Fotbalové pohádky nepíše jen Zdeněk Folprecht. Tvoří je i sám život. Jürgen Klopp na jedné z nich pracuje devátý rok v Liverpoolu a momentálně píše poslední kapitoly. Kouč, který po třiceti letech vrátil anglický titul na Anfield, se s ním teď loučí ve velkém stylu.
Ano, ligový pohár je trofejí, nad kterou se tradičně ohrnuje nos. Pep Guardiola to dobře shrnul, když se ho na dění kolem nedělního finále mezi Liverpoolem a Chelsea ptali novináři: „Když jsem přišel do Anglie, říkali mi, že to nikoho nezajímá, ať nechám hrát mladé. Teď je to jiná soutěž.“
Je to jiná soutěž, ale stále nemá takový zvuk. Připomeňme, že když před rokem Carabao Cup vyhrál Manchester United, dokola se v textech o Eriku ten Hagovi psalo, že sice má trofej hned ve svém prvním roce na Old Trafford, ale je to JEN ligový pohár.
Jürgen Klopp teď téhle debatě dodal úplně nový rozměr. „Za těch víc než dvacet let mojí kariéry je to nejmimořádnější trofej, kterou jsem vyhrál. Je naprosto výjimečná,“ řekla německá legenda po zápase. S Dortmundem vyhrál dva tituly před Bayernem, s Liverpoolem ligu i Champions League. Nepřehání? Nejspíš ne.
Mluvil totiž o celém kontextu, ve kterém Liverpool v neděli nad Chelsea finále gólem z konce prodloužení ovládl. V ten moment bylo na hřišti vícero mladých hráčů s minimem zkušeností z dospělého fotbalu let a hráli proti hvězdám za stovky milionů eur. Liverpool se totiž v nabitém programu potýká s velkou marodkou, kterou navíc ještě během zápasu rozšířil po nešetrném zákroku Moisése Caiceda záložník Ryan Gravenberch.
„Co jsme tu dnes zažili, je tak výjimečné, že už to možná nikdy neuvidíme. Takové věci se ve fotbale nestávají. Venku mi řekli, že existuje anglická fráze s dětmi se trofeje nevyhrávají,“ říkal tradičně emotivní Klopp na pozápasové tiskovce.
O co přesně šlo? Devatenáctiletý Bobby Clark nahradil dvacetiletého Conora Bradley po 72 minutách hry, tři minuty před koncem normální hrací doby vystřídali Jayden Danns (18) a James McConnell (19) za Codyho Gakpa a Alexe MacAllistera. K tomu přičtěte stále pouze dvacetiletého Harveyho Elliotta, který zvládl celých 120 minut a ještě na druhou půlku prodloužení přišel jedenadvacetiletý Jarell Quansah za Ibrahima Konatého.
Klopp už je vlastně téměř minulostí Liverpoolu, v neděli ale vyhrál trofej s budoucností klubu, který už brzy v Evropské lize vyzve Spartu. Akademie červených mohla být hrdá na svou práci a Klopp se nad tím v neděli rozplýval. „Někdy se mě ptají, jestli jsem pyšný na to či na tamto. Přál bych si cítit hrdost častěji, ale prostě to nedělám. Dnes večer mě ale přepadl pocit: Panebože, co se to tady děje? Byl jsem hrdý na všechny, kteří se tady na tom všem podílejí.“
Klopp tedy už ví, že se s Liverpoolem ve své poslední sezoně nerozloučí s prázdnou. Ve hře je přitom Liverpool ještě v FA Cupu, Evropské lize a hlavně i v Premier League. Anglickou ligu vede po 26 kolech z celkových 38 o jeden bod před obhájci z Manchesteru City a o dva před Arsenalem. A ať už z toho nakonec bude quadruple (výhra ve všech čtyřech soutěžích) nebo zůstane jen u ligového poháru, jedno je jisté. Jürgen Klopp se s Liverpoolem rozloučí jako klubová legenda.
Kdo přijde za něj, nevíme. Mluví se o Xabim Alonsovi, Robertu de Zerbim nebo Juliannu Nagelsmannovi a BBC nedávno zveřejnila datovou analýzu, podle které je Kloppovým nejvhodnějším nástupcem Rúben Amorim, 39letý trenér Sportingu Lisabon. Ať už to bude kdokoli, bude mít nesmírně těžký úkol. Bude srovnáván s Kloppem a jeho úspěchy. Na druhou stranu, není asi moc trenérů, kteří by nabídku z Anfieldu odmítli.
Jak to vidíte vy, když se převtělíte třeba do kůže Xabiho Alonsa? Byla by pro něj nabídka jít do Liverpoolu životní šancí, která se neodmítá za žádných okolností? Nebo byste to teď bezprostředně po Kloppově éře vnímali jako past (s poukazem na to, co se děje už přes deset let v Manchesteru United po odchodu Alexe Fergusona)?
Opravdu mě zajímá váš pohled, napište mi ho na [email protected]. A když se sejde dostatek odpovědí, třeba z toho bude příští Přímák…
Der Klassiker skončil bez překvapení. Ostatně jako povětšinou v poslední dekádě. Naopak překvapuje Gladbach, který se plíží zpátky do souboje o Evropu.
Jak by měla Slavia okysličit svůj kádr? Poradí si s očekávanými odchody tahounů mužstva, nebo udrží kompletní tým pro Ligu mistrů? Jaké naděje má klub na hostováních, v B týmu a v juniorech? Odhodlá se někdy Jindřich Trpišovský na zahraničí štaci? A který trenér by ho mohl nahradit?
Český obránce Girony Ladislav Krejčí zachránil svému týmu parádním gólem v nastavení bod na hřišti Villarealu. Prohlédněte si jeho skvělý volej.