové královny Česka na Spartu.

Jaká panuje rivalita mezi oběma tábory a je podobná jako u mužů? Jak se liší zápasy na hlavních stadionech na Letné a v Edenu od obvyklých utkání na Proseku, respektive v Horních Měcholupech? A má nějaký český tým šanci zopakovat loňskou účast Slavie v základní skupině Ligy mistryň?

Řeč pochopitelně přišla i na srovnání podmínek fotbalistek v Česku a na Slovensku a výkonnosti reprezentací obou zemí, vrátili jsme se k mundialu fotbalistek. A pokud vás zajímá, proč právě fotbalistky trpí tak často na tzv. ACL, tedy utržené přední zkřížené vazy, poslechněte si zajímavé vysvětlení Diany Bartovičové. Přejeme příjemný poslech a hodně inspirace a zábavy s Football Clubem!

Hlavní témata podcastu:

1:23 – start nové sezony české ženské ligy

3:36 – rivalita Sparta vs. Slavia

8:30 – návštěvnost na zápasech ženského fotbalu

14:15 – fotbalová kariéra v zahraničí vs. zadní vrátka v jiné profesi

20:20 – divácká atraktivita ženského fotbalu a úprava pravidel

23:08 – nejlepšími týmy světa a ženské fotbalové vzory

27:25 – kauza nevyžádaného polibku po finále MS

32:28 – ženský fotbal a stereotypy

37:37 – ideální trenér (ženského) fotbalu

44:32 – častá zranění fotbalistek

52:47 – vrcholy fotbalového podzimu

FC podcasty najdete na:

Související články

Televizní expert být nechci, říká Provod. Ukončí ve Slavii kariéru?

První ligu kopal sotva dva měsíce a už ho koupila Slavia. O pár týdnů později hrál Champions League. Měl namířeno do top zahraniční soutěže, na rok ho ale od fotbalu odstavilo zranění kolene. Jaké má ještě ambice a proč by nechtěl být televizním expertem? To Lukáš Provod, sedmadvacetiletý záložník Slavie, prozradil ve velkém rozhovoru pro FC.

Rozhovor

„Vždycky je tím usadíte.“ Vzpomínky z derby jsou na celý život

V derby týdnu se pojďme podívat na tyhle největší zápasy i s odstupem. Nehýbou jen Českem. Pouto k oblíbenému klubu a emoce z derby zápasů fanoušky neopouští ani po letech strávených na druhém konci světa. Vyprávějí emigranti do USA z Libanonu, Íránu a Hondurasu.

Derby

Tykač promluvil: Slavii chce přiblížit Bayernu a chválí současnou Spartu

Teprve včera se stal Pavel Tykač oficiálním vlastníkem pražské Slavie, teď s ním v novém čísle slávistického magazínu Halftime vyšel velký rozhovor. Vysvětluje, proč se pro koupi Slavie rozhodl i jaké s ní má plány. Vybrali jsme ty nejzásadnější myšlenky.

Slavia
Popup se zavře za 8s