Koupit předplatné webu za akční cenu 99 Kč napořád

Zemětřesení? Legendární stadion se třese tak, že některá místa zavřeli

24. listopad 2023
Sdílejte:
Není to nebezpečné, říká správce, ale i tak se bojí paniky a na milánském San Siru tak není k dispozici kompletní kapacita.
Milánské San Siro neboli Stadio Guiseppe Meazza - podle toho, jestli fandíte AC nebo Interu.Foto: Jaroslav Moravcik / Shutterstock

Oficiální kapacita legendárního stadionu San Siro je něco kolem 80 tisíc diváků. I když je ale vyprodáno, vždy je číslo o něco nižší. Například při semifinále minulého ročníku Ligy mistrů, kdy se proti sobě postavily oba milánské celky, byl oficiální počet diváků 75 532. Kromě provozních regulí, které se mění podle dané soutěže, s tím mají co dočinění především uzavřené sektory, kterých jste si možná všimli.

Od roku 2019 jich je pro veřejnost na San Siru uzavřených hned šest ve vyšších patrech stadionu za oběma brankami. Dohromady se jedná o 2350 míst, moc se o tom ale nemluví. Proč jsou nedostupná?

Každý, kdo v poslední době navštívil San Siro, může potvrdit, že po třiceti letech od posledních rozsáhlejších oprav, vypadá stadion už dost opotřebovaně. Možná jste dokonce na sociálních sítích zaznamenali záběry, na kterých jsou vidět poměrně značné otřesy stadionu během zápasů. Z toho důvodu byste si mohli myslet, že uzavření zmiňovaných sektorů je kvůli bezpečnosti. To je ale pravda jen napůl.

Na první pohled to vypadá, že město Milán, které je majitelem San Sira, se prostě bojí, že při naplnění těchto sektorů by mohlo dojít k poškození konstrukce a zranění diváků. Podle architekta Antonia Cunazzy jsou ale ve skutečnosti tyto sektory jako takové naprosto bezpečné. Čeho se správa San Sira obává, je fakt, že v případě výrazných vibrací (podobných jako na videu výš) by se v davu mohla probudit panika, takže zatímco samotný stadion ohrožen není, hromadný úprk k východu by představoval velké riziko.

Prostřední sektory horní tribuny jsou totiž nejdál od východu, a navíc také v části stadionu, kde dochází k největším otřesům, a proto došlo k rozhodnutí sektory uzavřít.

Není pravděpodobné, že se dočkáme jiného, dlouhodobějšího řešení, protože Inter i AC mají v plánu tento ikonický stadion brzy opustit. Původně mělo být navíc San Siro v roce 2026 zbouráno a ze stadionu měly jako součást přilehlého parku zůstat pouze monumentální sloupy.

Nakonec ale k demolici nedojde, ikonický fotbalový chrám totiž dostal status kulturní památky. Projekt nového stadionu, který měl vyrůst v těsné blízkosti se tak musí přepracovat.


Tento text mohli jako první číst odběratelé newsletteru Přímák Football Clubu. Každou středu ho přihráváme přímo do vašich mailových schránek, pokud nám zanecháte kontakt v následujícím formuláři. Věnujeme se zajímavostem, kuriozitám, neznámým příběhům současnosti i historie a trendům, které vás udrží ve správné fotbalové provozní teplotě. Přejeme příjemnou zábavu…

Související články

Video: Fantastický kung-fu gól české lvice Bartoňové

Možná nejhezčí gól české fotbalové reprezentace za poslední roky. Výstavním akrobatickým kopem ho v zápase s Jižní Koreou dala Eva Bartoňová. Přesvědčte se sami.

Girl Power

Video: Nejbizarnější střídání všech dob. Připomeňte si, jak Kepa poslal trenéra do háje

Dnes je to přesně pět let, kdy španělský brankář Kepa Arrizabalaga předvedl věc, která se v dnešním profesionálním fotbale jen tak nevidí. Ignoroval svého trenéra a odmítl při střídání opustit hřiště. To všechno minutu před koncem prodloužení finálového zápasu prestižního Carabao Cupu.

Zábava

Video: Parádní gól a prapodivná oslava. Xhaka táhne Leverkusen k titulu

Výbuch radosti a pak pořádné zatrnutí. Záložník Bayeru Leverkusen Granit Xhaka si po parádní gólové střele vystřelil i ze všech na stadionu včetně trenéra Alonsa a lékařského týmu.

Bundesliga
Popup se zavře za 8s