Oficiální kapacita legendárního stadionu San Siro je něco kolem 80 tisíc diváků. I když je ale vyprodáno, vždy je číslo o něco nižší. Například při semifinále minulého ročníku Ligy mistrů, kdy se proti sobě postavily oba milánské celky, byl oficiální počet diváků 75 532. Kromě provozních regulí, které se mění podle dané soutěže, s tím mají co dočinění především uzavřené sektory, kterých jste si možná všimli.
Od roku 2019 jich je pro veřejnost na San Siru uzavřených hned šest ve vyšších patrech stadionu za oběma brankami. Dohromady se jedná o 2350 míst, moc se o tom ale nemluví. Proč jsou nedostupná?
Každý, kdo v poslední době navštívil San Siro, může potvrdit, že po třiceti letech od posledních rozsáhlejších oprav, vypadá stadion už dost opotřebovaně. Možná jste dokonce na sociálních sítích zaznamenali záběry, na kterých jsou vidět poměrně značné otřesy stadionu během zápasů. Z toho důvodu byste si mohli myslet, že uzavření zmiňovaných sektorů je kvůli bezpečnosti. To je ale pravda jen napůl.
Na první pohled to vypadá, že město Milán, které je majitelem San Sira, se prostě bojí, že při naplnění těchto sektorů by mohlo dojít k poškození konstrukce a zranění diváků. Podle architekta Antonia Cunazzy jsou ale ve skutečnosti tyto sektory jako takové naprosto bezpečné. Čeho se správa San Sira obává, je fakt, že v případě výrazných vibrací (podobných jako na videu výš) by se v davu mohla probudit panika, takže zatímco samotný stadion ohrožen není, hromadný úprk k východu by představoval velké riziko.
Prostřední sektory horní tribuny jsou totiž nejdál od východu, a navíc také v části stadionu, kde dochází k největším otřesům, a proto došlo k rozhodnutí sektory uzavřít.
Není pravděpodobné, že se dočkáme jiného, dlouhodobějšího řešení, protože Inter i AC mají v plánu tento ikonický stadion brzy opustit. Původně mělo být navíc San Siro v roce 2026 zbouráno a ze stadionu měly jako součást přilehlého parku zůstat pouze monumentální sloupy.
Nakonec ale k demolici nedojde, ikonický fotbalový chrám totiž dostal status kulturní památky. Projekt nového stadionu, který měl vyrůst v těsné blízkosti se tak musí přepracovat.
Tento text mohli jako první číst odběratelé newsletteru Přímák Football Clubu. Každou středu ho přihráváme přímo do vašich mailových schránek, pokud nám zanecháte kontakt v následujícím formuláři. Věnujeme se zajímavostem, kuriozitám, neznámým příběhům současnosti i historie a trendům, které vás udrží ve správné fotbalové provozní teplotě. Přejeme příjemnou zábavu…
Kolář, Mandous, Markovič, Staněk, sešívaný brankářský kvartet je kompletní. Hra o místo mezi tyčemi začíná, láká na velkou zápletku příštích dnů slávistický web.
Málokdo může o výchově mladých fotbalistů mluvit z podobné pozice jako on. Antonín Barák starší je dlouholetý pedagog, trenér, školitel trenérů, otec a relativně čerstvě i děda. A vidí velký problém, který nemá jen fotbal.
Druholigová Viktoria Žižkov přivedla výraznou posilu a Milana Petrželu představila v originálním videu, o kterém třeba Zdeněk Folprecht na sociální síti X napsal, že se letos bude těžko překonávat.