Návštěva fotbalového zápasu nabízí mnohé požitky a jedním z nich může být i samotné místo, kde se daný špíl zrovna odehrává. Stadion. Někde vám vezme dech pohled z nejvyššího patra, odkud se hráči zdají být pouhými figurkami na zelené šachovnici, jinde pohltí atmosféra početně obsazených kotlů za brankami, někdy stačí už pouhý příchod před kolos, tyčící se nad městskou zástavbou.
V Česku mnoho velkých fotbalových stánků není – s kapacitou 10 tisíc a víc jich ve dvou profesionálních soutěžích napočítáte jen sedm. Přesto v roce 2023 zažívají fanoušci, především ti na východě Čech, nebývalý boom – v únoru otevřely kolbiště FK Pardubice a na sklonku léta se zbrusu nové arény dočkají i jejich rivalové z FC Hradec Králové.
Stadiony jsou také jedním z hlavních témat 25. čísla čtvrtletníku Football Club. V něm se dočtete třeba o úpadku legendárního brazilského Maracanã, o nehynoucím kouzlu argentinské La Bombonery, o českém architektovi podílejícím se na stavbě stadionů v arabských zemích (včetně fotbalových staveb pro nedávné MS v Kataru) nebo o tom, kde by mohla pražská Sparta za pár let mít svůj domov.
Zjišťovali jsme, kdy si Sparta kopne na Strahově. Ptáme se architekta Pavla Hladíka, jaké bylo stavět stadiony pro katarský šampionát a jaké to je stavět v saudskoarabské poušti nové město. V Mexiku zkoumáme, jaká bude tamní část příštího MS. A povíme vám i to, jak se vyrábí hvězdy a jak ve Slavii dělají reprezentantky.
V návaznosti na poslední texty tištěného Football Clubu vznikl i nový díl podcastu, který je o fotbalových stadionech v nejrůznějších souvislostech. Pozvání přijali dva povolaní hosté - Adam Gebrian, díky kterému spousta lidí začala vnímat stavby a prostor okolo sebe novýma očima, popularizátor architektury a Martin Minha, sportovní fanoušek a autor oceňované podcastové série Českého rozhlasu Stadiony, televizní a rozhlasový moderátor a milovník anglické fotbalové kultury.
Měly by se některé stadiony udržovat uvnitř městské zástavby, nebo je lepší je stěhovat na periferii? Jaký zahraniční stadion uchvátil Adama Gebriana a čím si oblíbil fotbalové chrámy ve Španělsku? A místa v jakých řadách při návštěvě utkání volí Martin Minha, který zkusil přiblížit ducha šestnácti českých prvoligových stadionů prostřednictvím unikátní podcastové série?
Téma stadiony je takřka nevyčerpatelné, vydalo by jistě i na pokračování, ke kterému možná jednou dojde. Posuďte sami, kolik otázek vám ještě zbude po poslechu nejnovějšího dílu podcastu Football Clubu! Příjemný poslech a hezké léto.
1:22 – nejoblíbenější fotbalové stadiony Adama Gebriana a Martina Minhy
4:04 – kouzlo starších fotbalových chrámů
7:17 – nejlepší místa pro diváky
9:58 – architektura fotbalových stadionů
15:27 – kapacita stadionů v Česku
20:35 – nedostatky a detaily fotbalových stadionů
27:40 – umístění stadionů ve městech – centrum vs. periferie
38:17 – Strahov a stavba stadionu v Praze
51:48 – na jaký stadion by se chtěli naši hosté vypravit
Oba vedou ligu se stejným počtem bodů, oba kluby vstoupily vítězně do Evropské ligy. V neděli na sebe narazí poprvé v této sezoně. Má tohle derby favorita? A s čím do něj Brian Priske a Jindřich Trpišovský půjdou? Ptáme se fotbalových znalců.
Muži odehráli už tři ročníky, ženám startuje premiérová Liga národů. Češky jsou ve druhé ze tří lig a když se dostanou výš, budou mít lepší vyhlídky na premiérový postup na velký turnaj.
Kdo by nechtěl kopat jako hvězda. Byznysoví lídři to vědí a tak Harry Kane nezměnil jen klub.