Po dvojitém pádu příště titul? Italové hledají chyby a dál věří Mancinimu

15. prosinec 2022
Sdílejte:
Itálie podruhé v řadě není na mistrovství světa. Jak to vnímají samotní Italové? V osobně laděném textu vám jejich pohled zprostředkuje novinář Simone Pierotti. Mluvil s kolegy, bývalými hráči i asistentem reprezentačního trenéra.
Chyběli vám? Itálie podruhé v řadě nehrála na MS.Foto: Profimedia

Když jsem byl malý, fotbal mě nezajímal až do mistrovství světa konaného ve Spojených státech amerických v roce 1994. Pro Itálii to byl v mnohém přelomový rok. Na konci března vyhrál tehdejší prezident AC Milán Silvio Berlusconi parlamentní volby s nově vzniklou stranou Forza Italia, jejíž název evokoval fotbalový pokřik („Vzhůru, Itálie!“) a jejímž členům se přezdívalo Azzurri, stejně jako hráčům italské fotbalové reprezentace. Shodou okolností vyslovil senát Berlusconiho kabinetu důvěru 18. května, jen pár hodin předtím než AC Milán deklasoval Barcelonu ve finále Ligy mistrů v Aténách.

Moc jsem toho tehdy o fotbale nevěděl, takže jsem se dychtivě prokousával dětskou příručkou o mistrovství světa s příběhy a postavičkami z Disneyho pohádek. Dozvěděl jsem se informace o týmech, které se na závěrečný turnaj v roce 1994 dostaly, jednotlivých zápasech, byl tu i pavouk vyřazovací fáze s prázdnými políčky, kam si čtenář měl doplnit postupující týmy, a taky seznam dosavadních vítězů.

Z brožurky jsem taky zjistil, že v roce 1958 se Itálie na MS nekvalifikovala – mému otci tehdy bylo osm let a matce jen dva roky, takže mi to připadalo jako vzdálená minulost. Sám jsem vyrostl ve světě, kde Itálie patřila vždycky mezi favority a její účast na světovém šampionátu se zdála být doživotně uděleným právem. Mistrovství světa bez nás, to jako vážně? No, nejenže jsem zažil, že se Itálie na turnaj neprobojovala, ale zažil jsem to hned dvakrát – dokonce potom, co Itálie vyhrála Euro 2020. Je tohle vůbec možné?

Související články

Příští reprezentační stoper? Liberec ho má půjčeného ze Slavie

Denis Halinský. To jméno si dobře zapamatujte. Podle fotbalového analytika Tomáše Daníčka tenhle 21letý střední obránce roste pro reprezentaci.

Liberec

Sázkařské tipy: Gólové hody v Edenu i Pardubicích. A spanilá jízda dalších favoritů

Favoriti budou v závěru tohoto týdne vítězit od Prahy až po Ružomberok. Nouze by podle našich analýz neměla být ani o větší počet gólů.

Sázkařský koutek

Tykač, Kania a přijdou další. Proč se jim vyplatí fotbalový klub?

Slavia, Liberec, nejnověji Mladá Boleslav a České Budějovice, ale nápadníci jsou i v Hradci Králové či Olomouci. Vysvětlíme vám, proč zájem roste.

Peníze
Popup se zavře za 8s
Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.

Staňte se předplatiteli Football Clubu a odemkněte si všechny prémiové texty! 

Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.