AC Monza postoupila poprvé ve své historii do Serie A. To samo o sobě je velká zpráva. Ale tenhle příběh je ještě zajímavější, pokud zmíníme jména šéfů klubu: Silvio Berlusconi a Adriano Galliani.
Ne, tohle není vtip. Nevrátili jsme se o třicet let zpátky, do doby, kdy tahle dvojka s AC Milán ovládala přestupový trh a vybudovala jeden z nejsilnějších a nejúspěšnějších týmů fotbalových dějin.
Pojďme se podívat na to, co se stalo během těch pár let od chvíle, kdy bývalý premiér Itálie prodal svou milovanou červenočernou hračku, kterou vlastnil jednatřicet let a došel s ní na samý vrchol fotbalového světa.
Září 2018. Berlusconi si s Adrianem Gallianim vychutnává oběd ve své obří vile San Martino ve vesničce Arcore, 30 kilometrů od Milána. Muž, který téměř dvě dekády vládl Itálii, tehdy oslavil osmdesáté narozeniny, ale už dvanáct měsíců byl mimo fotbal, protože AC Milán prodal za 740 milionů eur investiční skupině čínského obchodníka Yonghonga Li.
Můžeme si živě představit konverzaci dvou starých dobrých přátel, kteří milují fotbal až příliš na to, aby se od něj navždy odtrhli. Jsou navíc tak bohatí, že si mohou dovolit vrtochy se sumou s šesti nulami na cenovce. „Co takhle Monza? Colombovi ji chtějí prodat,“ navrhne Berlusconimu Galliani. Berlusconi přemýšlí jen pár vteřin. „Jdi a kup ji, Adriano,“ odpoví. A za pár hodin je klub jejich.
V tu dobu hraje Monza v Serii C – třetí italské lize – a má za sebou nelehké období. Většinu své existence se pohybovala v Serii B a v roce 1979 ji jen těsně unikl postup do nejvyšší soutěže, když ji v postupovém play off porazila Pescara. Jméno Monzy, města se 120 tisíci obyvateli, si svět přitom nespojuje s fotbalem, ale se slavným automobilovým okruhem a závody formule 1.
„Serie A byla naším cílem od chvíle, kdy Silvio Berlusconi v září 2018 kývl na můj návrh Monzu koupit,“ vysvětloval po fantastickém postupu Adriano Galliani.
Byli jsme za Kloppem v Liverpoolu, za Trpišovským v Edenu a za Zemanem ve Foggii. K tomu jsme od znalců historie a Baníku dali do kupy sadu textů ke sto letům tohoto spícího obra. Naše číslo 22 (3/2022) je v top formě.
„K tak rychlému úspěchu ale nevedla snadná cesta. Myslel jsem na to, jak mě máma v pěti letech poprvé vzala na starý monzský stadion. Mám pocit, že posledních pár kol jsem strávil víc času v monzské katedrále než na stadionu. Myslel jsem na všechny přinesené oběti a všechna zklamání, která fanoušci prožívali víc než sto let. Teprve když přišel Berlusconi, jemuž budu nadosmrti vděčný, povedlo se nám přepsat dějiny a uhasit tu staletou žízeň! Ještě nikdy jsem při žádné sportovní události neplakal tolik jako teď, protože postup Monzy do první ligy je pro někoho s mými kořeny nesmírně důležitý.“
A Monza už mnohem dřív sehrála klíčovou roli při zrodu dlouholetého přátelství i obchodního partnerství mezi Berlusconim a Gallianim. „Byla to chvíle, která mi změnila život,“ vzpomíná Galliani.
„Pamatuju si to, jako by to bylo dnes. Prvního listopadu 1979. Berlusconi mě pozval do Arcoru na večeři. Zeptal se mě, jestli bych se svou společností Elettronica Industriale, která přenášela do Itálie signál zahraničních televizí, byl schopen vybudovat tři celostátní televizní stanice. Odpověděl jsem, že ano. A on na to: Tak si řekni cenu. Zaplatil mi miliardu italských lir (zhruba 500 tisíc eur) za padesátiprocentní podíl v mé společnosti. Ale vzhledem k tomu, že jsem byl spolumajitel, jsem si stanovil podmínku: pro dosažení našich cílů budu klidně pracovat dnem i nocí, ale potřebuju volno, abych mohl jezdit na zápasy Monzy, domácí i venkovní. Berlusconi na mě jen třeštil oči,“ vzpomíná.
„Kdybych to měl přirovnat k filmu, je pro mě tahle výzva s Monzou jako Poslední představení (odkazuje na dokument The Last Dance o Michaelu Jordanovi a basketbalistech Chicaga Bulls – poznámka redakce).“
První rozhodnutí, které noví majitelé klubu Monza v roce 2018 udělali ve snaze vybudovat tým, jenž by co nejrychleji začal vyhrávat, bylo odvolání trenéra. Marca Zaffaroniho nahradil bývalý defenzivní záložník AC Milán a italské reprezentace Cristian Brocchi. Ten svou manažerskou kariéru začal v Miláně, kde dva roky trénoval mládežnický tým rossoneri, a v dubnu roku 2016 vystřídal jako hlavní kouč áčka Sinišu Mihajloviće. Nakonec ale dostal vyhazov poté, co tým v šesti zápasech získal jen osm bodů.
Silvio Berlusconi není rozhodně žádný svatoušek, jak by se možná mohlo zdát z citací funkcionářů fotbalového klubu AC Monza. Berlusconi stál víc než dvacetkrát před soudem kvůli rozličným obviněním, mimo jiné za spolčení s mafií, falšování účetnictví, zpronevěru, daňové podvody a prostituci mladistvých. V roce 2014 byl pravomocně odsouzen za daňové úniky. Trest mu byl ale nakonec zmírněn a vše skončilo jen veřejně prospěšnými pracemi.
„Když si vás vyberou Berlusconi a Galliani, abyste vedli jejich klub, je to velká, emocionální věc, protože v Monze rozjížděli skvělý projekt s cílem postoupit během několika let do Serie A. Moc mě potěšilo, že mi hned od začátku téhle cesty důvěřovali, i proto, že Monza, ze které jsem v roce 2021 odcházel, byla úplně jiná než ta, kterou jsem tam našel na samém začátku, kdy jsme všechno museli budovat od nuly. To, že ten úkol svěřili právě mně, bylo úžasné,“ říká.
Během první sezony s Brocchim u kormidla se ještě postup do vyšší soutěže nepovedl, ve čtvrtfinále play off vypadla Monza s Imolese, ale v sezoně 2019/20 už klub Serii C opanoval. Monza se poprvé po devatenácti letech opět podívala do druhé ligy. „Ten rok, kdy jsme postoupili do Serie B, byl velmi dobrý,“ vzpomíná Brocchi.
„V posledních čtyřech měsících sezony jsme šli cílevědomě za triumfem. Od prvního zápasu jsme ukazovali naši sílu, naši soudržnost. Hráli jsme dobře. Když byla soutěž kvůli pandemii přerušena, měli jsme dost bodů na přímý postup. Ten titul jsme si vyhráli sami a v každém případě to byl důležitý titul pro krásnou a významnou historii Monzy. Zároveň ale bylo potřeba nespouštět ze zřetele cíl, který stanovil nový majitel hned v den, kdy klub koupil: probojovat se až do Serie A.“
Postup do nejvyšší soutěže přišel o rok později, než slibovaly původní plány. V sezoně 2020/21 za Monzu nastupovali hráči jako Mario Balotelli, Kevin-Prince Boateng a Gabriel Paletta, kteří se k přestupu do Serie B nechali přesvědčit díky své oddanosti Berlusconimu a Gallianimu, ale třebaže větší část sezony Monza mířila za přímým postupem, nakonec obsadila ve své skupině třetí místo a v dvoukolovém semifinále play off prohrála s Cittadellou.
Christiana Brocchiho na lavičce vystřídal Giovanni Stroppa, stejně jako jeho předchůdce bývalý hráč AC Milán, a díky této klíčové změně se povedlo vybudovat pragmatičtější tým, bez Balotelliho a Boatenga, ale s hráči, kteří víc zapadali do strategie vedoucí ke stanovenému cíli.
Jak nový trenér obrátil zklamání v postupovou euforii? Jak se mu spolupracovalo s Berlusconim? A s čím šel do sezony, kterou Monza začala pěti porážkami v řadě, po kterých byl odvolán? Kde Berlusconi vidí Monzu na konci sezony? Vše se dozvíte v kompletním rozhovoru, který najdete v novém čísle (22) tištěného Football Clubu.
Klopp, Trpišovský, van der Vaart nebo Zeman. V čísle (3/2022) máme silnou sestavu. Byli jsme za nimi.
Tři nejlepší české kluby, šest kritérií. Když se vedle výsledků podíváme i mimo hřiště, jak vypadá přínos jednotlivých klubů z top trojky pro český fotbal?
Hervé Renard rezignoval na funkci hlavního trenéra mužského týmu Saúdské Arábie a v létě povede Francii na mistrovství světa žen.
Životní zážitek připravil kotel salcburské Austrie hráčům přípravky.