Promítání: ČR vs. Portugalsko! Diskuze: Voráček, Podaný, Tuček! Víc info zde

Klopp šokoval svět. Po sezoně skončí v Liverpoolu, došla mu energie

Aktualizováno
26. leden 2024
Sdílejte:
Jürgen Klopp oznámil, že po sezoně skončí ve funkci manažera Liverpoolu. Odejde jako legenda a svůj odkaz může ještě definitivně pozlatit. Fanouškům Reds kromě jiného vzkázal, že nikdy nebude působit v jiném anglickém klubu.
Jürgen KloppFoto: Profimedia

Po osmi a půl letech odejde Jürgen Klopp z Liverpoolu na konci této sezony. Německý manažer a liverpoolský klub to oznámili v pátek krátce před polednem na klubovém webu.

„Chápu, že pro mnoho lidí je to v tuto chvíli šok, ale samozřejmě to dokážu vysvětlit - nebo se o to alespoň pokusím. Miluji naprosto všechno, co se týká tohoto klubu, miluji všechno, co se týká města, miluji všechno, co se týká našich příznivců, miluji tým, miluji zaměstnance. Miluju úplně všechno. Ale to, že přesto všechno přijímám toto rozhodnutí, vám ukazuje, že jsem přesvědčen, že je to rozhodnutí, které musím udělat,“ začíná Klopp svou výpověď. A později v ní dodává, že si nedovede představit, že by někdy v Anglii trénoval jiný klub než Liverpool.

„Je to tím, že mi, jak to říct, dochází energie. Teď s tím samozřejmě nemám problém, věděl jsem to už déle, že to budu muset jednou oznámit, ale teď jsem naprosto v pohodě. Vím, že nemůžu dělat tu práci znovu a znovu a znovu a znovu,“ pokračuje a dodává, že za jeho rozhodnutím zároveň není nic dalšího, že je zdravý.

Oznámení půl roku dopředu klub i Klopp vysvětlují tím, že jednak chtějí být upřímní k fanouškům a také si tím získávají čas na přechod pod nové trenérské vedení. Klubu i trenérovi také musí být jasné, že tak velkou zprávu by stejně dlouho pod pokličkou neudrželi.

Klub oznámil, že s Kloppem skončí i jeho asistenti Pepijn Lijnders a Peter Krawietz, stejně jako elitní rozvojový trenér Vitor Matos, přičemž Lijnders se chce věnovat vlastní manažerské kariéře.

Liverpool je momentálně první v Premier League po 21 kolech z 38. Má pětibodový náskok na obhájce z Manchesteru City, kteří ale mají zápas k dobru. Odchod z pozice mistra by byl samozřejmě stylový, ale Klopp a jeho tým mají už teď zajištěný status klubových legend, když v roce 2020 pro Reds získali opět po třiceti letech ligový titul a o rok dřív vyhráli Ligu mistrů. Liverpool je v této sezoně také stále ve hře i o další tři trofeje. Je ve finále ligového poháru, kde ho čeká Chelsea, ve čtvrtém kole FA Cupu se teď v neděli chystá na Norwich a v osmifinále Evropské ligy na soupeře teprve čeká.

Klopp uvedl, že svůj konec uvnitř v klubu oznámil v listopadu, kdy už se začínaly střádat plány na příští sezonu. „Když jsme tam spolu seděli a bavili se o možných podpisech, o dalším letním soustředění, tak mě napadla myšlenka: 'Nejsem si jistý, jestli tady pak ještě budu' a sám jsem tím byl překvapený. Samozřejmě jsem o tom začal přemýšlet,“ uvedl německý kouč, který v Liverpoolu působí od října roku 2015. Předtím získal dva německé tituly s Dortmundem a Borussii také dovedl do finále Ligy mistrů.

Zároveň dodal, že myšlenky na konec měl už dřív. „Minulá sezona byla supertěžká a byly chvíle, kdy by v jiných klubech asi rozhodnutí znělo: 'Pojď, děkujeme moc za všechno, ale asi bychom se měli rozejít, ukončit to.' To se tady samozřejmě nestalo. Bylo pro mě ohromně důležité, že mohu pomoci vrátit tento tým zpět do správných kolejí. To bylo jediné, na co jsem myslel. Když jsem si poměrně brzy uvědomil, že se to stalo, že je to opravdu dobrý tým s obrovským potenciálem, mohl jsem začít zase myslet na sebe a takový byl výsledek (konec po sezoně),“vysvětluje dál Klopp své myšlenkové pochody.

Mike Gordon, prezident Fenway Sports Group, které FC Liverpool patří, zdůraznil kolektivní odhodlání zachovat až do konce Kloppova působení přístup „business as usual“ – v klubu jsou tedy odhodlaní i přes zásadní změnu, která je v létě čeká, fungovat do konce sezony tak, jako by se nic nedělo a soustředit se na dosažení maximálního úspěchu.

„Je samozřejmé, že nás nesmírně zarmoutí ztráta nejen manažera takového kalibru, ale i člověka a vůdce, ke kterému chováme obrovský respekt, vděčnost a náklonnost. Zároveň plně respektujeme jeho přání a důvody, proč se rozhodl, že současná sezona bude jeho poslední v Liverpoolu,“ uvedl Gordon.

„V souladu s Jürgenovým vyjádřeným přáním si rozsáhlé pocty necháme na vhodnější dobu, nicméně by bylo nedbalostí, kdybychom nevyužili této příležitosti a znovu nepotvrdili, že jeho jmenování zůstává jedním z největších požehnání našeho působení v roli majitelů,“ pokračoval ve vyjádření respektu ke Kloppovi a jeho úspěchům.

„Naše priority jsou teď dvě. Zajistit, aby pokrok, kterého jsme v této sezoně dosáhli na hřišti, byl zachován i v posledních měsících společné kampaně. Za druhé, pokračovat v práci, která nám zajistí úspěšné pokračování bez Jürgena. Jako vždy budeme tyto ambice prosazovat v nejlepším zájmu klubu a jeho příznivců a fanoušky budeme informovat, jakmile dojde k významnému vývoji,“ uvádí Gordon, který Kloppovi na konec svých oficiálních odstavců vzkázal, že nikdy nebude kráčet sám.

Klopp ve svém rozhovoru zmiňuje, že za jeho koncem nejsou skryté ani v nejmenším neshody s vedením a majiteli. Říká, že měli těžké diskuze, ale že jakmile se pro něco společně rozhodli, cítil jejich podporu.

Ihned po oznámení na sociálních sítích začaly vyskakovat spekulace, co bude s Klopem dál. Zmiňuje se například Barcelona, kde má nejistou pozici Xavi, nebo německá reprezentace, kde Julian Nagelsmann má jen dočasnou smlouvu do konce Eura 2024. Klopp ale říká, že je vyčerpaný a dodává, že minimálně rok nechce trénovat klub ani žádnou reprezentaci. Chce na nějakou dobu zkusit žít normální život, což není slučitelné s prací špičkového světového trenéra.

Související články

Kadeřábek má být v základu. EURO vyhraje Francie, říká Jarolím

Rozhovor s Davidem Jarolímem, bývalým českým reprezentantem a kapitánem Hamburgeru SV, o evropském šampionátu v Německu, vyhlídkách našeho nároďáku, vzpomínkách na MS 2006 a EURO 2008 a také o příští sezoně Bundesligy.

Cesta na Euro

Stříbro, bronz i Collina. Připomeňte si „česká“ Eura

Mistrovství Evropy si nejde představit bez Česka. Připomeňte si ve fotkách slavné chvíle i pády ze sedmi předchozích turnajů.

Cesta na Euro

Sázkařské tipy ke startu Eura. Němci ve formě i beton v české skupině

Pohodová úvodní jízda favoritů turnaje, ale i urputná obrana v naší skupině. Vybrali jsme pět zápasů ze začátku Eura, které by neměly nechat žádného sázkaře chladným.

Sázkařský koutek
Popup se zavře za 8s