Ta historka stojí za to.
V lednu 2021 skončil Frank Lampard na lavičce Chelsea. Jeho první angažmá v Premier League dopadlo neúspěšně, na špatné výsledky vedení reagovalo bez milosti. Nepomohlo ani to, že je slavný záložník obrovskou klubovou legendou. Po svém vyhazovu pak v ulicích Londýna náhodou potkal Josého Mourinha. Jeho bývalý nadřízený v té době vedl Tottenham.
„Řekl mi, že teprve teď jsem opravdový trenér. Proč? Protože mě vyhodili,“ usmíval se později Lampard, když veselou příhodu vyprávěl médiím. Na slovech charismatického Portugalce bylo dost pravdy – každý trenér, i ten nejúspěšnější, je v kterékoliv chvíli více či méně vzdálen vlastnímu vyhazovu. Ve fotbale se zkrátka hraje na výsledky. Pokud je nemáte, nebo se proti vám otočí kabina, jdete. Vždy je jednodušší vyhodit jednoho chlapíka než deset fotbalistů.
I proto známe jen málo koučů, kterým se tahle nepříjemná skutečnost vyhnula. Odcházejí vždy dobrovolně, z vlastní vůle. Jürgen Klopp je jedním z nich. Sedm a půl roku strávil na lavičce Mohuče, kompletních sedm sezon pak zažil v Dortmundu. V anglickém Liverpoolu je v angažmá od roku 2015, v říjnu oslavil osm let od nástupu. Deváté výročí už nepřijde. Na konci aktuální sezony německý kouč Anfield opustí.
„Dochází mi energie. Jsem vyčerpaný. Vím, že bych tuhle práci nemohl dělat pořád dokola,“ uvedl v rozhovoru pro klubová média. A zároveň předem vyvrátil veškeré spekulace, které v následujících hodinách a dnech stejně zasypaly internet. Žádná Barcelona, Bayern, Real Madrid ani německý národní tým. Kloppova slova zazvonila jasně – příští rok nebudu trénovat nikde. A možná taky už nikdy.
Ve Švýcarsku začíná mistrovství Evropy žen, které můžete sledovat i v Česku, byť na turnaji český národní tým opět chybí. Pro ženský fotbal jde o velký svátek - na čtyři týdny má možnost překonat nálepku okrajového sportu, dostat se do mainstreamových médií a přilákat nové příznivce.
V Číně proběhl první fotbalový zápas autonomních humanoidních AI robotů. A byla to spíš komická podívaná, která ukázala, že výzkumníci obou zúčastněných univerzity mají ve své práci ještě notné rezervy. Posuďte sami ve videu.
Brian Priske a teď už i Pavel Kadeřábek. To jsou v očích fanoušků Sparty spasitelé letenského klubu, kteří ho po bídě minulé sezony musí dotáhnout zpět do boje o titul. Přečtěte si příběh ztraceného syna a jeho strahovské party ročníku 1992, který se po deseti letech v Německu vrací domů, aby Spartě dodal vítězné DNA.
Staňte se předplatiteli Football Clubu a odemkněte si všechny prémiové texty!