Staňte se předplatiteli Football Clubu a vyhrajte třeba zájezd na Premier League! Více info zde

Chorvatské tajemství: dřina, hlad a slunce

21. prosinec 2022
Sdílejte:
Jak je možné, že čtyřmilionové Chorvatsko bylo na posledních dvou světových šampionátech druhé a třetí? Odemykáme text z šestého čísla (3/2018) tištěného Football Clubu psaný těsně po mistrovství světa v roce 2018, ve kterém autor v perexu slibuje, že odpovědět na tuto otázku je snadné…
Po stříbru bronz. Na zemi, která nemá ani čtyři miliony lidí, je to hodně dobré. Kapitán Luka Modrič je v 37 letech na vrcholu. V reprezentaci nekončí, láká ho minimálně finálový turnaj Ligy národů, který se bude hrát v červnu 2023.Foto: Profimedia

Je pár týdnů po šampionátu a jedu do Chorvatska. Pár desítek kilometrů za Vídní směrem na Graz se krajina zvlní, dálnice se zakousne do kopců, nejvyšší povolená rychlost spadne na sto kilometrů v hodině, což znamená, že už budete nahoře na kopci u motorestu v Zöbernu. Na terase si dáte kávu a dort, sundáte svetr a nasadíte sluneční brýle. Sice ještě nejste na druhé straně Alp, ale už víte, že jedete k moři a že tam za chvíli budete.

Před lety jsem slyšel pana doktora Vengloše vysvětlovat, proč španělští fotbalisté mají úplně jiný cit pro míč než hráči zpod Tater a Řípu. Na začátku všeho je prý počasí. Ve Španělsku svítí sluníčko, děti proto zcela přirozeně stráví venku násobně víc času než děti v Žilině či v Ústí nad Labem, a proto mají násobně víc dotyků s míčem, a proto španělští hráči mají úplně jiný cit pro míč než děti v kraji, kde se na konci října zatáhne obloha a rozsvítí se až někdy v dubnu.

Zatímco české děti staví sněhuláka, děti v Barceloně si hrají s míčem. Záhřeb není Barcelona, ale Split už ano, a proto věřte tomu, že počet slunečných dní v Chorvatsku je i mimo letní měsíce vyšší než na Moravě, a když pan doktor Vengloš říkal, že slunce pomáhá Španělům, já nevidím důvod, proč by mělo ubližovat Chorvatům. Nicméně máte pravdu, když společně s Islanďany říkáte, že jenom v počasí to nebude.

Související články

Počítáme koeficient: Česko je desáté! Příští liga se bude hrát o poklad

Česko se posunulo na klíčové desáté místo v tabulce národních koeficientů UEFA a už je jisté, že tam do konce sezony zůstane. Český šampion z příští sezony si tak zahraje Ligu mistrů.

Koeficienty

Nezmarův dluh. Kania sní o tom, že ho v Liberci splatí

V roce 2002 nebyl Jan Nezmar daleko od toho, aby dostal liberecký Slovan do Ligy mistrů ještě jako hráč. Sám si to i později vyčítal. Ondřej Kania teď doufá, že i tohle požene nového generálního ředitele klubu k úspěchům.

Přímák

Případ Brno. Zpožděná změna majitele v otázkách a odpovědích

Zbrojovka chtěla letos zpátky do první ligy, místo toho má z průběžného 10. místa blíž k sestupu do třetí. Fanoušci klubu propadají skepsi a někteří z nich se upínají k výměně majitele, která měla být už hotová, ale není. V jakém je teď transakce mezi Václavem Bartoňkem a Pavlem Svoreněm stavu? Odpovídá náš průvodce.

Druhá liga
Popup se zavře za 8s
Soutěž pro nové předplatitele!

Staňte se předplatiteli Football Clubu a vyhrajte třeba zájezd na Premier League! 

Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.