Je to tu zas. Chorvaté po Japoncích vyřadili na penalty i Brazilce. Zatím tak kopírují svou cestu skrz play-off z posledního šampionátu v Rusku.
Chorvatsko je v semifinále katarského mistrovství poté, co se dokázalo do zápasu vrátit po Neymarově gólu na úplném konci prvního poločasu v prodloužení. Vypadalo to na moment, kterým brazilská desítka vstoupí do dějin. I sám Neymar určitě myslel na to, že na tohle se bude hodně vzpomínat, až do Brazílie těsně před Vánoci přiveze titul pro mistra světa.
Pak ale ve 117. minutě vyrovnal Bruno Petkovič a šlo se do penaltového rozstřelu. Dominik Livakovič, který proti Japonsku chytil tři penalty ze čtyř, na to proti Brazilcům navázal hned při první penaltě. Podobně špatně jako Japonci ji kopl Rodrygo a Livakovič ji měl. Chorvaté proměnili s přehledem všechny své čtyři pokusy a když Marquinhos poslal svou penaltu do tyče, byl konec.
Největší favorité turnaje v Kataru jsou ze hry. Dvacet let čekání na šestý brazilský titul se protáhne minimálně o další čtyři roky. V turnaji tak už nepokračují čtyři z pěti posledních mistrů světa. Italové (2006) na letošní šampionát ani nepostoupili (podruhé v řadě), když vypadli v baráži se Severní Makedonií. Španělé (2010) nezvládli osmifinále s Marokem. A Německo (2014) si už ve skupině neporadilo s Japonskem a Španělskem.
Ve hře naopak zůstávají obhájci z Ruska 2018. Francouzi mohou být prvním úspěšným obhájcem od roku 1962, kdy se to povedlo Brazílii, která ve finále v Chile porazila Československo 3:1. Zítra je čeká čtvrtfinále s Anglií.
Zpět ale k Chorvatům. Před čtyřmi lety v Rusku, kde došli až do finále (2:4) s Francií, vyhráli všechny tři předchozí zápasy ve vyřazovací části minimálně v prodloužení.
Nejprve v osmifinále vyřadili Dánsko na penalty (1:1 a 3:2 penalty), ve čtvrtfinále s domácím Ruskem to opět bylo 1:1 po devadesáti minutách a opět poté, co Chorvatsko prohrávalo 0:1. 1:1 to bylo i v prodloužení a šlo se na penalty – 4:3 pro Chorvatsko.
V semifinále to v roce 2018 s Anglií bylo bez penalt. Mario Mandžukič rozhodl gólem v prodloužení. Chorvaté mimochodem i tentokrát doháněli úvodní manko 0:1 a vyhráli nakonec 2:1.
Když už hraje Chorvatsko v posledních letech play-off zápas, je z toho vždy minimálně prodloužení, s výjimkou už zmíněného neúspěšného finále v Moskvě proti Francii.
Na mistrovství Evropy za sebou Chorvaté mají hned tři neúspěchy v řadě. Loni na Euro 2020 v památném zápase podlehli v osmifinále Španělům 3:5 v prodloužení. Na Euru 2016 z toho byla v osmifinále prohra s Portugalskem v prodloužení 0:1. A na Euru 2008 v prvním zápase v play-off (tehdy to ještě bylo čtvrtfinále) padlo Chorvatsko s Tureckem na penalty.
Poslední výhra Chorvatska během základní hrací doby v play-off zápase na mistrovství světa nebo Evropy tak pochází až z roku 1998. Tehdy si Chorvaté došli na mundialu pro bronz. Ve čtvrtfinále smetli Německo 3:0 a v zápase o 3. místo porazili Nizozemsko 2:1.
Chorvatsko v semifinále, které se bude hrát v úterý 13. prosince od 20 hodin středoevropského času, čeká lepší z večerního zápasu Argentina – Nizozemsko.
Během skvělé fotbalové kariéry vydělali obří jmění. I tak ale kvůli špatným investicím museli vyhlásit osobní bankrot. Přečtěte si příběhy pěti světových hvězd, které skončily na mizině.
Hostování v Hamburku jde fotbalistovi Adamovi Karabcovi k duhu. Zatímco ve Spartě už nedokázal růst a prosadit se, ve 2. Bundeslize sbírá velkou minutáž a je i produktivní. Prohlédněte si jeho parádní gól do sítě Darmstadtu.
Plzeňský Pavel Šulc rozhodl v neděli zápas v Karviné. Pochvalu si ale nezaslouží jen za své góly…