Koupit předplatné webu

Proč hraje za Poláky Angličan? Matty Cash má polskou matku

04. prosinec 2022
Sdílejte:
Jméno pravého polského beka okamžitě zaujme. Matty Cash. Co dělá v reprezentaci našich severních sousedů 25letý pravý bek Aston Villy?
Matty Cash v polském dresu.Foto: Dziurek / Shutterstock

Polské občanství má Matty Cash od října loňského roku. Jeho matka Barbara je totiž původem Polka. A Gareth Southgate, trenér Anglie, o Cashe zájem neměl, i když ho v posledních letech pravidelně sledoval.

Rodák z města Slough, který je autem asi hodinu na západ od Londýna, tak využil vábení z Polska a už před rokem mu pomohl v klíčové baráži o MS se Švédskem (2:0).

Cesta Cashových předků z Polska do Anglie začala ob generaci. Rodiče Barbary Tomaszewski, Cashovo matky, se do Anglie dostali po druhé světové válce. Vzali se tam.

Barbara byla první ze tří dětí. Potkala a provdala se za Stuarta Cashe, bývalého hráče Chesterfieldu, Brentfordu a Wycombe Wanderers.

Matty Cash k Polsku dřív žádný zvláštní vztah neměl, neuměl tak řeč. The Athletic v jeho profilu ale píše, že se k učení polštiny postavil čelem, tak jako ke každé výzvě, které ve své kariéře čelil. Mateřštinu své nové země se učí třeba poslechem při cestách autem na trénink.

V polské reprezentaci už stihl odehrát 10 zápasů (jedenáctý hraje s Francií) včetně všech na MS v Kataru. V červnu dal v Lize národů Nizozemsku také svůj premiérový a zatím jediný reprezentační gól.


Související články

TV práva na ligu chtěly tři firmy. Nadstavba bude i v dalších letech

Zástupci ligových klubů dnes na Ligovém gremiu LFA schválili výsledky tendru na nejdůležitější audiovizuální práva.

Zprávy

Jak se zrodila Bundesliga a proč v ní chyběl Bayern

Před šedesáti roky, v létě 1963, se začala hrát Bundesliga, jeden ze symbolů evropského fotbalu. Proč až tak pozdě? I to se dozvíte v prvním díle našeho seriálu věnovaného nejvyšší německé soutěži.

Dva týmy, jedna vlajka. Derby, které změnilo dějiny

Hráč se samozřejmě pere za barvy svého klubu. Ale najde se okamžik, kdy si i rivalové řeknou, že rivalita jde stranou, že je tu něco většího, za co budou kopat společně.

Historie
Popup se zavře za 8s