Staňte se předplatiteli Football Clubu a vyhrajte třeba zájezd na Premier League! Více info zde

Za naši zem bychom zemřeli. Chorvaty k úspěchům táhne i válečná zkušenost

03. leden 2023
Sdílejte:
Útočník Andrej Kramarič vysvětluje, proč je podle něj chorvatská reprezentace tak úspěšná. Vedle národní hrdosti jmenuje třeba i nejlepší zálohu na světě.
Chorvatsko před zápasem s Japonskem v Kataru. Andrej Kramarič je ve spodní řadě s vlaječkou vedle kapitána Luky Modriče.Foto: Profimedia

Stříbro a bronz mají Chorvaté z posledních dvou mistrovství světa. Proč je země s necelými čtyřmi miliony lidí ve fotbale tak dobrá?

Do debaty, která po katarském mistrovství znovu vypukla, jsme už přispěli podrobnější analýzou, podle které za to může dřina, hlad a slunce, teď přidáme ještě pohled přímo z chorvatského týmu.

Během vánočních svátků, kdy bylo víc času na četbu, se nám do ruky dostal i krásné speciální vydání k mistrovství světa od kolegů z německého 11Freunde. Je v něm i rozhovor s Andrejem Kramaričem, útočníkem Hoffenheimu, který za Chorvatsko odehrál 81 zápasů a dal v nich 22 branek.

Takže, pane Kramariči, v čem je tajemství chorvatského úspěchu?

„Z mého pohledu máme nejlepší zálohu na světě, a to s odstupem. Luka Modrič, Marcelo Brozovič a Mateo Kovačič - nikdo jiný takovou osu týmu nemá.“

„Máme dobré vztahy mezi spoluhráči, dobrou atmosféru v týmu, na hřišti jsme vždy koncentrovaní na hru a máme víru, že společně můžete něčeho dosáhnout.“

Dobře, ale dobrou atmosféru v týmu mají třeba i Brazilci. Co vy máte jedinečného?

„Za naši zem bychom zemřeli. Vím, že to lidé odjinud těžko chápou, ale my všichni jsme děti válečné generace a vyrostli jsme s vědomím, že naši příbuzní a známí prolili krev za naši nezávislost a my tak dnes můžeme žít v míru. Tato národní identita nás spojuje. Když oblékáme národní dres, cítíme tuhle zvláštní energii.“

„Znám spoustu hráčů z jiných týmů, kterým taková vášeň chybí. Uvidíme, jak to bude mít příští chorvatská generace, která už s válkou nemá osobní zkušenost.“

Chorvatské tajemství: dřina, hlad a slunce

Jak je možné, že čtyřmilionové Chorvatsko bylo na posledních dvou světových šampionátech druhé a třetí? Odemykáme text z šestého čísla (3/2018) tištěného Football Clubu psaný těsně po mistrovství světa v roce 2018, ve kterém autor v perexu slibuje, že odpovědět na tuto otázku je snadné…

Přečíst

Dobře. Největší hvězdou Chorvatska je Luka Modrič. Proč je i v 37 letech tak dobrý?

„Je to totální profesionál, který se neustále koncentruje na fotbal. Ví přesně, co má kdy dělat, a to na hřišti i mimo něj. Na hřišti má se svým uměním a zkušenostmi vždy pět řešení pro každou situaci, a to dřív než ostatní vymyslí jediné.“

Modrič podle Kramariče není žádný spassvogel (bavič). „Je to normální, tišší kluk, který na hřišti nemusí křičet, abychom za ním šli. Že je hlavním mužem sestavy pochopíte už z jeho pohybů a řeči těla. Brozovič je jiný. Nechápu, jak toho může někdo tolik naběhat a ještě u toho mluvit.“

Zajímavý je také zpětný pohled na ambice bronzového týmu. Jak je před startem šampionátu viděl Kramarič, jeli Chorvaté do Kataru zopakovat úspěch z Ruska?

„Věřím, že hrajeme ještě lepší fotbal než tehdy. Když máme den, můžeme porazit jakýkoli tým na světě. Mám nás za natolik silné, abychom znovu došli do finále. Ale na těchto turnajích záleží na okamžicích. Vzpomínáte si na semifinále MS 2018 s Anglií? V prvním poločase měli Angličané vést 4:0 a šli by do finále místo nás.“ Anglie s Chorvatskem v semifinále na MS 2018 prohrála 1:2 po prodloužení.

Nechybí už Chorvatům motivace po předchozím úspěchu? „Můžu vás ujistit, že nikdo už u nás nemluví o druhém místě z roku 2018. Chceme víc. I v tomhle je Luka Modrič příkladem pro všechny, když chce být na každém tréninku nejlepší. Vyhrál pětkrát Ligu mistrů, ale nikdy o tom nemluví. Místo toho říká, že chce příště vyhrát zas.“

Kramarič v Kataru hrál ve všech chorvatských zápasech v základní sestavě a dal dva góly Kanadě. Pomohl tak Chorvatsku k bronzu. Stejně jako v Rusku prošli Chorvaté v osmifinále a ve čtvrtfinále přes penaltový rozstřel dál. V Kataru takto vyřadili Japonsko a Brazílii. V semifinále pak nestačili na Argentinu (0:3) a v zápase o třetí místo přehráli 2:1 Maroko.


Související články

Co čeká Liberec s Kaniou? A proč by Evropa v příští sezoně mohla klubu ublížit?

Nový majitel Liberce Ondřej Kania může do českého fotbalu přinést svěží vítr. Bude jeho projekt úspěšný? V čem se musí Severočeši z posledních sezon poučit? Jaké jsou vhodné posily? A jak moc by současný kádr přebudoval pravděpodobný budoucí trenér Radoslav Kováč? Poslechněte si další epizodu Football Club podcastu.

Podcast

Je sobota, protože je fotbal. Reportáž z pralesa

Fotbal není jenom Premier League. Za kopanou se dá vyrazit i za barák. Nebo během dne objet čtyři utkání napříč okresem. A přesně to jsme udělali. S tužkou na poznámky, od juniorky Benešova po poslední tým tamní okresní soutěže. Co jsme zažili?

Amatéři

Český sport jde s dobou a digitalizuje. Platformu EOS používá už 500 klubů

Přibývá sportovních klubů, které se při správě veškeré agendy spoléhají na moderní technologie a digitalizaci. Výjimkou není ani amatérský fotbal. Funkcionářům i členům oddílu totiž zbyde víc času na sport samotný.

Tiskové zprávy
Popup se zavře za 8s