Zajíc na EURO se super slevou jen za 149 Kč! Objednávejte zde

Proč nezkusit Zidana? Anglie se ukvapila, Southgate mohl počkat

22. prosinec 2022
Sdílejte:
Gareth Southgate zůstává trenérem národního týmu, oznámila anglická fotbalová asociace. Stalo se tak jen týden poté, co Albion skončil na mistrovství světa ve čtvrtfinále. Pochybnosti o svém setrvání měl navíc spíš sám trenér než svazové vedení. Lepší důkaz toho, jak paradoxní je svět reprezentačního koučování, nenajdeme.
Gareth Southgate uklidňuje Harryho Kanea po čtvrtfinálové prohře s Francií.Foto: Profimedia

Jedna věc úvodem – Southgate není žádný nýmand a tento komentář si neklade za cíl ho z něj dělat. Jeho víc než šestiletou éru u trenérského kormidla Anglie lze s klidem označit slovem úspěšná. Tři velké turnaje, semifinále, finále, vyřazení ve čtvrtfinále od obhájců titulu. Čísla hovoří jasně, Southgate je nejúspěšnějším anglickým koučem za padesát let a za jeho úřadování se Albion dostal k trofeji blíž než skoro kdykoliv předtím.

V tom je ale zakopaný pes. Dostal, ale nezískal. Jakkoliv tomu bylo třeba při penaltách s Itálií blízko, Angličané se mistry světa ani Evropy nestali. A tehdy přichází na řadu kritika koučova trenérského počínání. Jak se říká, účel světí prostředky. Pokud se ale k vytyčenému cíli nedojde, rázem se méně atraktivní styl nebo kontroverzní rozhodnutí hodnotí daleko přísněji, než kdyby hráčům na krku cinkaly zlaté medaile.

Související články

Glosář Luďka Mádla: Svět se netočí kolem trenéra Rady, i když si to myslí

„Petr Rada se ohání tím, že prý k němu nikdo nemá dostatečný respekt. Doporučil bych mu, ať se ohlédne za sebe. A zodpoví si otázku, zda se i on k lidem chová s náležitým respektem,“ píše v Glosáři k ligovému startu reportér Luděk Mádl.

Glosář

Krásné zápasy teprve přijdou. Start ligy očima trenérů

Sparta herně nepřesvědčila, ale brala tři body. Slavia herně nepřesvědčila a má jen bod. Baník prohrál v Ďolíčku a Plzeň s i z Prahy naopak odvezla tři body. A Jan Kliment dal rovnou možná gól sezony. Začala liga, takhle zápasy zhodnotili trenéři.

Česká liga

Friisova Sparta. Jak moc bude jiná?

Sparta platí daně za úspěchy. A začátek téhle sezony může být rozhodující v tom, jak moc to bude bolet. Musí se zákonitě proměnit a už se to děje. Navíc v době, kdy má celý klub po složité letní přípravě práce jako na kostele. Na co všechno si musí obhájce titulu dávat pozor?

Sparta
Popup se zavře za 8s
Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.

Staňte se předplatiteli Football Clubu a odemkněte si všechny prémiové texty! 

Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.