Zajíc na EURO se super slevou jen za 149 Kč! Objednávejte zde

Ustrašený král? Kritizovaný Soutgate je dva kroky od nesmrtelnosti

10. červenec 2024
Sdílejte:
Dva poslední zápasy zbývá odehrát na Euru 2024. Když je Anglie zvládne, bude hrdinou muž, který doručil skvělé výsledky, ale srdce fotbalových fanoušků si zatím nezískal.
Gareth Southgate slaví postup přes Švýcarsko před fanoušky Anglie.Foto: Profimedia

Dva zápasy od historie je Anglie s Garethem Southgatem. S trenérem národního týmu, který je vlastně téměř celých osm let ve funkci pod kritikou za svůj konzervativní přístup.

Víme to všichni, píše se o tom pořád. Anglie nudí. Má míň střel na bránu než Česko (15:18) i přesto, že odehrála o dva zápasy víc a oba byly navíc s prodloužením.

V semifinále je Anglie proto, že má štěstí na los (lehká skupina i přijatelní soupeři v play off) i na klíčové okamžiky. To je vlastně ale i její velká síla. Pod tlakem se její hráči nelámou a zatím vždy dokázali najít odpověď: Bellinghamovy nůžky proti Slovensku a Sakova střela proti Švýcarsku.

Spolehnout se může i na dobře fungující obranu, která v pěti zápasech dostala tři góly.

Partneři projektu Cesta na Euro

  • Betano: Sázková kancelář působící na 11 světových trzích, včetně Česka. Je také oficiálním partnerem EURO 2024.
  • Tarespa: Český výrobce luxusních modelů stadionů pro sběratele i prémiové obchodní partnery.
  • Německá turistická centrála (DZT): Koncipuje marketingové strategie a komunikuje kampaně zaměřené na kladnou image a podporu turistické destinace Německo.

Vydejte se s námi do Německa s projektem Cesta na EURO.

Pro velkou část fotbalové veřejnosti, včetně té anglické, je to ale od zřejmě nejtalentovanějšího týmu na Euru málo. Dost mají Southgateballu.

A v Anglii se píše o tom, že ať už tohle mistrovství dopadne jakkoli, Southgate po něm skončí. I přes kritiku za ustrašený herní styl je už teď jasné, že čistě z pohledu výsledků Southgate nezklamal.

Na mistrovství světa 2018 byl v semifinále, na Euru 2020 prohrála Anglie ve finále až na penalty, na MS 2022 vypadla těsně ve čtvrtfinále a teď je zase v semifinále.

Southgate i s jeho pověstí nudného patrona stále může odejít jako naprostý král. Jako ten, kdo ukončí dlouhé anglické čekání na druhý triumf na velkém turnaji. Zařadit se vedle Sira Alfa Ramseyho, který s Albionem vyhrál mistrovství světa v roce 1966. Od té doby trvá anglický půst.

V cestě k jeho ukončení teď stojí už jen Nizozemsko a Španělsko.

„Pokud jeho tým Nizozemci vyřadí, bude Southgate manažerem, který Anglii důsledně vedl na území, které jí bylo dlouho cizí, a sice do posledních fází velkých turnajů, ale nedokázal jí dostat za čáru konečného triumfu,“ dává Southgatově éře u anglické reprezentace předčasné vysvědčení Phil McNulty, šéf fotbalového oddělení britské BBC.

„Vítězství Anglie nad Nizozemskem a Španělskem by přineslo Southgatovi definitivní odpověď na otázky ohledně jeho taktiky a konzervativního přístupu, které zahalovaly jeho osmiletou éru navzdory bezprecedentnímu rekordu, kdy Albion opakovaně dovedl do posledních kol velkých turnajů,“ pokračuje McNulty.

Kdo vyhraje EURO?

Anglie do semifinále došla po jediné výhře v základní hrací době z pěti odehraných zápasů, když hned v prvním porazila Srbsko 1:0. Pak remizovala s Dánskem 1:1 a Slovinskem 0:0, což bylo na některé fanoušky Anglie moc a po konci zápasu létaly na Southgata plastové kelímky. Po úspěšných penaltách se Švýcarskem naopak Southgate s fanoušky přímo na ploše slavil postup do semifinále.

Právě penalty proti Švýcarsku byly tím asi nejzajímavějším, co jsme zatím od Angličanů viděli. Stále dokola se mluví o tom, že pro ně dlouho byly prokleté, viz třeba poslední EURO a prohra s Italy ve finále. Teď je ale všech pět Angličanů proměnilo naprosto suverénně a z Toneyho penalty se dokonce může stát jeden z ikonických momentů tohoto turnaje.

Kdyby došlo na rozstřel i dnes, nikdo se divit nebude. Pět z osmi posledních vzájemných zápasů Anglie s Nizozemskem skončilo remízou po 90 minutách.

„Bude to velký večer,“ předpověděl nizozemský trenér Ronald Koeman poté, co jeho tým díky výhře nad Tureckem 2:1 postoupil do prvního semifinále na mistrovství Evropy od roku 2004. Nizozemci teď vzpomínají na rok 1988, kdy vyhráli EURO rovněž v Německu a výraznou stopu tehdy zanechal i jejich současný trenér.

„Jsme malý národ a jsme v semifinále s Anglií, Francií a Španělskem. Jsme na to opravdu hrdí,“ řekl Koeman. Nizozemsko šlo ze skupiny do play off po prohře s Rakouskem až ze třetího místa, pak ale porazilo snadno Rumunsko 3:0 a otočilo zápas s Tureckem, kde tulipány ve druhém poločase zjednodušili hru a plán B jim vyšel.

Teď doufají, že to budou oni, kdo se v neděli v Berlíně utká se Španělskem. To v úterý v prvním semifinále přehrálo Francii 2:1. A udělalo to ve stylu, který je Španělům vlastní v celém turnaji. Atraktivním fotbalem. Tedy opakem k Southgateballu.

Související články

Kdy se vrátí plzeňská kometa? Durosinmi bude až na jaře, říká Koubek

Rafiu Durosinmi je vyléčený, ale má před sebou dlouhou práci, aby dohnal manko. Trenér Koubek s ním naplno počítá až na jaro.

Zprávy

Český unikát: Slavná Eura ukončily experimenty

EURO 2024 se blíží do finále a Česko u toho už dlouho není. Na turnajích v letech 1996 a 2004 jsme ale psali historii. A to nejen ziskem stříbra a bronzu.

Přímák

Yamal září. Proč svého nemáme i v Česku?

Lamine Yamal otevírá zajímavou debatu o věku hráčů. Jsou dnešní mladí jiní než dřívější supertalenti? Nastal obecně čas pro fotbalové mládí a jaká jsou rizika pro jejich růst? Proč tak mladí hráči na top úrovni nejsou i u nás? A rodí se nová španělská nadvláda v mezinárodním fotbale?

Euro 2024
Popup se zavře za 8s